Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum kıyaslama.

sn.sevindik

Gümüş 4 Üye
Arkadaşlar tekrar merhabalar. Bir sorum olacak.

Akvaryum üstüne kuru alan yapmak şartı ile kaplumbağa için, 100*30*40h akvaryum mu yoksa 70*34*44h akvaryum mu daha kullanışlı olur ?

Cvp: Akvaryum kıyaslama.

aslında eni en az 40 cm olsa iyi ama bu iki seçenek içinde 100'lük olan makbul bu hayvanlara yüzecekleri geniş alan lazım. 4 cm için boydan 30 cm kısaltmaya değmez.

Aynen bende öyle düşünüyorum. Cepten kuruş çıkarmadan daha iyi bir akvaryum oluşturmanın peşindeyim. Yılan hikayesine dönüşen akvaryum büyütme meselesi 100*30*40h boyutunda akvaryum ile sonuçlandı. Hiç yoktan iyidir. Zaten bu hayvanlar yüzmek için akvaryumu boyuna kullanıyorlar. Yükseklikte 40 cm gayet iyi. 30 cm en ile idare etsin. Kaplumbağamın kabuk boyu 15 cm. Yani sonuç olarak küçük olan akvaryumu bozup yeni akvaryumu kurmaya değer değil mi ?

kabuk boyu 20 cm ve üstüne çıktığında sorun olacaktır manevra yeteneği olmayacak. daha doğrusu kısıtlanacak. işin sonunda akvaryumu geri iade olayı varsa hiç yoktan iyidir. ücretsiz alacaksın herhalde değil mi ?

tabiki en az bir sene bile kullansan sana kar ki daha fazla kullanacaksın. ona vereceğin para ile de ihtiyacın olan bir şey alırsın.

Mobilya ölçülerini de yarın verip yaptıracağım. Onuda ücretsiz temin edeceğim.
Mobilyayı teslim aldıktan sonra akvaryum kurulumunu yapacağım.

Bu arada kaplumbağamın mango kökü sorununu şu şekilde çözmeyi düşünüyorum. Mango kökümü kaplumbağam kaşınırken deviriyor. İç filtre bile çözüm olamıyor ne yazık ki. Mango kökünün üç tane ayağı var. Ayaklarına alttan dübel attırıp paslanmaz vida ile vantuz taktırıp tabana tutturacağım yeni akvaryumda. Kesin çözüm bu. Fikir uygun mudur ?

mobilyayı ilerde başka bir akvaryuma geçme durumun olursa ona göre ölçüde yaptır ki ikinci bir sorun çıkmasın. nasılsa ücretsiz demişsin.

dübele gerek yok ahşap vidaları var ama paslanma yapar. aslında gerekte yok hayvan istediği şekilde kaşınıp yuvarlasın. sabitlersen ve girdiğinde çıkamazsa boğulma riskide var. benimkiler sürekli gezdirip duruyor ben ellemiyorum artık bir düzeltip bir bozuyorlar.

Evet o şekilde ölçü aldım zaten mobilyaya. 110-40 olacak mobilyanın uzunluğu ve eni. Yeni akvaryuma geçiş yapacak olursam 110*40*50h olur. Bundan daha büyük bir akvaryum kullanacağımı düşünmüyorum zaten.

Köke gelince.. Benim mango köküm biraz farklı :) Kök ayakları üzerinde duruyor. Altına girince çıkamama ihtimali yok. Kaşınacağı kısım gayet yüksek ve geniş zaten. Kaplumbağa ayaklarından destek alıp kendini yükselterek kaşınıyor. Akvaryumun içinin düzenli olması için bunu yapmak istiyorum. Sıkıntı olacağını da düşünmüyorum. Kökü görseniz bana hak verirsiniz. :)

o zaman yap umut içinde kalmasın bir dene belki yararlı olur. orta boşluğa da kum serersin ihtiyacı kadarını kazıp kendine uygun yer yapar.

Cem genel olarak konuları toparlamış. Ancak iki husus var.

Biri mobilya tam akvaryum ölçüsünde olmalıki akvaryumu diklemesine olan ayaklar taşıyabilsin. Daha büyük ölçüde ortada kalacak. Aksi halde bir gün ortadan çöker. Sonucu düşünmek bile istemem.

Diğer konu hayvan 20 cm olana kadar bu akvaryum gidecekse ki bende aynı fikirdeyim bir seneden rahatça daha fazla gider. 15 cm den sonra büyüme yavaşlamıştır yada yavaşlar.

Bu sistem ömrünü tamamlayınca akvaryumu dolabıyla uygun yaptırıp dolap ücretine satsanız zaten zararsız çıkarsınız.

Geri