Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ağzında yara olabilir mi?

nico

Yeni Üye
Merhaba,bir kaç gündür kaplumbağam yemek yemiyor ama nedenini anlamadım.Üşütme,halsizlik gibi bir sorunu yok hatta yemek istiyor benden, çırpınıyor bende veriyorum ama ağzını açıyor sanki ısırmaya çalışıyor sonra ısıramayıp bırakıyor gibi.Bir kaç gün oldu yemeyeli,endişeleniyorum.Ağzında bir yara mı var diye düşündüm ,internette araştırma yaptım ama çok bir bilgi bulamadım bu konuda,yakınlarda bir veteriner olsa götürücem ama o da yok.Çok severek yediği alabalık,ve sazan veriyorum.Her zaman kılçıklarına dikkat ederim verirken ama acaba gözümden kaçmışta ağzında bir yara yapmış olabilir mi sizce?

Tum ekipmanlariniz mevcut mudur ? Kac cm kabuk boyu kaplumbaganizin ? Kullandiginiz yem nedir ?

Bu kılçık mevzusu balık vermeyi riskli hale getiriyor. Özellikle alabalığın çok verilmesi sakıncalıdır. Alabalık vücuttaki kalsiyumu çeker. Bu da kabuğun yumuşamasına neden olur. Verilecekse de 2 haftada bir öğün yeterli. Bu da 8 cm kabuk boyundan sonra olmalı.

Raffy P yemin bej olanına zeytinyağı damlatıp ver hayvana. Birşey takıldı ise çıkarmasını sağlayabilir.

Su içindeyken ağzını esnetir gibi hareket yaptı mı hiç ? Tabanda silis kum yoksa onu da al. Yediğinde hazımsızlığa iyi gelir.

Ağzını açtığında dikkatli bak beyazlık var ise afttır.

Alabalığı yoğun verdiysen kalsiyuma bağlı eksiklik kabuk kadar ağzındaki yapıyı da yumuşatır. Bu hayvanın sert yem yiyememesine neden olur.

Cevaplar için teşekkürler.Bu arada bir sorun yokmuş başka bir şey vermiştim yesin diye ve onu hemen kaptı; sanırım balık taze değilmiş çok ,ondan olmuş.Yeni pişirilen balıkları yedi.

Bu arada tatlı su balıklarını seviyor ama bir türlü bitkisel besin yediremiyorum.Sürekli protein alması iyi değil biliyorum ama değişik yeşillikler veriyorum ,dönüp bakmıyor bile.Kabuk boyu 17cm bu arada,o hazır yemleri yemeyi çoktan bıraktı.

Cvp: Ağzında yara olabilir mi?

her hayvan aynı değil her türlü bitkisel mamayı yiyor benimki, marul-kıvırcık, salatalığı yemiyor ısırıyor sora tükürüyor. kuru mama vermelisiniz yalnız.

Dışardan verilen her yiyecek hayvanı yemlerden uzaklaştırır. Onun için dışardan verdiklerini kesip her gün bir yemden tadımlık ver. Yemez ise yem dağılmadan çıkarırsın. Yiyene kadar bu şekilde devam et haftada iki defa marul ver. 10-15 gün yemese bir şey olmaz. Direncini kır yoksa protein içerikli tek yönlü beslenme hayvanı gut hastalığına kadar götürebilir.

Cvp: Ağzında yara olabilir mi?

Teşekkürler , gut hastalığı olasılığı beni korkuttu, umarım öyle bir şey olmamıştır. Yeme alışkanlığını değiştirmeye çalışıcağım bundan böyle.

Geri