Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum temizligi ve filtre

ayse79

Yeni Üye
Iyi gunler, 3 yasinda kirmizi yanakli bir su kaplumbagam var. Büyüdüğü icin akvaryum yapiyorum. Yaklasik 100 litre civari su olacak. Kullanabilecegim filtre tavsiyesi olan var mi? Su anki akvaryumunda ic filtre kullaniyordum ancak hic yeterli gelmiyordu. Büyük akvaryuma uygun ve suyu temiz tutmaya gucu yetecek bir filtre onerisi alabilir miyim?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Akvaryumun ölçüsü nedir?

ayse79

Yeni Üye
Teşekkür ederim. Akvaryum 80*40 taban olculeri ve 50 cm de yuksekligi. Icinde yaklasik 120 litre su olacak. Kaplumbagam 3 yasinda, 670 gram ve 19 cm kabuk boyu var.
Eski akvaryumu 30 litre su aliyordu. Isiticisi 40 litre su icindi. Filtresi 100 litre su icin ic filtreydi ama yetmiyordu. Gun asiri filtreyi yikayip haftada 1 su degisimi yapmak zorunda kaliyordum. Bu durum beni cok zorluyor fiziksel olarak. Zaten kaplumbagama da yetmemeye baslamisti. Simdi bu hacimde bir akvaryum icin techizati saglamaya calisiyorum ancak balik ile ilgilenen kisilerden dogru bilgi alamadigimi düşünüyorum.
Bu konuda destek olabilirseniz cok sevinirim. Teşekkürler

cem

Süper Moderatör
Yönetici
100*50*50h yaptırsaymışsınız tam ömürlük olurmuş. Cam kalınlığı 8 mm veya üstü ise cam üstü kuru alan olur. Bu da su oranını artırır.

Buna dış filtre lazım. Hayvan büyük kir yoğunluğu da ona göre olur. Başka hayvan almamak kaydı ile tetra ex 800 plus sorunu çözer.

İç filtre olarak nispeten idare edecek olan minimum silis kum + 30-31 cm su olması koşuluyla sobo 808c köşe filtre. Alt hazneye elyaf, üst hazneye zeolite koyarak kısmen çözüm bulursunuz. Elyaf toz kirleri tutar zeolite idrar yollu amonyağı. Hava kabarcığı verdiği için suya oksijen verip su kalitesini daha uzun süre korumasını sağlar. Bunda sorun hazneyi çıkarması biraz güç yanlama çekerek çıkarıyorsunuz. Izgara deliğinden elyafın kahverengi renge döndüğünü gördüğünüz zaman çıkarıp sadece o kirli kısmı söküp yerine ekleme yapın böylece fazla elyaf ziyanı yapmazsınız.

Zeolite'i filtre torbası yada bu müjdenin diz altı naylon çorapları var bu daha ucuz bunun içine koyup yıkayın ve hazneye yerleştirin. 3 ay kadar gider sonra çorapla atar yenisini koyarsınız. Ara temizlemelerde de yıkar yerine koyarsınız. Zeolite'i ucuz birşey alın. Hepsi üç aşağı beş yukarı aynıdır. Elyafıda.

ayse79

Yeni Üye
Yanıtınız icin cok teşekkür ederim. Sanirim dış filtre daha kullanisli bir çözüm olacak degil mi? Dis filtre kullandigim taktirde akvaryumu temizlemem icin gecen sure ne kadar olur sizce? Ic filtreye kiyasla daha uzun olur degil mi? Onerdiginiz filtreye baktim. Butcesel olarak beni asacak gibi duruyor. Alternatif bakarken neleri dikkate almaliyim? Sadece litre mi? Cunku akvaryumcular sanirim sadece baliklari dikkate alarak cevap veriyor ama kaplumbaganin suyu pisletme oranini öngöremiyorlar.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Dış filtrede uygun filtre malzemeleri kullanırsanız 1-3 ay arası bir zamanda genel temizlik yaparsınız. Kısmi su değişimleri ile suyu tazelersiniz.

İç filtreyi suda uçuşan eski derileri toplamada kullanıyoruz. Çöp olmuyor.

Aynen öyle kaplumbağalar idrar ve dışkı bakımından daha yoğun kirlettikleri için balıklara göre bir tık daha güçlü olanı alıyoruz.

Alternatif olarak 4 sepetli olması malzeme koyma açısından daha iyi. Yoksa 3 sepet bakacaksınız.

Dış filtrede ucuz olanlarda kalite biraz daha düşük olmakla birlikte bazıları yüksek wattlı eski nesil motora sahipler, bunlar uzun vadede elektriği çok yaktığı için aynı hesaba geliyor. Bir de gürültülü çalışanlar var. Bunlara dikkat edin. Açıklamalar bölümünde yorumları okuyun.

Lifetech ve sobo markalara bakın. Tetranın yerini tutmaz ama iş görürler. 800-1000 lt/h debililere bakın.