Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akciğer ve Göz Enfeksiyonları Tedavileri

Cvp: Akciğer ve Göz Enfeksiyonları Tedavileri

Kaplumbağaları küçük bir kabın içerinde tedavi etmeye çalışıyorum. serbest yüzüp hareket etmeleri için akvaryum içerisine 3 litre suya koymak istiyorum. Isıtıcıyı yere yatırmamda bir sakınca var mı?

Isıtıcının modeli aşağı yukarı böyle.

mailto:/19/d/mzz3q.jpg

suya tam batan ısıtıcılardansa yan koyabilirsin Benimkide yan duruyo biişey olmaz yani sakınca yok

Ben bu kısmı anlamadım ?

Hem üstü kapalı olacak ike hemde kuru alan için nasıl bir ısıtma yapacağız???

Kaplumbağanın bulunduğu kabın üzerinin havlu ya da bir benzeri ile kapatılmasının da iyileşme sürecinde faydası olacaktır.
12 saat sonra kaplumbağa ilaçsız ve sıcaklığı 33 derece olan akvaryumuna konulur.
Tedavi bu şekilde en az 1 hafta süre ile uygulanmalıdır.

Tedavi sürecinde kuru alan sürekli sıcak tutulmalı ve kaplumbağa hava akımlarına maruz kalmamalıdır.

Tedavi sırasında kuru alan olmıycak kapta hep suda durcak. Isıtıcıyı kabın içine koy 33 dereceye ayarla üstünü ört kabın o zaman hava aldığı kısımda 33 derece oluyo suyun ısısıyla. Yani suyla havlu arasındaki hava boşluğu varya o hava da 33 derece oluyo böylece kaplumba nefes aldığı zaman içine sıcak havayı çekmiş oluyo onu demek istiyor

onur o ısıtıcı suya batar da 100 W çok. üstelik camı kırılmayacak şekilde üstüne bir ağırlık koyulmalı. bu ısıtıcı da güvenlik yoktur. ufak bir hava teması olursa camı patlar. o açıdan dikkat edilmeli. eğer düşük wattlı bulamazsan ki bunun 25 W olanı da var. hayvanı koymadan önce derece ile ölçüp uygun ısı ayarını yakalamalısın.

Biz geçen kış biyere gittik orda kaldık 1 hafta. kaplumbayı yanımda götürdüm ısıtıcıyı bide plastik bi kap alarak 100 watt ıstıcıyı kabın içine koydum hiç bişey olmadı. 1 hafta öyle ıstıcılı kabın içinde yaşadı. Tek farkı ışığı çok fazla yanıpp sönüyor başka bişey farketmedi suyu yine ısıttı istediğim derecede

Karantina alvaryumum için bu resimdeki ısıtıcının daha düşük güçte olanından kullandım. Isıtıcının kafası dışarıda kalacak. Üzerindeki kafa kısmın hemen altındaki minimum water level yazısının altına su seviyesi düşmemeli.

ben 25 W ve 50 W olanını batırarak kullandım emre bir şey olmadı. ama o zaman düşük seviyeli bir kapta kullanmıştım derin suda sıkıntı olabilir. 50 W olan havaya kalkınca patlamıştı. o sıra değişim yapıyordum elim çarptı. hayvanlar başka kaptaydı, kurtardılar. ama senin dediğin daha sağlıklı o kadar kalitesiz ki her an herşey olabilir.

Evet çok kalitesiz bir ürün. Isı ayarını dereceye bakarak yapmıştım. Tepedeki derece skalası dahi iğreti.

havaya kalkmıyor yere yapışık durumda. ısı ayarıda güzel. 1 aydır kullanıyorum. ne gibi zarar verebilir?

Tam 3 gün oldu tedaviye başlıyalı ve kaplumbağamda herhangi bir değişiklik yok. İştahta yok. Arada suda arada kuru yerde. Acele mi ediyorum acaba? Bu durum normal mi?

doktor 1lt suya 0.2 cc antibiyotik önermişti. ben 3 lt suya 0.6 cc koyuyorum. Hergün vitminde veriyorum.

bu şekilde devam et onur. biraz sabır, bu ilaçlı su içine kuru alan da mı yaptın ?

Evet. Kuru alanda var.

kuru alanı kaldırıp arada sadece kafası dışarda olacak şekilde dinleneceği bir yer yap. sürekli kuru alanda kalırsa gereken faydayı sağlayamaz. bu konuda veteriner ne önerdi.

Gece uykuyu ilaçlı suda geçirmesi ve gündüz rahatça kuru alanı kullanabilmesi için ilaç saatin düzeni buna göre yapılmalı bence. Aklımızda olsun. Önerirken ilaçlı saati geceye gelecek şekilde önermeli.

Suya günde 1 defa ilaç koyun dedi. 12 saat ilaçlı, 12 saat ilaçsız ortam gibisinden birşey söylmedi. Kuru alanda kalsın yada kalmasın gibisinde birşeylerde söylemedi. :(

Isıtıcı konusunu atlamışım. Komple batırınca kafa kısmından su alabilir.

Veteriner sürekli ilaçlı sudamı dursun dedi. Bu uygulamayı ilk kez görüyorum. Doz çok azda olsa arada bünyesi dinlenseymiş.

Ne yapalım, bir tavsiyeniz var mı? 12 ssat ilaçlı su, 12 saat temiz suya mı koyalım?

Ben bu şekilde uygulamıştım. Hatta uygulayanlar hep dönüşümlü yaptı. Ama veteriner ne diyorsa onu dinlemek gerekir. Belki dozu buna göre verip sürekli ilaç almasını uygun gördü. Çünkü doz az ise dönüşümlü yaparsak bu sefer tedavi başarılı olmaz. İşine karışmak istemem.

En güzeli telefon açıp sormak galiba.

İlginiz için teşekkür ederim.

Geri