Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akciğer ve Göz Enfeksiyonları Tedavileri

Zencefil

Bordo Bereli
Evlerimizde beslediğimiz kaplumbağalarımızda sıkça görülen hastalıklardan bir tanesi de akciğer enfeksiyonudur.
Bazen ne kadar iyi bir bakım yapıldığını düşünsekte kaplumbağamız bu hastalığa yakalanabilir.

Suyun soğuk olması, yaşam ortamının yetersiz olması, hava akımlarına maruz kalması bir kaplumbağanın akciğer enfeksiyonu geçirmesine neden olabilir.

Akciğer enfeksiyonunun başlıca belirtileri;

Kuru alanda normalden fazla vakit geçirme,
İştahsızlık, yem yememe
Hapşurma
Alt kapukta pembeleşme
Suda yan yüzeme, dibe batamama
Çenesini açıp kapatırken ses çıkarma
Akciğer enfeksiyonuna bağlıgözlerde kapanma
Nefes almata zorlanmaktır.

Kaplumbağanızda bu belirtileri fark ettiğinizde yapılması gereken bir veteriner hekime başvurulmasıdır.
Fakat böyle imkanı olmayan arkadaşlar evde tedaviye başlanmalıdır.

Tedavi için öncelikle eczanelerden Doksisiklin etken maddeli antibiyotik alınmalıdır.Eczanelerden bu şekilde istendiği takdirde size verecekleri antibiyotikleri kullanabilirsiniz.
Bu tedavi de önemli olan ise Doksisiklin etken maddeli antibiyotik kullanımında su sıcaklığının 33 derecede sabit olmasıdır.

Uygulama aşamasında ise;
Kaplumbağanıun kabuğunu örtecek kadar su hazırlanmalıdır.(33 derecede)
1 ml Doksisiklin etken maddeli antibiyotik kaba eklenip kaplumbağa bu suyun içerisine konulmalıdır.
Hasta kaplumbağanın bu sudan içmesi için 12 saat bu suda kalmalıdır.
Kaplumbağanın bulunduğu kabın üzerinin havlu ya da bir benzeri ile kapatılmasının da iyileşme sürecinde faydası olacaktır.
12 saat sonra kaplumbağa ilaçsız ve sıcaklığı 33 derece olan akvaryumuna konulur.
Tedavi bu şekilde en az 1 hafta süre ile uygulanmalıdır.

Tedavi sürecinde kuru alan sürekli sıcak tutulmalı ve kaplumbağa hava akımlarına maruz kalmamalıdır.

Kaplumbağalarımızda gördüğümüz bir diğer hastalık ise Gözlerinde kapanma ve şişkiltir.
Gözlerde ki şişliğin sebepleri ise akciğer enfeksiyonuna bağlı, A vitamini eksikliğine bağlı ya da kötü bakım koşullarından kaynaklıdır.

Tedaviye başlanmadan önce hastalığın nedenini belirlemek lazım.
Akciğer enfeksiyonu geçiriyorsa sadece gözlere uygulanan tedaviden sonuç alınamaz.

Vitamin eksikliği veya su şartlarının kötülüğünden kaynaklanan göz problemlerinde kaplumbağanın sadece gözlerinde sorun vardır ve yukarıda belirtilen akciğer enfeksiyon belirtilerini göstermezler.

Kaplumbağalara düzgün bakım yapıldığı takdirde bu rahatsızlık önlenilebilir.
Kaliteli yemler + vitamin + güneşlendirme + su temizliğine dikkat ederek bu hastalığı önlemek mümkündür.

Tedavisi ise;
Antibiyotikli göz merhemleri ile yapılmaktadır.
Su kaplumbağalarında damla yerine merhemlerin kullanılması daha olumlu sonuçlar vermektedir.
Terramycin göz merhemi ile tedaviye başlanılabilir.
Kullanımı günde 1 kere ince bir tabaka halinde istenirse kulak çöpü yardımı ile şiş olan gözlere uygulanır.
İlacın etki etmesi için kaplumbağa bir süre kuru alanda bekletildikten sonra suya konulmalıdır.

Merhemlerin yanında göz damlası da kullanılabilir.
Gentagut göz damlası şiş olan gözlere günde 1 kere damlatılarak kullanılır.
Bu ilaçta da merhemde olduğu gibi ilacın etki etmesi için kuru alanda bekletmek lazımdır.

Bu rahatsızlığın tekrarlamaması için bakım koşullarının iyileştirilmesi şarttır.

Cvp: Akciğer ve Göz Enfeksiyonları Tedavileri

Eğer bunu bundan bir kaç ay önce burda yana yakıla çözüm ararken paylaşmış olsaydınız şu an küçük kaplumbağam hayatta olurdu :( zira ona iğne yaptırdım doktor doktor gezdim ama çözüm bulamadım. :( üzücü.

Burcu hanım aslında yukarıda yazan bilgilerin hepsi sitede olan fakat toplu halde bulunmayan bilgilerdi.
Bu şekilde ulaşılması daha kolay olacağından bilgileri derleyip bu başlık halinde yayınladım.

Kaybınız için çok üzüldüm :(

şuan benim kaplumbağamda akciğer enfeksiyonu geçiriyor sebebi bir süreliğine küçük kapta kalmak zorunda olmaları.su ara sıra soğuk oluyor buyüzden hastalandılar.hırıltılı sesler çıkarıyor.

10 gün daha o küçük kapta kalmaları gerekiyor.Ondan sonra 180 lt lik akvaryuma geçecekler.İlacı almayı düşünüyorum ama belirtilerden çok azını gösteriyor.sadece nefes alırken sesler çıkarıyor.tam olarak akciğer enfeksiyonu olmuşmudur???İlaç almam gereklimi ???

İlaç alsanız bile etkili olabilmesi için ısıtıcı kullanmanız gerekiyor :(

ısıtıcı var,kullanabilirim de şuan nefes alırken hırıltılı sesler çıkarıyor,akciğer enfeksiyonu mudur??[/align]

Akciğer enfeksiyonu demek için diğer belirtiler var mı? Yemek yiyor mu mesela ya da sürekli kuru alanda mı vakit geçiriyor? Hareketleri yavaş mı?

şuanda kuru alanları yok taşınacağız.suları boyları kadar.yemek yiyor ve hasta olduğunu düşündüğüm büyük kaplumbağam tospik hakaretli diğeri hareketsiz.

Hareketli ve yemek de yiyorsa hasta olduğunu zannetmiyorum. Ancak 1 ay kuru alansız olmaz. Kabuklarını ve kendilerini kurutmak zorundalar. Mantar oluşumu için büyük risk sürekli suda kalmaları. Şu anki kaba bir ısıtıcı ve küçük bir taşla bir kuru alan yapabilirsen çok iyi olur. Kaba sığmayacak gibiyse evde daha büyük saklama kapları varsa onları da kullanabilirsin.

aslında bir kap var ona kuru alanda yapabilirimde onu almak benim için zor olucak.:D Herşey tospik için :D annemden o kabı nasıl alıcam çok merak ediyorum :D

Umarım annenizi ikna edebilirsiniz :) Hastalığın kesin tanısı için veya kontrol için bir veteriner hekimin görmesi daha doğru olur bu arada.

Şimdi farkettim kabuğun altında pembeleşmede var :( ilacı bugün soracağım

Bana verdiği ilaçta doksisiklin maddesini göremedim eczaneci bana doğru ilacı vermiş midir???ilacın adı: ampisina... Eğer içinde doksisiklin yoksa değiştireyim diyorum.

Ampisilin ve doksisiklin farklı grup antibiyotikler. Kapluşlarda ampisilin kullanımına yönelik çalışma yok bildiğim kadarıyla. İlacı değiştirmeniz gerekir.

zaten ilacın insandaki tedavisiyle kaplumbağamdaki hastalık tedavisi arasında hiçbir benzerlik yok..

İlk kaplumbağalarımdan birini malesef bu yüzden kaybettim. Aylar sonra diğerinde de aynı belirtiler başladı. Kaplusum parmağımı versem yiyecek durumdayken birden istahtan kesildi. Ağzından garip sesler cıkarmaya başladı. Suya hiç girmemeye başladı. Hemen monodoks başladım. 4. gün kendine geldi. Şu an tam bi canavar. Fakat iki gündür yanına eş olsun diye aldığım minikte iştahsızlık başladı. Kuru alanda kalıyor sürekli. Az önce de ona monadosk başladım. Umarım bunu da iyileştirebilirim. Fakat anlamadığım yazın ortasında neden oluyor böyle birşey. Ben yaz basında bile cıkarmadım ısıtıcımı. Uv de kullanıyorum. 4 ayrı yemle besliyorum. hafta da bir kaç kez güneşe de çıkarıyorum. Yani onlardaki rahat bende yok. Yazın akciğer enfeksiyonu olursa bunlar kışı düşünemiyorum....

terramycin sürdükten sonra kaç dk kuru alanda bekletilmeli? sonra durulamadan gozlerini direkt suyuna mı koymalıyız?

12saat antibiyotikli suda tuttuktan sonra nerde tutmamiz gerekiyor?

12 saatte antibiyotik olmayan suda tutacaksınız.

Geri