Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ağızından salya geliyor

bıdık-şıpıdık

Gümüş 4 Üye
bugün yeni bir şey farkettim kapluşum Bıdık ' ta ..
ağzından salya geldi ve 1 saattir suyun içindeki kayaya tutunup duruyor..
ağzından salya gelmesi kötü birşey mi? hasta mı oldu acab kapluşum??:ff::ff:

Cvp: ağızından salya geliyor

betül bu hasta olan mı ? salyada iltihapsı bir sarı renk var mıydı? elinle yem verdiğinde ağzını açarken bir kontrol et.

cem' Alıntı:
betül bu hasta olan mı ? salyada iltihapsı bir sarı renk var mıydı? elinle yem verdiğinde ağzını açarken bir kontrol et.

iki kaplumbağada hasta değil şuan.. bunun önceden kabuğu yumuşaktı ama geçti. ikiside şuan kabuk değiştiriyor.. sarı değil ama iltihap gibi değişik bir renk.. kötü bir şey mi bu?

Betül, veterinere danışmanı öneririm. Bir sindirim sorunu da olabilir.

durum o kadar kötü mü? ankara da önerebileceğiniz veteriner var mı?

Ankara' da veteriner tanımıyorum ama fakilteye götürenler oldu. Durumu hakkında hiç bir yorum yapamıyorum. Belki basit bir sindirim sorunu belki başka bir sıkıntı. Bu sebeple işin uzmanına gitmek daha iyi.

söylemeyi unuttum . bu gün akvaryumu temizledim.. akvaryumun içine koyduktan bir kaç saat sonra farkettim. akvaryum temizliği ile ilgili olabilir mi?
ankara üniversitesi veterinerlik fakültesine gitmeyi düşünüyorum. şuan için salya görünmüyor.. ağızının içine baktım garip bi sıvı belki normalde olan bir şey :ff:

Akvaryum temizliği ile olması için uygun olmayan bir şey yapman gerekir Betül. Yeni koyduğun suyu nereden temin ettin?
Bu arada durumunu genede göstermekte fayda var.

akvaryum dışına aldığında nerede tuttun ?

yeni koyduğum su hazır su .. suyu dinlendirdikten sonra koydum.. ısısı normaldi..akvaryum temizliği yaparken kapluşları küçük bir kovaya koydum..yaklaşık 45 dk orada kaldılar..

betül o koyduğun kova temiz miydi. bazen anneler deterjan türevli birşeylerde kullanıyorlar. herhangi bir atık madde kaldıysa ve hayvan içtiyse emrenin dediği gibi sindirim sorunu olabilir. yarın pazar ara ara bak tekrar ediyor mu yoksa birşey yoktur. 45 dakika demişsin su soğumuşta olabilir. su değişimlerinde başka bir yere alırken akvaryumdaki suyu kaplumbağayı bekleteceğin kaba alıp, akvaryumdaki yeni su değişiminde her iki tarafın suyu eşit ısıyı yakaladığında (elinle kontrol edersin) akvaryuma almak gerek o zaman değişimlerden etkilenmez.

temizdi.. hatta emin olmak için kendim temizledim.. suyun sıcaklığı düşük değildi.. gayet mutlu görünüyorlardı.. şuan uyuyorlar ağzına bakamıyorum sabah gözlemlicem olmadı gideceğim veteriner fakültesine

betül ben juenpetten birkaç ürün alıcam. istediğin birşey varsa bakıp isim ve kod nolarını yaz alırken onlarıda getirteyim. sonra sana elden teslim ederim. bu hafta içi düşünüyorum alımı. havale yollu alıcam. haberin olsun. bizimle ilgili malzemeler kaplumbağa ve balık isimleri altında.

cem' Alıntı:
betül ben juenpetten birkaç ürün alıcam. istediğin birşey varsa bakıp isim ve kod nolarını yaz alırken onlarıda getirteyim. sonra sana elden teslim ederim. bu hafta içi düşünüyorum alımı. havale yollu alıcam. haberin olsun. bizimle ilgili malzemeler kaplumbağa ve balık isimleri altında.

sürüngen ısıtma kayası gördüm bi tane .. bu kullanışlı olur mu? ısıtır mı? ısıtma lambası alamadım henüz:ff: mailto:/urun_detay.aspx?kat=28&urn=9730

ısıtma lambası olarak bu uygun mudur?
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=13207

eğer bu ürünler kullanışlı ise bunları almayı düşünüyorum.. düşünceniz için teşekkür ederim.:smile:

Betül, ısıtma kayaları kertenkeleler için. Kaplumbağalar üst kabuklarını lamba ile kurutmalılar.

Seçtiğin ampul gündüz kullanılabilir. Ancak 100 w olduğu için takacak mandallı lamba bulman imkansız gibi. Önce takacağın lambayı edinmeni öneririm. 60 ve 40 w gücü kaldıranlar var. Buna göre bu ikisinden birini seçebilirsin.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13209
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13208

Geri