Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2 GÜNDÜR YEM YEMİYOR VE HALSİZLİK

fusten

Yeni Üye
Merhaba
Yaklasık 8 yaşında ve 14cm kabuk boyunda bir su kaplımbağam var. Tam ekipmanlı bir akvaryumda besliyorum.
Bugün ve dün yem yemedi. Ondan önceki gün ise biraz marul yedi yine yem yemedi. Normalde çok iştahlıdır. Suda pek yüzmüyor suya indiği zaman dipte duruyor. Bazen de kuru alanda. Suda yamuk durma gibi bir problemi yok. Bundan birkaç gün önce ısıtıcı lambam bozulmuştu 3 günde temin edebildim sanıyorum o süreçte üşüttü. Şuanda suyun derecesini yüklesttim.
Şimdi ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• IMG-20240121-WA0014.jpg
    IMG-20240121-WA0014.jpg
    325 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG-20240121-WA0015.jpg
    IMG-20240121-WA0015.jpg
    445.9 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG-20240121-WA0011.jpg
    IMG-20240121-WA0011.jpg
    306.3 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG-20240121-WA0012.jpg
    IMG-20240121-WA0012.jpg
    375.7 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG-20240121-WA0013.jpg
    IMG-20240121-WA0013.jpg
    349.9 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Aynı zamanda bu süreli bir açlık sıkıntı yaratır mı? Şırınga tarzı birşeyle zorla yedirme şansım var mı? bilmediğimden soruyorum.

Hergün bir iki damla yemine vitamin damlatıp yedirmeye çalışın halsizliğini kırar yemezse vitamini ağzına damlatın. Yem pek lezzetli bir yemek olmadığı için hasta ise yemi yemeyebilir. Kılçıksız balık yada karidesi tuz ve yağ katmadan sadece suda haşlayıp yedirmeye çalışın yemezse ufak kıyma parçası haşlayıp deneyin. Bir iki gün böyle besleyip sonra yem yiyor mu diye kontrol edin. Akvaryumun esintide kalmamasına özen gösterin.

Su ısısı 28 dereceyi aşmasın. Lambayı hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üzerine cam derece yatırın. Yarım saat sonra bakın 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlayın.

Vitamin damlayı 3 gün boyunca ağzına yada vereceğiniz ilk stick yeme 2 tane damlatın. 3 gün içinde iştahta açılma olmazsa tedaviye başlarız.

Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası da deneyin. Vitaminde deep fix reptivit vitamin damla alın.

Hayvan yaşına göre ufak kalmış. Kabuk kalınlaşmış ve baskı kabukta deformasyon yapmış. Hayvan sağlığına kavuşunca devit uygulaması yapıp plaka atımını hızlandıralım.

Yem olarak hangi markaları kullanıyorsunuz?

Merhaba su soğuk oldugunda kapluşların metabolizması yavaslıyor, bence suyu optimal sıcaklıga gelince kendine gelir

Su ısısı 28 dereceyi aşmasın. Lambayı hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üzerine cam derece yatırın. Yarım saat sonra bakın 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlayın.

Vitamin damlayı 3 gün boyunca ağzına yada vereceğiniz ilk stick yeme 2 tane damlatın. 3 gün içinde iştahta açılma olmazsa tedaviye başlarız.

Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası da deneyin. Vitaminde deep fix reptivit vitamin damla alın.

Hayvan yaşına göre ufak kalmış. Kabuk kalınlaşmış ve baskı kabukta deformasyon yapmış. Hayvan sağlığına kavuşunca devit uygulaması yapıp plaka atımını hızlandıralım.

Yem olarak hangi markaları kullanıyorsuSuy

Yem olarak hangi markaları kullanıyorsunuz?
Suyu 28 29 derece arasında tutuyorum şuanda. Yem olarak omrga one adult kullanıyorum takviye olarak dajana gammarus stick. Bir parça kıymayı haşlayıp verdim onu yedi. Ama yem yemiyoe şuanda.

Düzeldikten sonra devit uygulamaya başlarım.Şimdilik durum boyle. teşekkürler

28 üstüne çıkmayın bu sefer dış ortam ile ısı farkı artar. Isıtma lambası altına giderken üşür. Çoğu hayvan rampadan çıkarken üşütüp akciğer enfeksiyonu oluyor.

Yemler keyifle yedikleri yemler. Vitamini verin bu canlandırıp iştahını açar.

hocam merhabalar tekrardan @cem

Şimdi şöyle bir durum var. Ben bu büyük kaplumbağanın yanında bir de küçük kaplumbağa bakıyorum aynı akvaryumda. O da yaklaşık 8cm kabuk boyunda ve 4 yaşlarında.

Büyük kaplumbağaya son üç gündür marul, kıyma, yumurta akı gibi ek gıdalar ve vitamin veriyorum. Hala yem yemiyor. Ancak biraz daha hareketli.

Yanındaki baktığım küçük Kaplumbağa da şuanda yemi ağzına alıp çıkartıyor, yemiyor. Yani ikisi de aynı anda mı üşüttüler veya akvaryumda bulaşıcı bir hastalık mı oldu? Ne yapmamı önerirsiniz?

Son olarak cinsiyetlerini tam bilmiyorum ancak forumlarda çiftleşme veya üstünlük kurmak için yaptıkları yazan hareket var. Ön ayaklarıyla birbirlerinin yanaklarına vuruyorlar. Yem yememelerinin sebebi bu olabilir mi? Nasıl bi yol izlemeliyiz.

Ekte küçük kaplumbağanın fotoğrafları var.

Ekli dosyalar

• IMG-20240126-WA0010.jpg
    IMG-20240126-WA0010.jpg
    165.7 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG-20240126-WA0009.jpg
    IMG-20240126-WA0009.jpg
    124.7 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG-20240126-WA0008.jpg
    IMG-20240126-WA0008.jpg
    145.3 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG-20240126-WA0007.jpg
    IMG-20240126-WA0007.jpg
    164.4 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG-20240126-WA0012.jpg
    IMG-20240126-WA0012.jpg
    124.4 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
hocam merhabalar tekrardan @cem

Şimdi şöyle bir durum var. Ben bu büyük kaplumbağanın yanında bir de küçük kaplumbağa bakıyorum aynı akvaryumda. O da yaklaşık 8cm kabuk boyunda ve 4 yaşlarında.

Büyük kaplumbağaya son üç gündür marul, kıyma, yumurta akı gibi ek gıdalar ve vitamin veriyorum. Hala yem yemiyor. Ancak biraz daha hareketli.

Yanındaki baktığım küçük Kaplumbağa da şuanda yemi ağzına alıp çıkartıyor, yemiyor. Yani ikisi de aynı anda mı üşüttüler veya akvaryumda bulaşıcı bir hastalık mı oldu? Ne yapmamı önerirsiniz?

Son olarak cinsiyetlerini tam bilmiyorum ancak forumlarda çiftleşme veya üstünlük kurmak için yaptıkları yazan hareket var. Ön ayaklarıyla birbirlerinin yanaklarına vuruyorlar. Yem yememelerinin sebebi bu olabilir mi? Nasıl bi yol izlemeliyiz.

Ekte küçük kaplumbağanın fotoğrafları var.
bahsettiğim birbirlerinin yanaklarına vurma hareketini birkaç kez yaptılar.

Bu hayvanın kuyruk ucu kopmuş mu?

Akvaryum ölçüsü nedir?

Dış filtre var mı? Varsa carbon malzeme kullanıyor musunuz?

Yem bayat yada bozuk olabilir mi?

Ufak olan daha cinsel gelişimini tamamlamamış. Ya alfa yada akvaryum darlığına bağlı el titretme olayı var.

Bu hayvanın kuyruk ucu kopmuş mu?

Akvaryum ölçüsü nedir?

Dış filtre var mı? Varsa carbon malzeme kullanıyor musunuz?

Yem bayat yada bozuk olabilir mi?

Ufak olan daha cinsel gelişimini tamamlamamış. Ya alfa yada akvaryum darlığına bağlı el titretme olayı var.
Arada birbirlerini ısırdıkları oluyor ancak çok ciddi bir yararlanmaları olmadı.

Akvaryum 1000x25x32cm içinde yaklaşık 60litre su var. Dış filtre kullanmıyorum ancak su temizliğini haftalık yapıyorum bir kısmını çekip temiz su ekliyorum.

Yemi alalı bir süre oldu açıkçası. Ama yemin yanında kurutulmuş gammarus var ancak onu da yemiyorlar.

Akvaryum boyu iyi de en ve yükseklik az. Cam kalınlığı 8 mm veya üstü ise akvaryum üstü kuru alan ile suyu 25 cm'ye kadar yükseltme olanağı var.

Deep fix reptivit vitamin damla alın. Her gün ağızlatına 1 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün. Bu iştah açıp kırgınlığı alır.

Eczaneden gentagut göz damlası alın sabah akşam ağızlarına büyük için 3 damla küçük için 2 damla damlatın.

Hayvanlar kıymayı yiyor ise birkaç gün verebilirsiniz. Haşlanmış yumurta akı da deneyin.

Akvaryum boyu iyi de en ve yükseklik az. Cam kalınlığı 8 mm veya üstü ise akvaryum üstü kuru alan ile suyu 25 cm'ye kadar yükseltme olanağı var.

Deep fix reptivit vitamin damla alın. Her gün ağızlatına 1 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün. Bu iştah açıp kırgınlığı alır.

Eczaneden gentagut göz damlası alın sabah akşam ağızlarına büyük için 3 damla küçük için 2 damla damlatın.

Hayvanlar kıymayı yiyor ise birkaç gün verebilirsiniz. Haşlanmış yumurta akı da deneyin.
büyük kaplumbağa yem yemeye başladı şuanda ama tam tersi durum küçük için şimdi o yemiyor. Küçük için genta uygulmasına başlıyorum.

Akvaryumla ilgili güncelemeyi hayvanlar iyileştikten sonra yaparım yeni bir konu açarak. Teşekkürler

Tamam küçüğe verin.

Büyük olana da 3 gün verip bırakın.

Tamam küçüğe verin.

Büyük olana da 3 gün verip bırakın.
hocam o günden beri yani yaklaşık üç gündür küçük birşey yemiyor. Genta ve vitamin damlatıyorum ağız kısmına. Kıyma yumurta kurutulmuş gammarus vardı hiçbirini yemiyor. Kuru alanda duruyor genelde. Ne yapmamı önerirsiniz. Genta uygulamaya pazartesi başladım.

Genta ve vitamine devam edin

Stick yem var mıydı sizde?

Varsa sulu bulamaç yapıp ufak şırıngaya çektirin. Ağzını açtırıp yavaşca basmanız lazım. Yaparken dikkatli olun fazla basınçlı yaparsanız ciğerlerine kaçabilir. Hayvan yatay vaziyette duracak dik olmayacak bu işlemi uygularken.

Hayvanın ağzına sabah akşam 4 damla genta damlatın. Açmazsa dik tutup 15-20 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine 6 damla kadar sürün.

Genta ve vitamine devam edin

Stick yem var mıydı sizde?

Varsa sulu bulamaç yapıp ufak şırıngaya çektirin. Ağzını açtırıp yavaşca basmanız lazım. Yaparken dikkatli olun fazla basınçlı yaparsanız ciğerlerine kaçabilir. Hayvan yatay vaziyette duracak dik olmayacak bu işlemi uygularken.
Ağzını açmıyor hiçbir şekilde. Genta uygulamaya devam ediyorum.

Hayvanın ağzına sabah akşam 4 damla genta damlatın. Açmazsa dik tutup 15-20 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine 6 damla kadar sürün.
Bu sabah yem, marul,kıyma yedi. Ancak şuanda yine bişey yemiyor. Genta uygulamaya devam ediyorum.

Geri