Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Adı Yok

Lenin

Altın 5 Üye
Bu akvaryumu bugun aldım, yeni getirip eve kurdum, daha once komsunun eski akvaryumunu kullanıodum 30cm di, şimdiki 50cm..
Daha guzel resimlerinide cekip eklerım, sımdılık sıcaı sıcaına bunları cektım. Atman klasik filtre ve Shark marka ısıtıcı aldım, iyimidir deilmidir diye sormak istedim? Ben pek anlamam, bitek Atman ın iyi olduğunu biliorum ama Shark?

Bir sorumda filtreyi 24 saat çalıştırmam gerekirmi?

yemini akvaryum içinde veriyorsanız dilerseniz filtrenizi kapatıp yemini bitirdikten sonra acabilirsiniz. tamamen kendi tercihinize kalmıs :) fakat diğer zamanlarda filtreniz acık kalmalı.

shark marka ısıtıcının iyi oldugunu duymustum.

resimlerin kalitesi biraz düşük oldugunda dolayı pek net göremiyorum dip malzemesi ve düzenlemeyi. fakat kayası hoşuma gitti :) yeni yasam alanınız hayırlı ugurlu olsun : )

Tesekkurler :) Telefon elimden düştükten sonra kamera bozuldu böyle çekiyor..
Dipte siyah çakıl taşları üzerinde beyaz midye kabukları var.. Fazla bişey koymak istemedım yüzme alanı daralmasın yerdede rahat yürüme yeri olsun diye..
Shark ısıtıcının uzerınde CE amblemi varmış yeni dikkatimi çekti..
[attachment=200]
[attachment=201]
bunlarıda sımdı cektm.

Akvaryumu aldığım yerde içinde su olmayan bir kap, kabın içindede hayatımda gördüğüm en küçük (bozuk 25 kuruş boyunda) kaplumbağalar duruyodu. Hepsi tamamen hareketsizdi. Kabuklarına öyle bir çekilmişlerdiki etli yerleri hiç görünmüyordu. Oldukça soğuk bir ortamda, dükkanın kapısının hemen önünde(kapıda açık), su olmayan boş bi kapta ölmeyi bekleyen küçük kaplumbağa yığını.. Yazık..

Ne yazık ki kapluşların çoğu o şartlarda ölüyor. Daha bebekken... İşte biz o yüzden en azından elimizdeki kapluşa sahip çıkmaya uğraşıyoruzç

Evet malesef..
Buarada filtre 24 saat açık olmasına ragmen suyun üstünde renksiz şeffaf bişeyler yüzüyor, suyun üzerine yağ dökülmüş gibi, filtre Atman AT-F300, yetersiz kalıyor olabilirmi?
Akvaryum 50 cm boyunda, içi yaklaşık 15 cm yüksekliğinde suyla dolu..
Suyun içide çok berrak değik, hafif bulanık, sanki tozlar uçuşuyor gibi suyun içinde, ama hafif.. Daha dün kurduğum akvaryum bugun nasıl bu hale geldi bilmiorum.. Normal bişeymi?

kapluşlar suyu çok kirletir balıklar gibi değildirler. Yem suda verilince yem de bulandırır. Kapluş deri değişimi yapıyor olabilir. Benimki deri değiştirirken suda vardı bende de. Resim var mı kapluşun. Kabuk üzerinde kalkma gibi şeyler beyazımtrak ama mantar gibi olmayacak.

resim yok.. Yani telefon bozuk olduğu için net çekmiyor. ama evet deri değişimi var :)
10 Kasımda almıştım, küçücüktü, şu an 5cm ye yakın.. Hızlı büyüyo sanırım.

şöyle söyleyeyim, deri değişimi yapıyorsa suyun içerisindeki toz gibi şeylerin olması da, şeffaf bi takım kabuk parcalarının ve yem artıklarının yüzmesi de dogaldır. aynı zamanda eger yemini akvaryumda veriyorsanız ve yemine vitamin damlatıyorsanız bu vitaminin çeşidine göre su yüzeyine hafif bir yağ tabakası gibi cıkabiliyor. aynı zamanda su üzerinde gördüğümüz o yag tabakası yosunlanma sonucu da olusuyor olabilir. bunu engellemek için her gün akvaryumun suyunun 1/4 kadarını üzerinden alıp, yerine aynı sıcaklıkta yeni su eklemeli ve eklediğimiz su miktarına uygun dezenfektanı da ilave etmeliyiz. aynı sıcaklıkta eklememizin nedeni de kaplumbaganın soğuk-sıcak su akımı arasında kalıp bünyesinin zayıf düşmesini engellemek. yoksa kaplumbagayı dısarı cıkarıp eklediginiz suyun da ısınmasını bekleyebilirsiniz.

20 Litre su 8 ytl, akvaryumda 10 litre su var, 1/4'ü 2.5 Litre yapar.
Denklemini kurarsak;
20 Litre su 8 ytl ise,
2.5 Litre su ? ytl
Cok fazla israf edicek param olmadığından suyun üzerinde gezen şeffaf tabakaların zararlı olup olmadığını öğrenmek zorundayım.. Göz zevkim çok önemli değil, ona bi zarar vermıosa kalsınlar.. Ama zararlıysa ne yapalım artk deiştircez hergun suyunu..

illa ki içme suyu kullanmanıza gerek yok, dinlendirilmiş musluk suyu ilave etmeniz , masrafınızı azaltacaktır ; ) içme suyu almak yerine dinlendirilmiş musluk suyu ekleyip su düzenleyici kullanmak bütceniz için de kaplumbagalar içinde daha faydalı üstelik : )her gün hiç olmazsa bir maşrapayla üzerinden su alıp yine 1 maşrapa yeni su ilave etmeniz yararlı olacaktır en azından o tabaka sorununu çözecektir. ya da bir de dıs filtre edinebilirsiniz. kaplumbaganın gözlerine zarar verebilir ya da bakteri birikebilir cünkü akvaryumda. neticede yüzen şeyler birer atık.

Su düzenleyici mavi damla mı ?
Benim marine marka bir mavi damlam var, üzerinde Marine Beyaz Benek yazıyor, arkasında mantar mikrobunu öldürdüğü ve sudaki stresi yok ettiği falan yazıyor. Rengi mavi, mürekkep gibi elimi boyuyor. Litre başına 10 damla yazmışlar arkasına.. Şimdi yaklaşık 3 litre su kaynattım, ve beklemeye bıraktım. Yarın bu saatlerde içine 30 damla mavi damla katıp, akvaryumun 1/4 suyunu değiştiricem.. Ama yanlış bişey yapıp kaplumbağaya zarar vermekten korkuyorum.

yeni evi hayırlı olsun inşallah! sizin bu dikkatli tavrınız ve hesaplama yeteneğinizle kapluşa bişey olacağını sanmam,korkmayın!:) (bende hiç olmayan bir beceri:)
shark marka ısıtıcıyı ben 3 aydır kullanıyorum. şu ana kadar bir sorun yaşamadım. diğer birkaç markaya göre iyi olduğu söyleniyor

Teşekkürler :)
Suyun üzerindeki şeffaf tabaka sanırım deri parçacıklarıydı. Dün gece çay bardağıyla alarak yaklaşık 1 saatte akvaryumun üzerindeki suyu değiştirdim, ısıttığım iyi suyu koydum, kaplumbagayı fırçaladım, etli yerlerini elimle hafifçe okşayarak küçük yosun parçalarını temızledım, şimdi tertemiz akvaryum ve dün geceden beri suyun üzerinde hiç bir tabaka birikmedi..
Kaynatıp dinlendirdiğim 3 litre suyu yarın ısıtıp akvaryuma eklemeyi düşünüyorum, bu dinlendirilmiş musluk suyu olayından bi sakatlık çıkmaz inş ? :/

ben de bildiklerimi bu başlıktan okumustum. bahsettigim mavi damla değildi :) buyrun siz orjinalinden okuyun , daha saglıklı olur (=

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hmm anladım, musluk suyunu lavoboya döküp, içmek için değil sadece kaplumbağa için kullanıcağım 3-4 ytl lik ucuz bi su distrbitorune abone olucam.. En iyi çözüm bu bence su konusunda..
Birde benim Atman AT-F300 filtrem yeterli bir filtremıdır bu konuda bilgisi olan varsa sevınırm ?

Lenin; bu sorun ben de çok fazla oluyor hele büyüklerde bu dahada belirgin durumda. Kafana takma bence filitren çekecektir onları. Yeni su değişiminde kapluşların derilerini hemen görüyorsunuz su içinde ve yüzeyinde. Bunun sebebini şöyle keşfettim. Su değiştirirken kuru ortamda fazla kaldıkları için derileri daha çok kuruyor ve daha büyük parçalar halinde dökülüyor. Dolayısı ile daha belirgin bir hal alıyor. Çok fazla titizlenmene gerek olmadığını düşünüyorum. Tabii birazda estetik kaygın var. Ben bayan çorabından yapılmış bir kepçe ile topluyorum onları :) Vitamini yeme iyi emdirirsen su üzerinde ince yağımsı tabaka oluşumunu engelleyebilirsin. Ben vitamini haftada bir kez vermiyorum. O miktarı daha küçük olarak daha sık veriyorum. Vitaminli yemi kapluşların en aç oldukları zamanda az az elimle veriyorum ve vitamin artıklarının suya salınmasını azaltıyorum.

Bayan çorabından süzgeç yaptım, işe yarıyor :) teşekkürler

Geri