Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ağzında köpüklü kan

alaskasian

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar ne olursunuz yardım edin kaplumbağan yüksekten düştü ve onu bulduğumda ağzında köpüklü kan vardı çok korkuyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor suda mı tutayım kuru yere mi alayım hareketi çok az kabuğunda kırık yok yardım :(

Hayvanı kuru alana koy. Hayvan sırt üstü vurduysa akciğerleri hasar görmüştür. Köpüklü kan dediğine göre de sebep muhtemelen akciğerler. Suda durması boğulmasına neden olur. Sadece 2-3 saatte bir hayvanı tutup ağzını suya uzatıp su içir ve kuru yere al. Ertesi sabaha kadar kuru alanda dursun. Su içerken yatay tut. Dik yada ters tutma. Bu süreçte yemde verme. Yarın sabah verirsin.

Ayaklar dahil tüm deri olan bölgelerine bak renk değişimi kızarma var mı? Kuru alanda hareket ederse yürümesine ve boynunu tutmasına bak bir aksama var mı?

Ertesi gün durumuna bak halsiz ise su içir bir süre daha kuru alanda dursun canlandıysa suya koyduktan yemini ver. Dışkılamasını takip et. Rengi açık kan kırmızısı yada bordo renkte mi bakarsın. Dışkı kontrolünü 3 gün yap. Yarın durumu hakkında bilgi verirsin. Geçmiş olsun.

Kabuk boyu ne kadar?

Isıtma lamban var mı? 32 olacak şekilde kuru alana konumlandır hayvan üşümesin.

Dediğiniz gibi kuru alana koydum fakat ağzından yine kan geldi suya aldım tekrar ama yem yemedi boyu 5 cm ve ısıtıcım var evet kuru alanda 1 gün 32 derece ayarladım

Kuru alanda hareketleri normal ve kafasını dik tutuyor suya koyduğumda ise kafası suyun dışında duracak şekilde duruyor

Ciğerler kan dolmuşsa zorlanır nefes alamaz su yutar boğulur. Onun için sabah 9-10'a kadar bekle duruma göre suya alırsın.

O boydaki hayvanların kabuğu yumuşak olduğu için darbeyi bir miktar absorbe eder. Büyük olsaydı sıkıntı daha büyük olurdu. Kabukta kırık yada çatlak, boyun ve bacaklar, kabuk kenarlarına denk gelirse kırık ve ezilmeler olurdu.

Durum çok ciddi değilse 3-4 güne toparlar.

Suya bıraktığında yüzüşünü kontrol edersin. Suda düz duruyor mu ayaklarını düzgün kullanabiliyor mu. Haber verirsin. Boynunu dik tuttuğuna göre boynu sağlam.

Cvp: Ağzında köpüklü kan

Cem bey çok teşekkür ederim gerçekten siz olmasanız elim ayağıma dolaşmıştı şimdi kuru alanda uyuyor sabaha kadar bekleyeceğim bir durum olursa yine yazarım buraya ???????

Cvp: Ağzında köpüklü kan

Gözlemlerimi tamamladım. Dışkısında kan yok yemesi ve hareketleri normalleşti yüzerken de bir sorun görmedim ? Biz iyiyiz teşekkür ederim :)

İyi sevindim. Yemini normal verebilirsin. Hayvan ufak olduğu için serum takviyesi uygulanamıyor. Kısaca tedavi yapamıyoruz. Sadece iyileşmesini bekliyoruz.

Dışkıda kan olmadığına göre mide ve bağırsakları sağlam demektir. Mide kanaması olsa dışkı bordo; bağırsaklarda olsa daha kırmızı çıkardı.

Yinede birkaç gün hayvanın özellikle uyurken nefesini dinle hırıltılı bir ses var mı yok mu diye.

Gözlerine de bak kanlanma var mı? Yoksa ondan yana da bir endişe yoktur.

Geçmiş olsun.

Geri