Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ağızdan çıtırtı sesi gelmesi.

Kaplumbağacibasi

Bronz 4 Üye
Selamlar 6 aylik kaplumbağam 2 ay önce akc enfeksyonu geçirdi 10 günluk tedaviden sonra iyileşti 2-3 gündür özellikle geceleri ısıtıcı lambayı kapattıktan sonra agzindan çıtırdama gibi sesler çıkarmaya başladı. Önce kur davranışı gibi sandım ama şüphelerim artiyor gibi. Sürekli su içme hareketi yapıp ağzını kafasını yukarı kaldırıyor. Halsizliği yok iştahı iyi ben ordayken oldukça hareketli ve sesleri çıkarmiyor biraz uzaklaştıktan sonra tekrar başlıyor. Bunu yaparken yüzüyor aynı zamanda. Bir tecrübesi olan var mi? Ne olur veterinere götürün diye yorum yapmayın onu dünya iliyor zaten.

Cvp: Ağızdan çıtırtı sesi gelmesi.

Solunum rahatsızlığı olabilir

solunum yolları rahatsızlığı çünkü benimkide bi ara çıkartıyodu baya bi araştırma yaptım bi iki gün yaparsa veterinere götürün solunum yolları rahatsızlığı olabilir dediler bence veterinere götürmelisin

sedatsahin' Alıntı:
Solunum rahatsızlığı olabilir

solunum yolları rahatsızlığı çünkü benimkide bi ara çıkartıyodu baya bi araştırma yaptım bi iki gün yaparsa veterinere götürün solunum yolları rahatsızlığı olabilir dediler bence veterinere götürmelisin

Sonra ne oldu? Kaç cm di kaplumbağan? Veteriner anladı mi?İyileşti mi kaplumbağan?

Pembeleşeme yok yan yüzme yok kuru alana çok çıkmıyor ama sanki çok minimal halsizlesmis gibi banada öyle geliyor olabilir çünkü cam kenarı şımarıkliklari had safhada. (akvaryum donanımı tam)

ben veterinere götürmedim bi gün yaptı dediler sürekli yaparsa götür bi sonraki gün düzeldi ses felan çıkarmıyordu bende götürmedim 5 cmdi ozaman halsizleşmede pek yoktu

Enfeksiyon tamamen geçmemiş yada tekrar nüksetmiş olabilir. Gündüz bu seslere rastlamadınız mı? Nefes alma güçlüğünde gündüzde duymak mümkün olur.
Sizin akvaryum, kuru alan sıcaklıklarınız kaç derece? Gece ve gündüz oda sıcaklığını kaç derece? Uygun değerin altında yada fazla ısı farkında hasta olma olasılığı var.

sedat dedi bize gerek kalmadı

Akvaryumun ustu kapali kuru alan 30-31 arasi su 28 derece. Sabit yani lambayı kapatinca 30 a falan düşüyor. Gündüzleri yapmıyor geceleri yapıyor sadece o da lambayı kapattiktan sonra bir iki saat yapıyor sonra uyuyor

Veterinere götürdum dinledi birşey yok dedi iştahıda iyi zaten dedi eğer iştahı azalırsa egzotik hayvan uzmanına götürmemi önerdi. Ben güvenemedim 3 farklı veterinere götürdüm 3de aynı şeyi dedi vitamin takviyesini arttirmami mevsimsel olabileceğini dediler ama hiçbiri emin değildi hayatlarında ilk kez kaplumbaga görmüş gibilerdi. Egzotik uzmanına hafta ay sonuna kadar götüremem malesef.

Her şey bu kadar normal ve uygunken sadece lambayı kapatınca bir süre yapması çok enteresan. Ayırt edersiniz diye tahmin ediyorum ama bu çıtırtı acaba lambanın soğuma esnasında çıkardığı bir ses olmasın? Gerçi yanına gidince ses kesiliyor demişsiniz ama bir tesadüf olabilir diye genede bu ihtimali düşündüm.

Benimkiside ilk defa gece yaptı pek aldırış etmedim sabah da aynı sesi sürekli halde çıkarmaya başlıyınca netten bakındım ama 30 veya 45 dk civarı yaptı bence sürekli yaparsa veterinere götürün

Yok ya yaptigini gördüm gizlice böyle suya kafasını sokup sokup çıkarıyor sonra citirti ve böyle dişlerimizin arasına tükürük alıp ileri geri itersek çıkan ses varya recep ivedik in yaptığı gibi öyle sesler çıkarıyor. O esnada agzi çok minicik acık kalıyor. Çıtırtı özellikle ağzını açarken oluyor. Birde sanki birşey boğazına takılmış gibi yapıyor olabileceği aklıma geldi ama veteriner forseps le ağzına baktı birşey yok dedi.

Hergun yapıyor ama bir saat falan yapıyor. 5-6 gündür. Veteriner önerisi dışında başka fikri olan?

Hep aynı zamanda yapıp özelliklede gündüz yapmaması bence bir süre daha izlenmesi gerekir düşüncesine sebep oluyor. Boğazında yemek kalsa şimdiye kadar suda yumuşayıp gitmesi gerekirdi. Ki gene gündüzde rahatsız olup yapardı. Aynı şekilde boğazında yada ağzında apse veya yara gibi bir durum olsa gene gündüzde yapardı. Acaba gece bulunduğu yerdeki ışığı kapatınca çok karanlık olup korkudan mı yapıyor. Biraz loş ışık olması iyi olur. Ben sürekli aynı zaman olduğu için akciğer enfeksiyonuna bağlayamıyorum.

cemal197' Alıntı:
sedat dedi bize gerek kalmadı

Diğer kaplumbağa gündüzde tekrarlamış. Sadece aynı zamanda ve başka belirti olmayınca bana ilginç geldiği için diğer olasılıklarıda düşündüm Cemal.

Ancak biz sadece deneyim ve ihtimallere dayalı konuşuyoruz. En doğru taspiti bence gene veteriner yapacaktır.

Kesinlikle olabilir çünkü çok karanlık oluyor akvaryum ve ışığı yakınca kesiyor. Tabii ben hic korkunca ses çıkaran bir kaplumbaga davranışı okumadım. Su altı led mi alsam acaba.

Benim gece lambam kuru alanda yanıyor ama göremeyecekleri uzaklıkta. Ancak bulundukları yerde kalın perde olmadığı için gece ay ışığı odaya fazlaca giriyor ve zifiri olmuyor.

Belki panikten su sesi vs olsun diye yapıyor. Bende hiç şahit olmadığım için alternatif olarak bunu düşündüm.

Cvp: RE: Ağızdan çıtırtı sesi gelmesi.

Kaplumbağacibasi' Alıntı:
Himm bu gece bir deniyeyim ama bu seferde dengesi bozulacak

Aşırı aydınlanmayada gerek olmaz bence. Odada biraz loş ay ışığı olsa yeterli bence.

Burda kaplumbağa çıkardığı sesler var benimki ilk videodaki gibi ses çıkarıyordu mailto:/forum/Konu-kaplumbagalarda-hastalik-belirtisi-sesler.html

Kaplumbağacibasi' Alıntı:
Selamlar 6 aylik kaplumbağam 2 ay önce akc enfeksyonu geçirdi 10 günluk tedaviden sonra iyileşti 2-3 gündür özellikle geceleri ısıtıcı lambayı kapattıktan sonra agzindan çıtırdama gibi sesler çıkarmaya başladı. Önce kur davranışı gibi sandım ama şüphelerim artiyor gibi. Sürekli su içme hareketi yapıp ağzını kafasını yukarı kaldırıyor. Halsizliği yok iştahı iyi ben ordayken oldukça hareketli ve sesleri çıkarmiyor biraz uzaklaştıktan sonra tekrar başlıyor. Bunu yaparken yüzüyor aynı zamanda. Bir tecrübesi olan var mi? Ne olur veterinere götürün diye yorum yapmayın onu dünya iliyor zaten.

lamba bir parça düzeltme yapıyorsa ve kuru alanda duruyorsa gece içinde night glo ampul al. düşük aydınlık ve ısı veriyor.

Geri