Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akciğer enfeksiyonu mu?

Alt bağanın tam ortasında küçük çivi başı kadar bir iz. Alalı ne kadar oldu?

Hayvanın bulunduğu su ve değişim yapılan su her daim emsal ve sabit ısıda olmalı. Isı farkları adaptasyonda ek enerji harcamasına neden olup bünyesini zayıflatır.

Hayvanı belli saatlerde suya indir demiştim yapmadıysan gözleri kurur ve göz kapağı tahriş eder. Isı hayvanda su kaybına neden olur, halsizleşip mayışır. Yavru hayvanlar vücutlarını verimli kullanma yeteneğinden yoksundur. Bu büyüdükçe öğrenilir.

Gentayı sabah akşam vitamini öğle vakti vereceksin yada gentadan bir iki saat önce yada sonra, birbirleriyle karışırlarsa etkileri azalabilir.

Yem yoluyla yemezse ağzına damlatırsın. Yada ağız çevresine sürersin.

Suyu kirlenme belirtisi gösterdiğinde değiş su oranı az olduğu için yem ve kir artıkları alg oluşumu yapıp bakteri üretir. Kabın iç çeperi kayganlaşır. Bu alg kaplamasındandır. Bu belirtiler harici sürekli su değişimine gerek yok. Yukarıda belirttiğim gibi sudaki ısı farkları hayvanı yıpratır.

Kısaca en detaylı şekilde ilacın ve vitaminin kullanım talimatını yazar mısınız

İşte hayvanın fotoğrafları

Ekli dosyalar

• IMG_20210114_224611.jpg
    IMG_20210114_224611.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20210114_224810.jpg
    IMG_20210114_224810.jpg
    1,021.1 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20210114_224451.jpg
    IMG_20210114_224451.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 31
  • IMG_20210114_224453.jpg
    IMG_20210114_224453.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 33
Göbek bağı izi görünmüyor bu hayvan en az 4 aylık. Üst bağanın arka kenar çevresi alg bağlamış. Hayvanın kabuğunu hafifçe parmağınla ovalayıp algleri silmeye çalış. Fazla baskı uygulamadan yap, kabuğu daha hassas zarar verebilirsin. Yapamazsan kalsın.

-Ağzına damlatmada genta 2 damla; vitamin 1 damla.

-Yeme damlatmada yemi suda önüne bırakacaksın uzanıp yiyecek bu şekilde gentayı 3 damla vitamini 1 damla damlatacaksın. Yem büyükse yemi kırıp ufalt tek hamlede yiyebilsin.

-Ağzına sürmede 10 saniye arayla gentayı 4 damla; vitamini 2 damla süreceksin.

Uygulamadan tam bir hafta sonra vitamini verme sayısını düşereceğiz. Fazla vitamin yüklemesi de zararlı. Gentanında dozajını belirleyeceğiz.

Hayvanı hava kararması ile birlikte saat sekiz gibi uyut. Ne kadar çok uyursa o kadar iyi olur.

Genta damlayı edindim ama üstünde 15 gün içinde kullanılmalı yazıyor buna dikkat etmeli miyim. Henüz sera raffy p alamadım elimde aşağıdaki yem var bununla vereyim mi yoksa gelene kadar ağız çevresine mi süreyim

Ekli dosyalar

• IMG_20210116_163038.jpg
    IMG_20210116_163038.jpg
    915.4 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20210116_163059.jpg
    IMG_20210116_163059.jpg
    970.4 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20210116_163131.jpg
    IMG_20210116_163131.jpg
    956 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20210116_163140.jpg
    IMG_20210116_163140.jpg
    958.6 KB · Görüntüleme: 10
15 gün içinde tüketilmezse ilaç ucunda bakteri oluşumu oluyor. Onun için gözde 15 gün uygulanabilir. Her kullanım sonrası ağzını silersin. Önce gözlere sonra ağıza. Ağzına sürme işi bitince hemen bir damla boşa damlatıp şişenin ağzını ıslak mendil ile silersin.kolonya döküp peçete ile silmen daha sağlıklı olur. Yalnız kolonya ilacın içine girmesin.

Ağzına 15 gün geçse de damlatabilirsin.

Yem ile verebilirsen fazla ilaç ziyanı olmaz yemezse ağzına damlatırsın.

Yemlerinde resmini çeker misin şekline, rengine bakayım. White balance yemi daha önce görmedim. Parmak arasında ezmeye çalış, yumuşak mı sert mi bakalım. Raffy P ezilir.

Gözleri şu an sağlıklı yine de damlatayim mı

Yem parmak arasında ezilmiyor

Ekli dosyalar

• IMG_20210116_171132.jpg
    IMG_20210116_171132.jpg
    834.8 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20210116_171140.jpg
    IMG_20210116_171140.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 11
Gözlerine de bir iki damlat göz kanallarından da işlesin. Göz kuruluğu içinde yapay göz yaşı olarak iş görür.

Yem reptomine benziyor. 6 cm kabuk boyu itibariyle yiyeceği bir yem. Sen raffy P al hayvan iştahlı yem yesin. Gammarusu da unutma yemesi yumuşak ve proteini yüksek oranda alsın. Gammarusta kitin maddesi vardır. Bu kıkırdak doku ve kemiğin gelişimine yardımcıdır.

Hayvan yem yemedi gentayı 3 damla ağız çevresine sürdüm ama ağzını açmadı ne şekilde ve nasıl vereyim

Damla gözlere zarar verir mi 1 damla mı 2 damla mı vereyim
Fazla ilaç alımı zarar verir mi nasıl anlaşılır

Akvaryum yarın elimde olmuş olur kuru alanı neyden ve nasıl yapabilirim

Ağız çevresine yetecek kadar sür. 4 damla kadar sür yarısı ağzına yarısı boşa gider. Yemi ilaçlı yemiyorsa damlatma, normal ufaltıp ver.

Gözlere zarar vermez damlatabilirsin. İçi temiz ise sadece göz kapakları kuruduğu zamanlarda

Hayvan tedaviye yeni başladı etkisi olsun bakalım. Ön boşluk ve arka ayak, baldır ve oyuklarında şişlikle beraber kızarma olur.

Kuru alanı el yapımı yapan arkadaşlar var. Ana sayfada "akvaryum ve paludaryum atölyesi" ile "kuru alan" bölümlerindeki konulara bak.

Gentayı başlayalı Çarşamba günü 6.gun olacak.hayvan daha fazla canlandı Ama henüz kusmuk veya herhangi garip birşey görmedim

Vitamin ve raffy p kargoda 2 3 güne gelir diye tahmin ediyorum

Hayvanın iyileştiğini nasıl anlayacağım kusmuğu nasıl birşey belli oluyor mu

Hayvanın iştahı artıp hareketlenecek. Nefes alması rahatlayacak. Hırıltı ses, ıslık vs. kalmayacak.

İltihap sarı sulu sümük gibi olur. Çok nadir görülür. Denk gelmeyebilirsin. Hayvan yutabilir de. Sadece nefesinin rahatladığı görürsen düzeliyor demektir. Gece uyurken dinle ortam sessizken.

Yemlerde gelsin durumuna bakalım.

Isıtma lambasını hallettin mi?

Son düzenleme:
ısıtma lambası olarak kuru alandayken masa lambasını çalıştırıyorum

Gentanın bir dozunu unutursam ne yapmam lazım 4 saat arayla tekrar mı vereyim

Kabuk altındaki pembelik gidince de iyileştiğini anlayabilirmiyiz

Son düzenleme:
Aşağıya attığım bakım konusunu okumanızı tavsiye ederim.

Isıtma lambası 40-60 w olup soft bir ampul seçilmelidir. Bu ampulde diğer bir mandallı lamba ile kuru alana 15-20 cm mesafeden konumlandırılır ve ısı 31-33 derece olmalıdır. Daha doğrusu kuru alan ısısı su ısısından 4-6 derece fazla olmalıdır. Su ısısını kışın düşürdüğümüz için kışın kuru alan ısı 30-31 derece olabilir. Yazında su ısısı 30 derecelere yükseldiğinde kuru alan ısısını 34-35 derece yapabilirsiniz. Derece ile ısı kontrol edilip uygun mesafe ayarlanır. Bu ısıtma lambası vücut ısılarını yükseltir. Buda sindirim ve iştah için gereklidir. Olmazsa hayvan iştahtan kesilebilir. Tabi kuru alanda üşütmemesi içinde gereklidir. Hastalık olarak akciğer enfeksiyonu ilk sıradadır. Isıtma lambası gündüz sabahtan akşama sabit 10-12 saat yanar.

Slider Türü Su Kaplumbağası Bakım Kılavuzu | Türkiye nin İlk ve Tek Su Kaplumbağası Bilgi Paylaşım Platformu (sukaplumbagasi.com)

Lambaya 40 W ampul takıp 24 saat yak hayvanın ne zaman çıkacağı belli olmaz. Isı algısı da çıkma isteği doğurur. Görmediğin bir zaman çıkarsa üşütebilir. Renkli armut ampul bulabilirsen al. Geceleri gözünü alıp uyumamazlık etmez.

Sabah akşam dozlarda aksama olursa 6 saat kalaya kadar verebilirsin. Dozlar arası çok yakın olmasın. Durumuna bakalım cumartesi itibariyle günde 3 sefere çıkarabiliriz.

Yemler gelince öğün sayısını artır. Yiyebildiği kadar yesin. Böylece azar azar ama hazımsızlık yapmadan gün içi çok yemiş olur.

Pembeliğin farklı durumları vardır açık canlı pembe büyümeye işaret. Griye çalan pembe üşümeye.

vitamin bugün geldi vitamine de başladım

seramik ısıtma lambası kullansam nasıl olur? Önerir misiniz?

Gammarus olarak Ahm markası kullanabilirmiyim yada raffy ı mı olmalı

Seramikler çok ısı verir bunu kullanmıyoruz.

Resmini attığım ampulleri kullanabilirsiniz ben bunları Hepsiburada'dan buldum siz daha ucuzunu bulabilirsiniz belki.

Gündüz

aaaaa.JPG

Gece

ampul.JPG

Gammarusta marka pek önemli değil biz Sera Raffy I öneriyoruz ancak ahm de kutulu olduğundan olabilir.

Gammarus taze ve jelatini açılmamış kutuda olsun yeterli. Bulabilirsen skt 2022 al. Yavaş yavaş 2023 tarihliler gelmeye başlamıştır.

Seramikte bildiğim kadarıyla en düşük 75 watt var bu henüz daha bebek olan hayvana fazla gelir. 40 W ampul al.

Vitamini vermeye başla pazartesiye durumuna bakalım. Vitamin kırgınlığı alıp iştahını artırır.

Gentayı 15 günden beri veriyorum bugün 16 olacak vermeme gerek var mı.

Vitamini sekiz gündür veriyorum bugün 9.gun olacak

Hastalık sonrası vitamini nasıl kullanmalıyım

Eski belirtileri ve olağanüstü bir şey görmedim

Nefes alırken ses duyamadım

Su altında kabarcık çıkarmıyor

Hayvan normal yüzmeye başladı mı? Eğri yüzme yada o şekilde suda duruyor mu?

İştah nasıl? Yemi yerken zorlanma var mı?

Nefes alımda yutkunma tarzı, başı öne doğru iterek nefes alma var mı?

Hareketleri canlandı mı?

Geri