Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akvaryum içine önerilerinize açığım

sinems

Bronz 5 Üye
Merhabalar, al yanak kaplumbağam 14-15 cm kabuk boyuna ulaşınca 60 cm’lik akvaryumuna sığmadı biz de 100x60x40 olan bu akvaryumu temin ettik. İçindeki kuru alanı daha yavruyken almıştık. Eksik olan eklemem gereken başka birşey var mı? Filtresi, ısıtıcısı, termometresi içinde zaten. Yarın biraz daha silis kum ekleyeceğim. Kuru alana çok çıkmıyor gündüzleri açıp akşam kapatıyorum ama yeni temin edeceksem kuru alanı nasıl olmalı sizce? Çünkü bu yeşil şey ara ara kayıyor bi yerden sonra buna da sığmayacak.Kapağını kapatamadım borulardan dolayı üstüne havlu örtüyorum ısısı çok düşmesin diye. Su sıcaklığı 27 derece.

Ekli dosyalar

• BD221B20-8EE5-46C4-B0A1-3C33E989A5B1.jpeg
    BD221B20-8EE5-46C4-B0A1-3C33E989A5B1.jpeg
    2.2 MB · Görüntüleme: 36
60 olan yükseklik sanırım yani 100*40*60h. Cam kalınlığı kaç mm? 8 mi 10 mu?

Lamba çok biçimsiz duruyor akvaryuma düşerse akım verip hayvanı öldürür.

Mandalın sağlam tutması kaydıyla çanağı az biraz yükseltin. Hayvan ayağa dikilip indirebilir.

Su emişi nasıl konumlandırmışsınız onu göremedim. Su çıkış için başka boru aparatı yok mu?

Kuru alanda bu konuyu inceleyin. Suyu bayağı bir yükseltmeniz lazım.

Su ısıtıcı tetra ht ise bu tam batar. Tabandan 7-8 cm yukarıdan yatay olarak konumlandırın.

Cam kalınlığı 10 mm ise akvaryum üstü kuru alan olur.

Kuru alan şimdilik elimde bu olduğu için bunu koydum, suyu da ona göre ayarlamak zorunda kaldım.
Filtrenin ucu sol tarafta yatay olan yer suyun altına giriyor. Filtre borusu temin edeceğiz bu borular kısa kaldı istediğimiz gibi ayarlayamadık o yüzden su çekil kısmını yatay koydum dik bir şekilde yetişmedi
. Cam 8mm kalınlığında.
Lambayı da kuru alana yaklaştıracağız diye bu kadar bükmek zorunda kaldık.
Su çıkış borusu soldaki kısım, cama doğru yaklaştırdık daha az su sesi çıkıyor bu şekilde.
Isıtıcı tetra, suyu arttırdığım zaman yatay konumlandıracağım çünkü kablosu prize yetilmedi.
ama bu büyüklükteki akvaryumlar iki ısıtıcı mı kullanıyor? Sanki bana suyu gece soğuyor gibi geldi, 27 derecede sabitliyoruz ama sabah kalktığımda 25 gösteriyordu ev de soğuk değil halbuki.

Kuru alanın tabana basan kısmına pürüzsüz bir taş koyarak yükseltme olanağınız var. Yalnız uzun camlara yayılacak kadar uzun olmasın su sirkülasyonunu etkilemesin. Kuru alan altında kir birikmesin.

Sol tarafta masa var gibi gördüm. Çoklu prizi birkaç kitap yada onun gibi birşeyin üstüne koyarak yükseltebilirsiniz.

Sabaha doğru ortam en soğuk haline gelir. Bu ısı farkı akvaryum suyunu da bir miktar soğutur. Yalnız su ısıtıcı olduğu sürece çalışıp sabit ısıda kalmasını sağlar. Isıtıcı yetersiz kalıyor. Yada su sirkülasyonu yetersiz kaldığı için ısıyı randımanlı yaymıyor. Her iki köşe ısısını ölçün ısı farkı varsa sebep bu. Hayvan dediğiniz vakit ısıtıcıya yakın duruyorsa bundan da anlaşılır.

Sirkülasyon iyi olduğunda 100 wattlık tetra 150 litreye kadar suyu ısıtır. Bunu yatay olarak suya batırdığınızda performansı dikeye nazaran artacaktır. Bir de ısıtıcıyı 28 dereceye ayarlayın.

28 derece değil 31e ayarladık, termometre ısıtıcıdan uzakta 24 25 gösteriyor sirkülasyonu düzeltince o da düzelir muhtemelen dediğinize katılıyorum. Kuru alan altına taş koymak çok mantıklı suda ona zarar vermeyecek köşesiz bir taş bulursam onu da halledeceğim çok teşekkür ederim. Bi de arka fon temin edeceğim göl manzaralı gibi onun yaşam alanına benzer. Şimdilik elimden bu kadar geldi. Lambayı da güçlü bir bantla iyice sabitledik tepeye düşme olanağı yok, su seviyesini arttırınca ona da tekrar bakacağım
Yalnız altına taş değil de pleksi kutu koysak olur mu?

Son düzenleme:
Fonda 3D su içi bir manzara olursa bu akvaryuma derinlik katar daha geniş gösterir. Hatta hayvan gerçek sanıp o tarafa doğru gitmek için cama yapışıyor.

Kuru alanı sabit tutabilecek herşey olur. Yeterki salınım yapacak boyalı renkli eriyebilen tarz birşey olmasın. Bardak tarzı ağzı açık birşey koyarsanız ağzını kuma batırın arada bir kaldırıp temizleyin. İçindeki su hareketsiz olduğu için zamanla koku yapar.

31 derecede 27'yi yakalıyorsanız. Sirkülasyon yeterli gelmiyordur.

Şu an farkettim 100w değil 50w ısıtıcı. 100w yada 300e geçmem gerekti anlaşılan. Çok teşekkür ediyorum

Düşük wattlı mı diye düşündüm ama ihtimal vermemiştim. Sebep bu o zaman ısıtıcı zorlanıyor. Bir süre sonra bozulur. Hatta sürekli çalıştığı için 200 wattlık ısıtıcıdan daha fazla elektrik yakar.

Eheim thermocontrol, jbl protemp 200 wattlar 300 litreye kadar akvaryumu ısıtır. Bunlar evladiyelik giden ısıtıcılar. Tetrada bunlara yakın düzeyde. Sorun çözüldü.

Şimdilik altına pleksi bir organizer koydum buna rağmen 25 lt daha su aldı. Şu lambayı eğip bükemedim bi türlü altını cama silikonla yapıştırmıştım akvaryuma düşmesin diye. Lamba ve ısıtıcıyı halledip suyu daha da yükselteceğim çok teşekkür ettim

Ekli dosyalar

• 21EA725C-7D9C-4926-AF6A-80DA9C20686C.jpeg
    21EA725C-7D9C-4926-AF6A-80DA9C20686C.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 16
Tamam güzel olmuş.

Lamba çok yakın. Hayvan paniklerse çanağa girip hem yanar hem de ampulü kırabilir.

Havluyu kaldırın. Akvaryum içi nem ve koku artmasın.

Geri