Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

3 tane su kaplumbağası bakmak

akin52

Yeni Üye
Arkadaşlar Selam,

3 tane su kaplumbağası alıp bakmaya başladım fakat iyi mi ettim kötümü bilemiyorum. İleriye dönük herhangi bir sorun yaşar mıyım? Daha çok ufaklar. Akvaryum boyu 50x25x25 şuan. Büyürseler eğer akvaryumuda büyüteceğim.Maddi sorunum olmadığından akvaryumu ileride çok fena büyütmeyi planlıyorum, Önerileriniz nelerdir?

Not: Akvaryumda ısıtıcı, rampa ve ada, su filtresi, uvb + uva exo terra lamba mevcuttur. Fotoğraflarda görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• * Image 2023-05-24 at 17.18.26.jpeg
    * Image 2023-05-24 at 17.18.26.jpeg
    439.4 KB · Görüntüleme: 23
  • * Image 2023-05-24 at 17.18.25 (1).jpeg
    * Image 2023-05-24 at 17.18.25 (1).jpeg
    403.4 KB · Görüntüleme: 23
  • * Image 2023-05-24 at 17.18.25.jpeg
    * Image 2023-05-24 at 17.18.25.jpeg
    306 KB · Görüntüleme: 23
yeşil çim rampayı, exo terra turtle bank medium ile değiştireceğim. Şuan kargoda önerir misiniz bunu?

Foruma hoş geldiniz.

Bu kuru alan turtle bankten iyi. Onu çiftli ısıtıcı vantuzu ile sabitlemek gerekiyor. Aksi halde hayvan çıkarken mıknatısları atıyor. Belli bir boya gelince sığmayacaklar. İade edin.

Bunda da sıkıntı sirkülasyona engel olması. Haftada bir, 10 günde bir çıkarıp yıkayın. Zaten bu kadar bir sürede su yenilemesi yapacaksınız.

Şu aşamada uv ampule gerek yok 8 cm kabuk boyu itibariyle kullanabilirsiniz. Yerine ısıtma lambası kullanın bu konuda yazdım.

Maddi sıkıntı yoksa bir sonrakinde doğrudan ömürlük akvaryum alıp tek kalemde kurtarın. Minimum 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında yada 120*50*60h ve 10-12 mm cam kalınlığında bir akvaryum olur. Üstte sınır yok. Ama bu daha güçlü dış filtre ve su ısıtıcı ister. Maliyet bunda artar.

O çakıl kumu çıkarın. Vitasand pro 78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Hayvanlar bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar. Eşelenip vakit geçirirler. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürterek atarlar

Son düzenleme:
Benim akvaryum ve kuru alanı örnek vereyim.

@cem kardeşim verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Peki bu ısıtma lambasını (bendeki osram 100w) günde kaç saat açık tutayım ve kaç cm mesafede olması gerekiyor?

Merhabalar ,

Isıtma lambasını günde 12 saat yakıyoruz.

100w ampul çok fazla ısı verir 52-53 watt halojen ampul alın.

Bu konuda ısıtma lambası ile alakalı bilgileri ayrıca mesafe ayarının nasıl yapıldığını bulabilirsiniz :

@cem kardeşim bir sorum olacaktı, akvaryumun suyunu her hafta cumartesi sabahı yenilemek istiyorum, oran nedir kaçta kaçını yenilemem gerekiyor? Tamamını mı yoksa yarı yarıya filan mı yapayım?

Suyu kısmi ve genel temizlik olarak iki şekilde yaparız. Kısmi değişimde akvaryumda kir varsa onu temizlerken eksilen suyu tamamlama yoluyla hallederiz. Bu şekilde suda tazelenmiş olur. Bunda 1/3 oran desekte tam bir oranı yoktur.

Genel temizlikte ise su temizlenemeyecek hale gelir ve su sararmaya yüz tutarsa ki buna amonyak patlaması deriz. Komple temizlik yapar yeni su doldururuz.

Geri