Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

aksesuar ve ekpmanlar konusunda bilgi rica ediyorum

agritux

Gümüş 5 Üye
5 aydır baktığım bir adet kaplumbağacığım var.
İlk başlarda bahçede yaşıyordu. Zaten bahçe hediye olarak verilmişti. Ama forumu farkettim ve üye olmadan takip etmeye başladım. Bahçede çok yaşamadıklarını öğrendim.
Hemen bir akvaryum aldım. Ama keşke biraz daha büyük alsaymışım. Şimdi pişmanım.

Akvaryum boyutları 30x20cm yükseklik ise 15 cm.
Akvaryumumda bir adet 15watt ısıtıcı dışında bir şey yok.
Filtre almak istiyorum, üzerine çıkıp dinleneceği bir aksesuar ya da platform almak istiyorum ama malesef akvaryum pek müsait olmuyor.
İnternetten satıcılara soruyorum, para kazanmak niyetinde olanlar ürün tavsiye ediyor.
Ama dürüst olanlar, o boyutta filtre olmaz diyor.

Bende bilen ve tarafsız birilerine danışayım dedim.

Akvaryum boyutlarını yukarıda vermiştim. Bu akvaryuma uygun filtre olur mu?
Bu akvaryuma uygun bir aksesuar ne olabilir üzerine çıkıp dinlenebileceği? Nereden alabilirim?

Sırf bu sebeplerden ötürü hergün su değiştiriyorum ve çok fazla su dolduramıyorum akvaryuma.

Yardımcı olabilirseniz sevinirm.
Şimdiden teşekkür ederim.

Cvp: Tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ediyorum

Arkadaşlar mutlaka yardımcı olacaktır ayrıntılı ama öncelikle ben kendi adıma şunu söyleyeyim o akvaryuma hiç masraf yapmayıp yeni akvaryum alarak komple sistem kurarsan çok daha iyi olur. Çünkü düzgün koşullarda hızlı büyüyen hayvanlar ömürlük istiyorsan forumdaki arkadaşların önerileri doğrultusunda yaptırmış olduğum akvaryum ve ekipmanlara göz atabilirsin ,
mailto:/forum/Konu-yeni-akvaryumum-ve-ihtiyaclar-hakkinda.html

Ayrıca,

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Bu konuda baya yararlı. Kolay gelsin.

Cvp: Tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ediyorum

Şelale filtre almaya karar verdim :) daha yeni öğreniyorum şelale filtre diye bir şey olduğunu :)

HAIYANG ŞELALE FİLTRE 200Lt/Saat
marka ve modelini düşünüyorum. Daha düşük kapasitede bir şey bulamadım.
Marka ve model iyi midir acaba?

Bir de kuru alan ya da platform bulabilirsem süper olacak.

all4one' Alıntı:
Arkadaşlar mutlaka yardımcı olacaktır ayrıntılı ama öncelikle ben kendi adıma şunu söyleyeyim o akvaryuma hiç masraf yapmayıp yeni akvaryum alarak komple sistem kurarsan çok daha iyi olur. Çünkü düzgün koşullarda hızlı büyüyen hayvanlar ömürlük istiyorsan forumdaki arkadaşların önerileri doğrultusunda yaptırmış olduğum akvaryum ve ekipmanlara göz atabilirsin ,
mailto:/forum/Konu-yeni-akvaryumum-ve-ihtiyaclar-hakkinda.html

Ayrıca,

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Bu konuda baya yararlı. Kolay gelsin.

Cevabınızı yeni gördüm. İnceliyorum hemen. Teşekkür ederim.

RE: Tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ediyorum

O akvaryuma hic masraf etmeyin. omurluk bi akvaryum edinemyorsanz su an icin 50 litrelik bi gecis akvaryumu edinin bu sizi en azindn bi sure idare edecektir. Baktiginiz sartlarin bir an once iyilesmesi gerek saglikli gelisim icin. Su an hic nsy yapamyosanz kucuk sinek filtre ve kucuk bi kaya koyun ustune ckablecegi yada Kuru alani siz yapip akvaryuma monte edeblrsinz bunun icin kuru alan basligna bakin. 50 litrelik akvaryum max. 30 tl flandir. Tabi bu durumda isiticiyda degstrmk gerekecek

Cvp: aksesuar ve ekpmanlar konusunda bilgi rica ediyorum

şuan adına çok sevindm. herşeyin farkına çok geç olmadan varmışsın. ben malesef geç vardım bi evladımı kaybettim. sağolsun forumdakiler sayesınde sistem kurdum. ve gayette güzel gidiyor.o elindeki kçk ebatlı akvaryumu kenara koy. odanda guzel byer ayarla ve 100 lt bi akvaryum almalısn. 100 w ısıtıcı ve 25-30 tl olan fltreler var onlar işini görür. cd kabından kuru alan yapablrsn. ben sana yardmcı olurum onuda yapamadn sen bi akvarym ve ekipmanları al. kuru alanı ben yapar yollarım hiç skntı değil. maksat kapluşun güzel yaşasın . inşallah snde benım ettiğim hata gibi. renklı taşlara boşa para vermemişsindir.bu petshoplar hep kazık. baştan anlatsalar bızde alırdk ekipmanları. neyse sen once tamamla. snra lamba ve ampul lazm olcak sna kuru alan ıcın. onuda sağolsun emin arkadşmızdan temin ettim.sanada yardımcı olurlar bauhaus yoksa orada. güneş içinde kış geliyor malum. uvb ampulu baya pahalı. ben eczaneden aldığım devit3 kullanıyorum . beni ampulu alana kdr idare edıyor. tüm eksiklerini tamamla . inan şuan o kçk akvryma boşa para dokeceksn. az daha ustune koyup ömürlk yapmk daha ıyı. ben şuan 3 tane ömürlk yapmıstm. acemı zmnlarımda malesf çok gtti. o sebeple snde aynısını yaşama:smile:

foruma hoş geldin. o akvaryum ve ampul bir işe yaramaz. hayvan tek olduğuna göre avantajın tek kalemde herşeyi bir seferde alarak maliyetten kurtarmak olacaktır. bizim normal olarak önerimiz tek kaplumbağada 80*40*50h ölçülerdir. bu 160 lt'lik bir akvaryumdur. içine yapacağın kuru alan boşluğunu hesap ederek suyu azaltacağın için bu akvaryum en uygunu olacaktır. bir hayvan için ömürlük olan akvaryumdaki su miktarı 100 lt veya üstü olmalı. eğer yaptırmayıp hazır bir akvaryum alayım dersen akvaryum eni en az 35 cm olmalı. daha darı olmaz. buna göre akvaryum al veya yaptır. bunu netleştirdikten sonra ekipmanlara geç uygun ölçüye göre ekipman tavsiyeleri veririz.

şelale filtre sakın alma kullanışsız bir üründür. gürültüsü de ayrı bir dert.

yiğit bakım konusunda ilgili linki vermiş onu incele. kafana takılanları gene sor. kolay gelsin.

pretty' Alıntı:
şuan adına çok sevindm. herşeyin farkına çok geç olmadan varmışsın. ben malesef geç vardım bi evladımı kaybettim. sağolsun forumdakiler sayesınde sistem kurdum. ve gayette güzel gidiyor.o elindeki kçk ebatlı akvaryumu kenara koy. odanda guzel byer ayarla ve 100 lt bi akvaryum almalısn. 100 w ısıtıcı ve 25-30 tl olan fltreler var onlar işini görür. cd kabından kuru alan yapablrsn. ben sana yardmcı olurum onuda yapamadn sen bi akvarym ve ekipmanları al. kuru alanı ben yapar yollarım hiç skntı değil. maksat kapluşun güzel yaşasın . inşallah snde benım ettiğim hata gibi. renklı taşlara boşa para vermemişsindir.bu petshoplar hep kazık. baştan anlatsalar bızde alırdk ekipmanları. neyse sen once tamamla. snra lamba ve ampul lazm olcak sna kuru alan ıcın. onuda sağolsun emin arkadşmızdan temin ettim.sanada yardımcı olurlar bauhaus yoksa orada. güneş içinde kış geliyor malum. uvb ampulu baya pahalı. ben eczaneden aldığım devit3 kullanıyorum . beni ampulu alana kdr idare edıyor. tüm eksiklerini tamamla . inan şuan o kçk akvryma boşa para dokeceksn. az daha ustune koyup ömürlk yapmk daha ıyı. ben şuan 3 tane ömürlk yapmıstm. acemı zmnlarımda malesf çok gtti. o sebeple snde aynısını yaşama:smile:

Vallahi eczanedeki ampulü hemen araştıracağım. CD kapağından kuru alan fikri çok zekice hemen ne yapabileceğime bakmam lazım. O taşlar konusunda aldım almammı hemde satarken hangi takımlısın diye iki renk sattı adam. Zararı mı var bunun da :( Şelale filtreyi tavsiye etmemişler. Ama şu an mecburen idareten bir şey almam gerek. Sinek filtre demişler. O ne ki aratıyorum çıkmıyor :(

devit ampul değil şişede satılır, 5-6 tl birşey. renkli taşlar salınım yapar bu yüzden onları koyma iade et. bu hayvanlar için uygun olan silis kumdur. 0.5-1 mm kalınlık arası büyüklükte olacak. kum yedikleri için taşları yemeleri durumunda boğulma ve sindirim sisteminde tahribat söz konusu bunu da ayrıca belirteyim.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13104&ad=vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm&kat=0

sinek filtre dediğimiz 4 wattlık küçük filtredir. alıp boş yere para harcama bence en kısa zamanda dediğim ölçülerdeki akvaryuma geç hem sen rahat et hem kaplumbağa.

cem zaten tüm blgileri vermiş sana. devit ampul diyince gülümsedim. dediği gibi eczanedn satılan bi damla :)
şelaleyi balıklarda arkadşm kulllandı. çok gereksiz bişey bence. önce hayati ekipmanları ayarla. sonra paran oldukça daha hoş şeyler koyabilirsn

devit ampulü :$ utandım.
ilgilenenlere teşekkürler.

Kaplumbağa bakım kılavuzunu bir kez okudunuz mu zaten gözünüzde minimum nasıl bir ortam gerektiği yazar. Eldeki akvaryum bahsedildiği gibi hiç uygun değil. En kısa zamanda uygun sistem ve ekipmanlarla hayvana minimum yada ömürlük bir ortam sağlanmalı. Ölçüleri ve gerekenleri tekrar danışabilirsiniz. Bence tek yavru hayvan için en az 60 lt geçici akvaryum gerekir. Hatta ölçüler 50*40*40 çok iyi olur. Kaçış boşluğu ile 1 sene idare eder. 80*40*50 olursa da ömürlük olur. Bu iki ölçüden biri seçilirse ekipmanlar için yardımcı oluruz.

AEK' Alıntı:
Kaplumbağa bakım kılavuzunu bir kez okudunuz mu zaten gözünüzde minimum nasıl bir ortam gerektiği yazar. Eldeki akvaryum bahsedildiği gibi hiç uygun değil. En kısa zamanda uygun sistem ve ekipmanlarla hayvana minimum yada ömürlük bir ortam sağlanmalı. Ölçüleri ve gerekenleri tekrar danışabilirsiniz. Bence tek yavru hayvan için en az 60 lt geçici akvaryum gerekir. Hatta ölçüler 50*40*40 çok iyi olur. Kaçış boşluğu ile 1 sene idare eder. 80*40*50 olursa da ömürlük olur. Bu iki ölçüden biri seçilirse ekipmanlar için yardımcı oluruz.

Peki uygun fiyara bahsettiğiniz boyutlarda akvaryumu internetten nereden alabilirim? Ya da Ankara'da? Bilginiz var mı acaba?

ankarada cebecide taymur akvaryum, biraz pahalı ama sağlam yaparlar. sitelerde var bir yer ve demetevlerde bir akvaryum imalatçısı olduğunu duydum. nette istanbul'da masakvaryum var.

mailto:/rs-80-bombeli-ustten-filtreli-tatli-su-akvaryumu-0-litre

bu ürün nasıl acaba

Eni sanırım geçici akvaryum için bile dar. Almışken ömürlük almanız çok daha iyi olacaktır.

o akvaryum olmaz. hayvanın gelişmesi için yüzmesi gerek bu sebeple boyu uzun bir akvaryum olmalı. yüksekliği de kuru alan için pay bırakacağın için yüksek olmalı, yani eninden uzun olacak. en, ara akvaryumda 25 cm üstü. ömürlükte en az 40 cm olacak.

Çok soru soruyorum kusura bakmayın. Hiç akvaryumum olmadı. Ve aldığım büyük sorumluluğu aslında yanlış şekilde yerine getirdiğimi farkettim. Telaşa düştüm. Aldığım yer bana plastik bahçe vermişti bir iki yıl yaşar bunda sonra küçük bir akvaryum alırsın demişti. Ben burda yazılanları okuyup direk o dediği akvaryumu aldım ama oda küçükmüş şimdi anlıyoruım.

İkinci el akvaryum almakda bir sakınca var mı peki?
http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-balik-60x40x50-sekizgen-taymur-akvaryum-140134686/detay/#
böyle bir şey buldum.

Pet shop ölüm fanusunda iki sene yaşar dediğine göre önerdiği akvaryumu düşünmek istemem.

İkinci ellerde sızdırmazlık kontrolü yapılmalı. Ama o akvaryum sekizgen olduğu için uygun değil bence. Kuru alan koymak zor olur.

Şu an elimdeki akvaryum çok küçük. 30x20x15(h) boyutlarında. Hemen bir çözüm bulmak istiyorum. Ama günümün tamamı işte geçiyor. Hafta sonları da yoğunum. Bu yüzden tüm telaşım. Sanırım bulamayacağım diyerek kendimi şartladım.

Camcıya gidip yaptırmayı düşündüm ama her camcı yapamaz diye okudum. Camları birlikte tutmak için kullandıkları malzeme sağlığa zararlı olur yorumları var. Sızdırma sorunu çıkarır yorumları var. Ondan da uzaklaştım.

Şöyle tavsiye üzerine 80x50x50 ömürlük bir şey bulsam denk gelsem çok iyi olacak :)

Aslında sekizgen bana güzel gelmişti. Ama tabi daha tecrübeli olduğunuza göre bir bildiğiniz vardır diyerek vazgeçiyorum kendilerinden.

50*40*40 gibi geçici akvaryum olacak ölçüleri cam kalınlığıda verilip yaparım diyen camcıya yaptırılabilir. Akvaryum silikonunu ben getireceğim demek en iyi yöntem.

Ama ömürlük olacaksa daha tecrubeli yerlere yaptırılmalı.

Geri