Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akciğer enfeksiyonu mu?

Mert6774

Bronz 5 Üye
Merhaba benim iki tane kaplumbağam vardı.birisini tahmini iki gün önce kaybettik bu gün öldüğünü anlayıp gömdük.diğeri birkaç gün ölüye maruz kaldı yarın akvaryum ve ısıtıcı edineceğim ama akciğer enfeksiyonu kaptığını tahmin ediyorum.veterinere götürdük bilmediklerini söylediler.aileme daha iyi bir veterinere götürmek konusunda baskı yaptım ama götürmüyorlar.babam petshopçuya sormuş bir tane ilaç vermiş(maxi turti jel) ama araştırma yaptım ilacın antibiyotik değil kabuk bakım ürünü olduğunu öğrendim ne yapmam lazım hangi ilaçları veya vitaminleri kullanmalıyım yardım ederseniz sevinirim teşekkürler.

Merhaba,

Öldüğüne karar verdiğiniz belirtiler nelerdir? Çoğu kişi kış uykusunu öldü diye yorumluyor.
Petshoptan aldığınız ürünü kullanmayın

Akciğer enfeksiyonu için ise acilen ekipman temin edip su ısını hastalık boyunca 30 derecede tutmalısınız.

Aşağıdaki belirtiler mevcut mu?
-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi. ( bu büyük hayvanlar için geçerli. Yavrularda iştahsızlığa bağlı olarak zayıflama ve suya batamama durumu olur. Çabuk yorulur ve sürekli kuru alanda dinlenmek ister. )
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

Yarın eczaneden genta damla al. Başka marka değil. Elemanın verdiği jeli iade et o bir işe yaramadığı gibi zararlı sakın kullanma. O kabuk cilası. Kabuğun nefes almasını önler.

Kuru alan ve ısıtma lambası da lazım.

Adminin sorduklarını cevapla ona göre hareket edelim.

Yem olarak neler veriyorsun?

İyi akşamlar öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

elimize aldığımızda bile herhangi bir yaşam belirtisi vermiyordu suya koyduğumuzda ters dönüyordu ve hiç hareket etmiyordu

-alt kabuk hafif pembe gibi
-iştahsızlık var
-kuru alanda fazla vakit geçiriyor
-suya batamıyor gibime geldi
-hırıltılı mı bilmiyorum ama ağzını açıp kapatırken garip sesler çıkarıyor

ayrıyeten suyun altında iken 10 saniyede bir kabarcık var

yem olarak stick yem veriyorum
kuru alanı var
genta damlayı nasıl kullanmalıyım acaba

Nefes alırken başını ileri atarak esner gibi mi nefes alıyor?

Bir de kabuk boyu nedir?

Vitamin damla var mı?

arada sırada öyle nefes alıyor
kabuk boyu 3 cm
vitamin damla kullanmıyorum

Son düzenleme:
Hayvanı yeni mi aldın hayvan çok küçükmüş. 3 cm için kurtulma imkanı çok zor. Hayvan son safha akciğer enfeksiyonu, yine de tedavi uygulaması yapalım.

Gentayı sabah akşam ikişer damla ağzına damlat.

Bir tane de petshoptan vitamin damla al. Kaplumbağalar için olan markası farketmez. Hatta o jeli açmadıysan o aldığınız yere verip değişin varsa ellerinde tabi.

Vitamini de her gün öğle saati bir damla verirsin.

Ağzına damlatırken 45 derece açı ile tutarak damlat. Hayvanı dik tutarsan ciğerlerine kaçabilir.

Şayet ağzını açmaz ise ruj sürer gibi ağız çevresine 10 saniye arayla 2 katı kadar sür bir miktarı ağzına girer. Gentayı 4 kez vitamini 2 kez sür.

Yemi de çay kaşığında eritip ağzına dökmeye çalış ama çok zorlama yemezse bırak ertesi gün dene.

Hayvan ufak buna antibiyotik iğne yapılmaz.

Kuru alanda dursun ama birkaç saatte bir tutarak suya indir yatay olarak tut su içsin.

Bir tane lamba al. Deveboynu yada mandallı lamba ampul 40W mavi, kırmızı yada yeşil renk armut ampul olsun. Bulamazsan 40 W soft yada halojen 42 W ampul al. Hayvan üşümemeli.

Isı 32 derece olacak. Mesafe ayarı için tabana cam derece yatırıp 30 dakika sonra bakıp lambayı 32 dereceye göre ayarla. 30 dakika üstüne çıkma yada daha kısa sürede alma. Ampul ucudan tabana 16 cm mesafe ile başla ona göre mesafeyi netleştir. Ne az gelsin ne de çok ısıtıp kızartsın.

Su da ısıtıcı aldığında 28 derece olsun. Tedaviye cevap verirse ufak bir ihtimalde olsa belki biraz daha yaşayabilir. Bu 1 hafta 10 gün sonucu belli edecek.

Hangi vitaminleri almalıyım
yemlerini yiyor ama az yiyor
birde biraz derken en fazla kaç ay yaşar
iyileşme ihtimali nedir

En kalite olan sera reptilin ama bu pahalı. Deep fix reptivit alabilirsin. Vitamin kırgınlığını alıp iştahını açar.

Yem yiyorsa yemine damlatıp ver. Yemi mümkün olduğunca çok öğün ver ufaklarda yağ depolama olayı yoktur bünyesini kuvvetlendirelim. Hastalık ilerlerse büsbütün iştahı kesilir.

Elindeki yemi bilmiyorum. Sera raffy P ve gammarus olarak sera raffy I veya tetra al.

Biz önce hayvanı iyileştirmeye bakalım. Tedavi durumunu belirler. Ciğerleri iltihap dolu onu önce bir kussun. Tedaviyi tam anlamıyla bitirelim. En ufak maraz kalır tekrar nüksederse bu şiddetli olur o vakit hiç kurtulamaz.

Başını ileri atarak nefes almasının bitip nefes alışının rahatlaması ve iştahının açılması ilk olumlu gelişme olacak. Bu noktayı aşalım durumuna bakarız.

6 cm kabuk altı için akciğer enfeksiyonu ölümcüldür. Ne var ki bir kaç tane kaplumbağayı kurtardık. Bu boyda bir hayvan ilk olacak. Durumuna bakacağız.

Bu süreçte adminimiz Ahmet beyin sorduğu belirtileri dikkate alıp ve net şekilde yazmalısın. Mesela yukarıda iştahı yok derken altta az yiyor demişsin. İştah yok demek büsbütün birşey yememesi demektir. Yediğine göre bu olumlu birşey hayvan son safhada değil demekki. Bu ayrıntıları bilmeliyim ki ona göre tedavi yolu izleyelim. Her dikkatini çeken şeyi yaz. Bağlantıyı koparmayalım. Tedavi başlangıcı ile birlikte ilk 3 günü bir atlatalım. Ona göre dozajda değişikliğe gidebiliriz.

Hayvanın üşümemesi konusunda dikkat et. Isı değişiklikleri hayvanı etkiler.

Son düzenleme:
elimde fatih marka stick yem var bunu değiştirmem lazım mı

kussun derken neyi kastettiniz hayvanı bir şekilde kusturmam mı lazım

birde gentayı da yemine damlatıp verebilir miyim

genta damla reçeteli mi satılıyor reçeteli satılıyorsa nasıl temin edebilirim

Göz damlası reçetesiz satılır. Eczanede bulamazsan başka yere bak. Mutlaka genta olmalı.

O yemi hiç duymadım. Önüne gelen yem çıkarıyor.

Sera raffy P ve sera raffy I al.

Hayvan ilacın etkisi ile kendisi kusacak iltihabı.

hayvanın suyunu musluk suyu ile mi doldurmalıyım içme suyuyla mı
birde gentayı yemine damlatıp verebilirmiyim

Su oranı az ise içme suyu da olur varsa arıtma su da olur. Zaten suya doğru dürüst inmeyecek temiz su içsin.

Yeme damlatıp verebilirsin ama bir fazla damlat. Suya temas ettiğinde salınım yapacaktır etkisi azalmasın.

İyi akşamlar aklımda kalan bazı sorular oldu size danışmak istedim:

-ısıtıcı lamba yerine masa lambasını ölçtüm 16 cm'de 26-27 dakikada 32 dereceye ulaştı ayrıyeten özel bir lamba mı almam lazım
bu lambayı nasıl kullanacağım 1 saat hayvanın üstünde mi dursun yoksa başka şekilde mi kullanmalıyım

-yemleri kuru alana bıraksam gene bir damla fazla mı ilave etmem lazım

-akvaryuma geçince iç ve dış filtre olmasa da olur mu önemi nedir

-hayvanın suyunu tamamen boşaltıp saatte bir su mu içireyim yada suyun kalması lazım mı(henüz su ısıtıcı yok)

-ilaçlar hayvanda böbrek sorunlarına yol açar mı açarsa belirtileri nedir nasıl anlaşılır

birde üstüme vazife değil ama yanlış anlamayın size güveniyorum veteriner misiniz acaba merak ettim de

Kusura bakmayın sizi uğraştırıyorum ama kaplumbağamı kurtarmak istiyorum teşekkürler

Mesafe tutuyorsa masa lambasını 17 cm'den konumlandır.

Hayvan 24 saat kuru alanda duruyorsa 24 saat yanacak. Bu ampulün renkli loş ışık verenini bulursan ışık gözünü almadan rahat uyur. Normalde sağlıklı hayvan su içinde uyuduğu için günde 12 saat yakarız.

Şu aşamada suyu fazla bir kirletme olayı olmadığı için filtre öncelikli alımda değil. Ama artısı sirkülasyon yaparak su ısısını her bölgeye yayması olur. Eksisi sirkülasyon şiddetli olursa hayvanı savurur. Hayvan çok küçük.

Yemi sudayken vereceksin bu hayvanların tükürük bezi yoktur. Yemi su içinde yerler.

Akvaryum içinde bir miktar su olsun sırtını geçecek kadar ama kalorifere yakın koy. Su ılıman olur.

Antibiyotiğin dozajını ona göre belirledik. Etken madde olan gentamisin %0.3 oranda düşük. Durumun seyrine göre değiştirebiliriz. Önceliğimiz tedaviye cevap vermesi.

Böbrekte oluşacak sorunda arka baldır ve iç oyukta deride kızarma ve şişlik olur. Bu iki belirtiyi kontrol edersin.

Hekim değilim. Bu hayvanlarla ilgili yurtiçi yurtdışı sitelerde araştırmalar yaptım ve kendi hayvanlarım üstünde denemeler yaparak uygun yöntemler ve ilaçları buldum. Diğer hayvanlar için bir nevi kobay oldular. Salmonellanın etkisini öğrenmek için kendi üstümde denedim.

Şartlar bunu gerektirdi. Kaplumbağalar konusunda bilgi sahibi hekim az. Bazı arkadaşların bulunduğu yerde hekim yok, bazılarında mali sıkıntılar sebebiyle gitme durumu olmuyor. Gitse hekim ilgilenmeyip başından savıyor. Yanlış tedaviden yanlış yere iğne yapmaya, uzuv kaybı riskine kadar çok örnekle karşılaştık. Böyle olunca bu işi ele almak zaruri oldu. Çok hayvan kurtardık. Ölenlerde geç kalındığı için. Tabi burada hekimleri kötülemek değil maksat, konusunda uzman çok değerli hekimlerimiz var. Özellikle cerrahi müdahale ve gerekli durumlarda hekimlere yönlendiriyoruz.

Egzotik hayvanlar konusunda eğitim almayan ama tedavi noktasında bilgi almak için forumumuzu inceleyen hekimler de var.

Amacımız hayvanları en güzel şekilde yaşatmak. Bunun için çalışıyoruz. İlaç tedavinin yarısı, diğer kısmı sistemin yeterli düzeyde olması. Bu ikili başarı yüzdesini artırır.

yeni gelişmeler var sizi haberdar etmek istedim(henüz ilacı temin etmedim)

-dışkısı normalden daha koyu
-gözlerini kısarak bakıyor
-emin değilim ama gözleri çok hafif kırmızı sanki
-uyanık olduğu zamanda birkaç saniyede bir arka ayaklarını ileri geri hareket ettiriyor

Dışkı bordo yada kan kırmızı olmadığı sürece sorun yok. Bunlar iç kanama belirtisi.

İlacı hemen gecikmeden al her geçen gün iyileşme ihtimali azalır.

Gentadan gözlerine de sabah akşam 10 saniye arayla ikişer damla damlatıp 5-10 dakika arası kuru yerde beklet ilaç gözlerine nüfuz etsin. Zaten duruyorda.

Şebeke suyu kullanma bir süre, hastalık sebebiyle olabileceği gibi klorda gözleri yakar.

O dediğin hareketi kuru alanda yapıyorsa hayvan seni gördüğünde suya kaçma eğilimine girerek hazırlanıyor. O hareketi görünce uzaklaş. Onu tepki olarak yaparlar. Yakın durmanı istemiyor.

Hayvanı bir daha ölçer misin. Tam 3 cm mi? Alt bağada göbek bağı izi duruyor mu?

Kaplumbağanın göbek bağının nasıl birşey olduğunu bilmiyorum alta birkaç tane fotoğraf bırakırım

kabugu 3 cm kafasıyla bacaklarıyla 4.5 cm yaklaşık olarak

hayvanın suyunu değiştirmek için sıcak su dolu dondurma kabına aldım gözlerini normalde olduğu gibi açtı sanırım suya inmedigi için hayvan biraz nemsiz kaldı

Hayvan gentayı veya vitamini damlattığım yemi yemezse

-suyunu değiştirmem mi lazım

-yeni yeme damlatıp mı vereyim

-ayrı ayrı yemlere damlatıp mı vereyim yoksa tek bir yeme damlatıp mı vereyim

-

Geri