Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Açıklama gereği duyduğum bir konu

Bordois

Bronz 5 Üye
Merhaba arkadaşlar, maddi durumum konusunda belki gerek olmasa da açıklama yapmak istiyorum çünkü başka forumlardan görüp de bu kız bizi mi kandırıyor gibi bir yanlış anlaşılma istemiyorum. :) Benim pet olarak toto (su kaplumbağam) dışında leopard geckom da var. Bilenler onun bakılmasının da masraflı olduğunu bilir. Başta durumlar biraz daha iyiyken ve abimin KYK kredisi sayesinde ondan borç alararak geckoyu ve ortamını sağlayabildim. Başta ortamını kurmak masraflı fakat sonradan hiçbir masrafı olmuyor. Yemini de kendim yetiştiriyorum (evde un kurdu kolonisi var :) ) Dolayısıyla sonradan çıkan hiçbir masrafı yok.

4 senelik özel üniversitenin 2 senesini okuyup, onu bıraktıktan sonra babam da işten istifa etti. Tabii ki burssuz okuduğum özel okulun 2 senelik parası boşa gitti. Sonra 2 yıllık bir okulu burslu kazandım. Şu anda orada okuyorum fakat annem de sene başında işten atıldı. Anne-baba 60 yaşlarında olduğu için iş de bulamıyorlar :/ Dolayısıyla durumlar epey kötüleşti. Part time çalışayım diye önerdim fakat "Sen okulunla ilgilen." dediler. Yazın umarım çalışacağım.

Bu nedenle şu an için kaplumbağa büyük cam bir akvaryum veya uvb ışığı gibi lazım olan şeyleri sağlayamıyorum. Neyseki hepiniz beni bilgilendirerek ve yardım ederek destek oluyorsunuz. Herkese anlayışı için teşekkür ediyorum. :)

Cvp: Açıklama gereği duyduğum bir konu

Ben uvbyi felan geçtimde bari 15 tllik bi ısıtıcı alın ısıtıcıda olmazsa işkenceden bi farkı kalmaz

Isıtıcı zaten alacağım başka bir başlıkta epeydir bu konu hakkında konuşuyorum zaten. Üyelerden dbasol sağolsun elindeki fazladan ısıtıcıyı verdi fakat kaba sığmadı. Bugün tek tek hepsini inceledim ve boy açısından fazla seçenek bulamadım fakat üyelerden de tavsiye almak istedim ve linkleri koydum. Cevap bekliyorum, ona göre alacağım :)

akvaryum alamazsan plastik kablarda bakabilirsin

Züccaciyeciden aldığım 25 litrelik plastik kapta bakıyorum fakat salınım yapıyor. Burada önceden açtığım başlık var oradaki ortamı elimden geldiğince en iyisi yapmaya çalışıyorum. İçindeki taşlar şu anda yok salınım yaptıkları için. Sadece bir kaya var kuru ortamı sağlamak için. Aynı zamanda filitre ve uva ışığı var kuru alanın üzerinde. Son halini tamamlanınca fotoğrafını koyacağım:

mailto:/forum/Konu-az-masraf-ve-eldeki-imkanlarla-yapabilecek-en-iyi-ortam.html

Bu arada gecko için en başda nekadar masraf yapmak gerekiyor? Annem o hayvanı eve asla sokmam dedi ama ben yinede merak ediyorum :D

Isıtıcı o resimdeki kaba nasıl sığmadı anlamadım. suya tam batabilen ısıtıcılardansa yatay olarak sığması gerekir.

Petshoptan almaya kalkarsan çok fena kazıklıyorlar. İnternette sürüngen forumlarından almak lazım. Orada uygun fiyata var misal 100 liraya bile oluyor. Cinsine göre fiyat değişiyor tabii, özel türlerde çok daha fazla. Akvaryum veya terraryum dışında, ısıtıcısı, yem kabı (ben normal sos kabı kullanıyorum züccaciyeden aldım, iş görüyor), mağarası ve su kabı (yine aynı şekilde basit bir kaba da konabilir) lazım. Bir de nem kutusu yapılıyor o da ışık geçirmeyen plastik bir kaba; içine nem sağlayan bir şey (misal; hindistan cevizi torfu veya orman yosunu) konularak yapılıyor. Burada asıl masraf yapan hayvanın kendisi, terraryum, ve ısıtıcı. Bir de türüne göre değişir ama leopard gecko sadece canlı yemle besleniyor. Bu yüzden internetten böcek sipariş edip bitikçe alarak veya kendin böcek yetiştirerek halledebilirsin böylece yem masrafı da kalmaz. Kısacası sadece başta masraflı olur fakat sonradan masraf çıkartmaz. Tahminen minimum 350 lira masraf yapacaktır. Eğer canlı yemle uğraşamam dersen otçul türler de var iguana, uromastyx gibi. Fakat ortamı sağlamadaki masraf yine fazladır. İguananın kötü yanı çok büyüyorlar 2 metreye kadar çıkabiliyor. Uromastyx ise ortamın olması gereken ısısı 50 derece civarları, bunu ayarlamak lazım. Bir de şöyle bir durum var; Türkiye'de sürüngenlerden anlayan veteriner neredeyse yok. Anlasalar bile iguana veya kaplumbağalardan anlayan bulabiliyorsun. Onun dışındaki türlerden gerçekten anlayan hiç yok, bu yüzden hastalandığında büyük sıkıntı çıkartacaktır. Ben yurtdışından bir sürü veterinere İngilizce olarak mail attım. Bir tanesi gerçekten benimle ilgilendi. Onunla mailleşerek geckomu sağlığına kavuşturabildim. :)

LaW' Alıntı:
Isıtıcı o resimdeki kaba nasıl sığmadı anlamadım. suya tam batabilen ısıtıcılardansa yatay olarak sığması gerekir.
Çünkü suda olan kısmı 22 cm, toplamda ise 27 cm. Yani 22 cm'e kadar suyun içinde olması lazım ama benimki suyun dışında kalıyor. Yatay olarak konulabiliyor mu? Termostatlı kısmı dışarda olacak şekilde diye yazdığı için, dik olarak düşünmüştüm.

bazı türlerde tamamen su içersine batmalı bazılarının kafa kısmı dışarıda kalmalı. kutusu falan vardıysa kutusunun ustunde gerekli açıklamalar resimle anlatılmıştır

sulo43' Alıntı:
bazı türlerde tamamen su içersine batmalı bazılarının kafa kısmı dışarıda kalmalı. kutusu falan vardıysa kutusunun ustunde gerekli açıklamalar resimle anlatılmıştır
Kendi kutusu yok ama şimdi dbasol'a sordum, yatay da olabiliyormuş. :)

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben normalde tüm geckolar canlı yemle besleniyorlar diye biliyordum. İguanaları bir ara bende beslemeyi düşündüm (yine annem izin vermemesine rağmen :smile: ) yeşillikle beslenmesi büyük bir avantaj ama dediğiniz gibi 2metre olan bir hayvana oda ayırmam gerekiyor veya evin içinde yaşatmam gerekiyor.
Eğer annem almama izin verirse sürüngenim.com`dan bakıcam.

http://www.youtube.com/watch?v=Si_SnNRlONI gerçekten ortaya çok güzel görüntüler çıkabiliyor.

Bordois' Alıntı:
sulo43' Alıntı:
Kendi kutusu yok ama şimdi dbasol'a sordum, yatay da olabiliyormuş. :)

yatay oluyorsa sıkıntı yok :)

TheNRK' Alıntı:
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben normalde tüm geckolar canlı yemle besleniyorlar diye biliyordum. İguanaları bir ara bende beslemeyi düşündüm (yine annem izin vermemesine rağmen :smile: ) yeşillikle beslenmesi büyük bir avantaj ama dediğiniz gibi 2metre olan bir hayvana oda ayırmam gerekiyor veya evin içinde yaşatmam gerekiyor.
Eğer annem almama izin verirse sürüngenim.com`dan bakıcam.

http://www.youtube.com/watch?v=Si_SnNRlONI gerçekten ortaya çok güzel görüntüler çıkabiliyor.

Rica ederim :smile: Benim arkadaşımın 2 tane iguanası var ve gerçekten de oda ayırdı ona çünkü akvaryuma sığamaz durumda adam boyu olmuş :t65y: Ben de iguanayı kendi evime çıkınca alırım diye planlamıştım. Canlı yeme büyük ihtimalle annen laf edecektir çünkü benimki de ediyor :t65y: Site ismi paylaşmaya izin veriyorlar mı bilmiyorum ama almana izin verirse 2 tane site var o konuda uygun fiyata paylaşan. İsmimin üstüne tıklayıp mail gönder diyebilirsin, eğer o konuda yardım istersen seve seve yardım ederim epey uğraştığım için o konuda, yardımcı olabilirim diye düşünüyorum :smile:

Bordois' Alıntı:
Çünkü suda olan kısmı 22 cm, toplamda ise 27 cm. Yani 22 cm'e kadar suyun içinde olması lazım ama benimki suyun dışında kalıyor. Yatay olarak konulabiliyor mu? Termostatlı kısmı dışarda olacak şekilde diye yazdığı için, dik olarak düşünmüştüm.

suya tam batmayan ısıtıcılardan olsa bile çapraz olarak suya batırılabilir, böylece kafa kısmıda dışarda kalır

Nutuk atıyor gibi olmak istemem ama bence insanların maddi durumları hakkında konuşması yanlış zira nasıl ki birisi zengin olduğunu başkalarının gözüne soktuğunda itici oluyor, aynı durum diğer şekil için de geçerli.

Bunun dışında, bende ilk başladığımda akvaryum yerine sizdeki kaptan kullanıyordum, 1 milyonculara bakarsanız aynı ürünün daha büyük boylarının mevcut olduğunu görürsünüz, ben en fazla 50 litrelik görmüştüm sanırım, derinliği de fazlaydı ayrıca, ona bir bakın derim.

Amacım göze sokmak değildi tabii ki. Başka forumlarda aynı kullanıcı ismiyle kayıtlıyım, o forum da geckolarla alakalı. "Gecko'ya bakabiliyor da kaplumbağaya nasıl bakamıyor?" diye yanlış anlaşılma olmasın diye yazdım.

1 milyoncu eskiden vardı da hala var mı bilmiyorum. Ben de züccaciyeden 15 liraya filan almıştım.

bu siteye üye olunduğunda hayvanların hayatında yeni dönem başlıyor. sahipleri kendilerini geliştiriyor. sadece bu bile bu sitenin ne kadar faydalı olduğunu gösteriyor. yasemin senin sıkıntılı safhanda havaların ısınmasına denk geldi bu avantajla sonbahar, kışa girmeden gerekli malzemeleri tamamlayıp hazır olacaksın. sadece o aşamaya kadar dikkat ve özen göstermelisin. daha büyük bir kap alana kadar biraz para biriktirip akvaryuma geçebilirsin.

Bordois' Alıntı:
Amacım göze sokmak değildi tabii ki. Başka forumlarda aynı kullanıcı ismiyle kayıtlıyım, o forum da geckolarla alakalı. "Gecko'ya bakabiliyor da kaplumbağaya nasıl bakamıyor?" diye yanlış anlaşılma olmasın diye yazdım.

1 milyoncu eskiden vardı da hala var mı bilmiyorum. Ben de züccaciyeden 15 liraya filan almıştım.

Kadıköy' de olduğunuz aklımda kalmıştı. Eğer doğru hatırlıyorsam merkezde bu tarz kap alacak bir çok yer vardır. Ama bulamazsanız Göztepe SSK' yı hemen geçince Mado' nun karşısında bir tane var.

cem' Alıntı:
bu siteye üye olunduğunda hayvanların hayatında yeni dönem başlıyor. sahipleri kendilerini geliştiriyor. sadece bu bile bu sitenin ne kadar faydalı olduğunu gösteriyor. yasemin senin sıkıntılı safhanda havaların ısınmasına denk geldi bu avantajla sonbahar, kışa girmeden gerekli malzemeleri tamamlayıp hazır olacaksın. sadece o aşamaya kadar dikkat ve özen göstermelisin. daha büyük bir kap alana kadar biraz para biriktirip akvaryuma geçebilirsin.

AEK' Alıntı:
Kadıköy' de olduğunuz aklımda kalmıştı. Eğer doğru hatırlıyorsam merkezde bu tarz kap alacak bir çok yer vardır. Ama bulamazsanız Göztepe SSK' yı hemen geçince Mado' nun karşısında bir tane var.

Evet Kadıköy'de oturuyorum :smile: Züccaciyelerin hepsinde var. Aslında elimdekinden daha büyüğü de vardır. Ama ben, hem henüz kaplumbağa daha çok küçük elimdekiyle bir süre idare edebilir diye düşündüm hem de dediğniz gibi para biriktirip elimdekinden sonra direk akvaryuma geçerim sonra uvb ışığını da alırım diye düşündüm. :smile:

Geri