Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akciğer ve Göz Enfeksiyonları Tedavileri

Cvp: Akciğer ve Göz Enfeksiyonları Tedavileri

Bundan önce 2 tane vardı. Veteriner iğne yaptı, sabaha ölmüş bulduk. Artık allerjik reaksiyon mu bilmiyorum.
Bu ikisi ile de bu şekilde tedavi etmeye çalışacağız inşallah.

Sıvı ampul antibiyotiğini bulamadık. Eczacı bulamazsınız dedi. Tavsiye edebileceğiniz varsa onu alalım.
Yada mecburen bu kapsülleri kullanacağız.

Bana veteriner sıvı antibiyotiği şırıngaya çekip o şekilde vermişti. Diğerleri ile nasıl yapılır bilemiyorum. Veterinerde muhtemelen vardır. Hem kontrol etmiş olur hemde gerekli ilacı sağlar. Hemde dozajı belirler.

bütün veterinerler genelde aynı tip antibiyotik kullanırlar. kaplumbağalardan anlayanı bulamadığınız taktirde. küçük hayvanlar için olan antibiyotikten 10 mg'lik şırıngaya koyup vermesini isteyin. ve öneride bulunmadığı taktirde yavru hayvansa günde bir damla bir yeme, raffy p yem bu iş için uygundur. 7-8 cm'yi geçkinse 12 saatte bir yeme bir damla.

suya ilaç damlatma işi şahsen tasvip ettiğim bir şey değil hele ki donanımlarıyla birlikte ayrı bir akvaryum yoksa hayvan sürekli bir ortamdan diğerine geçiş yaparken daha fazla sinir, stres ve yıpranmakla birlikte suyu içip içmeme konusu sebebiyle ilacında ziyan olma durumu söz konusu.

hem hastaysa hem de yem yemiyosa nasıl vercez antibiyotiği ? O zaman iğne mi yapmamız gerek iğneyi nereye yapcaz? Ne kadarını sokucaz iğnenin ? Bunlarıda anlatında öğrenelim Hasta falan olursa lazım olur bu bilgiler.

Kaplumbağaların biri seçicide olsa yiyor. Diğeri hiç birşey yemiyor. Nasıl vereceğiz antibiyotiği? Yukarıda arkadaşta sormuş.

Kardeş sen antibiyotiği suyuna karıştırcan başka çare yok

10 gün üst üste 1000 mg (1 ml) Doksisiklin etken maddeli antibiyotik bir kaba koyup, 33 derece ılık su eklenir. Kaptaki suyun soğmaması için ısıtılmış akvaryumun üstüne koyabilirsiniz, ya da bır sıcak su torbasının üstüne de koyabilirsiniz, sabit olması önemlidir. Kaplumbağanın, kabuğu suyun altında kalabilecek şekilde kadar su olmalıdır. Kabın üstünü bir havlu ile kapatınız. Kaplumabağa doksisiklinli suyu içecektir. 12 saat boyunca bu kabın içinde kalmalıdır. Sonra akşamları tekrar 33 derece sıcaklığa getirilmiş akvaryuma konulmalıdır.

Böyle tedavi edecen. Isıtıcıyıda kabın içine koyki su soğumasın. Yazıyı başka bi sitede buldum

Adamlarda bıkmıştır hergün aynı sorulara cevap vermekten :t65y: o yüzden forumda arama falan yap veya googleda ara çıkıyo bi sürü bilgi ama ben sana kopyaladım zaten bulduğum tedavi yöntemini

Allah razı olsun :)

1000 mg nin 1ml olduğunu bilemedim ki :( Onu bilemediğim içinde süründüm durdum ve sürekli adminleri rahatsız ettim.

1000 mg bir defada fazla değilmiymiş. Sonuçta bunlar daha küçük. 1 yaşında bile değiller. Kimseye zahmet vermeyeyim, kendim araştırayım.

Başta adminler olmak üzere size de çok çok teşekkür ederim :)

yok ya niye çok olsun zaten hepsini içemiycekki 1 kapsül 500 mg ise 2 kapsül atıcan işte kabın içine. Su seviyesi kabuğunu örtecek kadar olacakta kaç litre olacağı yazmamış sen 3-4 litreden fazla koyma yani kap çok geniş olmasın

Bir kapsül 100 mg. Bir defada 10 tane mi atacağım anlamına geliyor?

Küçük havuzları var onun içine koymayı düşünüyordum.

Yazmayı unuttum. Ölüm fanusu dedikleri kap.

Bilmiyorumki o kadar atcan heralde
biraz daha arıyım forumu bekle

Litre başına 1 kapsül konuyomuş ya

ilk işin içine ısıtıcı girebilecek büyüklükte plastik bir kap veya leğen gibi birşey bulmak olacak. Eczaneden monodox, doksin veya tetradox ilaçlarından birini alacaksın. Plastik kaba kaplumbağanın kabuğunu örtecek kadar su doldurup ısıtıcıyı 33 dereceye ayarlayacaksın. O Kabın içine kaç litre su koyduysan litre başına 1 kapsülü suya döküp kaplumbağanı 12 saat içinde bekleticeksin. Kabın üstü havlu gibi bişeyle her zaman örtülmesi gerek. 12 saat dolduktan sonra kaptaki suyu döküp normal su koyman gerek 12 saat ilaçsız suda bekledikten sonra suya tekrar aynı miktarda antibiyotik döküp 12 saat bekleteceksin. Süre dolunca tekrar ilaçsız suda 12 saat duracak. Bu döngüyü iyileşme gözlemleyinceye kadar devam ettirmelisin. Kaptaki su her zaman 33 derece olmalı yoksa antibiyotik etkisini göstermez.

bak böyle yazmışlar eski konularda Bu daha doğru gibi 10 tane fazla olur

Fazla dozajdan öldürecektik kaplumbağaları :) aramasını bilmiyormuşum. siz hemen buldunuz. tekrar teşekkür ederim.

bişey değil:33: inşallah iyileşir ^^

iğne tedavisi 6 cm'yi geçkin kaplumbağalarda arka ayağın ön kısmından bizim diz üstü dediğimiz noktadan yapılır bunun sebebi reaksiyon sebebi ile şişme olursa ayak katlanamaz ve hayvan hareket ettiremez. bunu ehil kişi yani veteriner yapmalıdır.

hap uygun değildir. öncelikle veterinere gösterilmeli anlamıyorsa şırıngada antibiyotik ilaç istenmelidir. tedarik edilemiyorsa eczaneden gentamisin ampul alınmalıdır. ve yanında 10 ml'lik şırınga. gentamisin 40 mg ve 80 mgl'ik ampulde satılır. hayvan yem yemiyor fakat ağzını açıyorsa günde bir damla ağzına damlatılmalı, iğne çıkarılarak ki böylesi zordur bir anda fazla çıkabilir veya çay kaşığının ucuna damlatılıp ağzına verilmelidir. ağzını hiç bir şekilde açmıyorsa. o zaman bir kapta ölçü 3 litre suya 40 mg için 4 damla; 80 mg ise 2 damla ayrıca alabilirsen sera reptilin vitamin bulamazsan başka bir vitamin damladan da 2 damla (bunu petshoptan alacaksın) damlatıp hayvanı içine koy. kabın üstüne ısıtıcı lambayı fazla ısıtmayacak şekilde konumlandırabilirsin. ya da daha iyisi ısıtıcıyı yanlamasına koyup su altında kalacak şekilde su ekleyip kaç litre koyduysan o kadar damla damlatmalısın ısı 33 dereceye yakın olmalı. bu şekilde bekletip 24 saatte bir suyu değişilmeli. bu işlem bir hafta süresince uygulanmalı. günde bir tane karides atılıp yiyip yemediğine bakılmalı; yemiyorsa alınmalı. normal yem önermiyorum suda beklediğinde suyu kirletmesi daha fazladır. yem yemeye başlayınca akvaryuma alınıp (su gene aynı derecede olmak üzere) kuru yeme bir damla damlatılıp ağız yollu verilebilir. geçmiş olsun.

" bir kapta ölçü 3 litre suya 40 mg için 4 damla; 80 mg ise 2 damla " bu kısmını anlamadım 3 litre suya 4 damla mı yoksa 2 damlamı antibiyotik döküyoruz ?

bu ampuller 40 mg ve 80 mg olarak satılıyor. ampul boyları aynı ama dozajları farklı.

Bir veteriner bulduk. En kolay yolu enjeksiyon dedi. Günde 1 defa. Su kaplumbağalarından pek anlamadığı için kaç cc lik gentamisin yapacağından emin olamadı. Riske atmak istemedim o yüzden sizlere danışayım dedim. Kaç cc lik verelim?

Kaplumbağanın kabuk boyu 4 cm.

Açıkçası iğne dozunu bilmiyorum ama Vildan hanıma kaplumbağa boyu ve yaşını söyleyerek veterinerin sözünü iletip danışabilirsiniz.
http://petospher.com/index.html

bak emrenin dediği daha sağlıklı bu yolu seçmelisin. önerdiği veterinerin bu konuda bilgisi ve yöntemi bizden iyidir.

O bayan ile görüştük. Kaplumbağalarım 14 gr. dı. Genta 40 mg lık ampul aldık.

Ölçü: 1lt suya 0.2 cc lik antibiyotik. 24 saatte bir su değiştirilecek ve 5 gün bu şekilde devam edilecek.

Bu 1 lt.lik suya 2 kaplumbağayıda koyduk. Acaba dozajı 2 katına mı çıkarsak? Yoksa böyle kalsın mı? Bunu soramayıda unuttuk :(

bu dozaj uygun sonuçta ikisi de suyun hepsini içmeyecek. yeterli oran bu.

Geri