Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum ve ekipman seçimi

zaferya

Bronz 1 Üye
Arkadaşlar merhaba ben aranıza yeni katıldım, su kaplumbağaları hakkında hiçbir fikrim yokken bu site sayesinde birçok bilgi edindim sayenizde.

Araştırmalarım sonucu kurmayı düşündüğüm sistem şöyle: (2 adet yavru kaplumbağalar için)

1) 50 genişlik x 30 derinlik x 35 yükseklik (hafif dikdörtgenimsi) cama cam bir akvaryum yaptırmayı düşünüyorum, yaklaşık 52,5 litre hacminde oluyor hesaplayınca.

Buna uygun olarak:

2) Atman Kristal Camlı Su Isıtıcısı 75 Watt (50-75 litrelik akvaryumlar için yazıyor)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=4684

3) Eheim Pickup 2008 İç Filtre (maksimum 60 litrelik akvaryumlar için yazıyor)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=2503

4) Termometre
mailto:/urun_detay.aspx?kat=157&urn=9325

5) Isı için 60 watt değerinde ampul ve buna uygun askılı 60 watt destekleyen yuva
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13327

6) Kuru zemin için ada
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=12140

7) Ve görsellik için 30cm boyunda dalgıç florasan
mailto:/urun_detay.aspx?kat=245&urn=7798

Sizce bu nasıl bir sistem olur? Çok çok yeniyim ve sadece buradan araştırmalarımla en uygun fiyatla en temel gereksinimleri azıcık da görsellikle nasıl yaparım diye böyle bir sonuç çıktı :)

Forum duayenlerinden yorum ve öneri bekliyorum.

Teşekkürler.

Çok güzel bir girişim. Bence akvaryumu 50*40*40 yapın. Alacağınız kuru alan 30 cm yükselebiliyor. 10 cm boşluk kalır ve size 60 lt su hacmi sağlar. Aynı ısıtıcı ile bu hacimde devam edersiniz. Ancak filtre olarak aynı markanın 2010 olanını almak daha iyi olur. Derece olarak şerit olan değil cam derece almanızı öneririm. Daha sağlıklı olur. Hemde kuru alan ısısınıda ölçersiniz. Bunların dışında zemine silis kum ve bir ipek yapraklı bitki ile mükemmel olur. Hayvanlar 7-8 cm olana kadarda rahatça gider.

Cvp: RE: Akvaryum ve ekipman seçimi

AEK' Alıntı:
Çok güzel bir girişim. Bence akvaryumu 50*40*40 yapın. Alacağınız kuru alan 30 cm yükselebiliyor. 10 cm boşluk kalır ve size 60 lt su hacmi sağlar. Aynı ısıtıcı ile bu hacimde devam edersiniz. Ancak filtre olarak aynı markanın 2010 olanını almak daha iyi olur. Derece olarak şerit olan değil cam derece almanızı öneririm. Daha sağlıklı olur. Hemde kuru alan ısısınıda ölçersiniz. Bunların dışında zemine silis kum ve bir ipek yapraklı bitki ile mükemmel olur. Hayvanlar 7-8 cm olana kadarda rahatça gider.

Cevabınız için çok teşekkürler, sizin gibi deneyimli ve bilgili birinden ilgi görmek cok mutlu etti :)

50*40*40 yapamıyorum çünkü koyacağım yer açısından kısıtlıyım, yani yüksekliği 40 yapabilirim fakat derinlik max. 30 olmak zorunda. Yer yaratabilsem zaten bu kadar santim hesabına hiç girmem :) 50*30*40 yapayım madem öyle diyorsunuz. 45 litrelik hacim yapacak.

45 litrelik tankıma yine dediğiniz filtreyi mi alayım?

Bir de içine kum dökmeyi düşünmemiştim açıkçası, temizlemek zor olur diye, temizlerken kaplumbağları plastik kaba koyup komple tankı devirip suyu boşaltıp tekrar mı doldurayım dersiniz? İnanın hiçbir bilgim yok temizlik açısından fakat çok istekli olduğum aşikar :)

( Dipnot: Kaplumbağlarımı ölçtüm daha dün aldım şimdilik plastik kaptalar malesef.. Kabuk boyları ikisininde 2,5cm - 3,5cm arasında. )

Ne demek, her zaman elden geldiğince yardım etmeye çalışırız.

Bahsettiğiniz ölçülere 2008 yeterli. Diğeri fazla gelir. Arada bir model olmadığı için size 2010 önermiştim. Ben 41 lt akvaryumda 2008 kullandım ve çok iyi iş gördü.

En ince silis kumu alırsanız ilk kurulumdan önce iyice durular içine koyarsınız. Bir gece filtreledikten sonra tertemiz olur. Bu kum arasında dışkı ve yem artığı barındırmadığı için ileride çıkarıp tekrar yıkamak zorunda kalmazsınız. Bundan sonra zaten su değişimleri kısmi olacak. Tamamı dökülüp yenilenmeyecek.

Not: Bu filtrenin içine süngerin altına zeolit ekleyebilirsiniz. Ben bu şekilde kullandım.

Cvp: Akvaryum ve ekipman seçimi

Cevaplarınız için yine teşekkürler.

Belki oda olarak farklı odaya koyma durumum da var gibi.

60 x 40 x 40 ebatlarında 6mm kalınlığında alsam, 10 cm boşluk bıraksam, 72 litre gibi bir hacim yapıyor öyle değilmi? Bu şekilde aldığımı düşünürsek sanırım filtre olarak eheim 2010 almam daha mantıklı olacak. Sünger altına da zeolit koyarım. Isıtıcı da yetiyor sanırsam. Bu şekil kurmak en mantıklısı olacaktır herhalde.

mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=13104
Bu silis kumundan mı bahsediyorsunuz kaç kg almalıyım sizce?

Teşekkürler.

Ek olarak;

Mango kökü olarak bu:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=5480

İpek yapraklı bitki olarak da bu:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=9619

Önerirmisiniz?

Benim bir akvaryumum bu ölçülerde. 60*40*40. Ben yukarıda 5 cm boşluk bıraktığım için 100 w ısıtıcı koydum. Ancak siz 10 cm den az bir boşluk bırakmayacağınız için 75 w gene yeter bence. Bu akvaryumda ben dış filtre kullanıyorum ama 2010 iç filtrede size yeterli olur. Bu ölçü sizi daha uzun süre idare edecektir. Ben koyduğum miktarı tam hatırlamıyorum ama bu kumdan 15 kg rahatlıkla yeter. Kullandığım kum verdiğiniz linkteki.

mailto:/urun_detay.aspx?kat=284&urn=13968
mailto:/urun_detay.aspx?kat=284&urn=13971
Ben size 30 cm olup su yüzeyine uzanan bitkiler öneririm. Böylece en üst yapraklara tutunup uyurken kafalarını uzatıp nefes alabilirler. Ben ilk örneği tercih ederdim.
Ama daha kısa olsun derseniz 20 cm altınada inmeyin.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=284&urn=15565

Mango kökü ebadı iyi ama görerek seçmek iyidir. Sonuçta kök için verilen resim temsili. Yada firmadan gönderilecek kökün fotosunu talep edin.

Konu iç filtre olunca Eheim'e o kadar para saymak gereksiz, daha ucuza da aynı işi yapabilecek ürünler mevcut.

Aynen, Eheim'a iç filtre için para vermek gerçekten çok gereksiz. Tetratech gibi uygun fiyatlı dış filtrelere bütçeniz yetmiyorsa mutlaka büyük bir şelale filtre alın. Şelale filtreler son derece verimlidir ve en azından kısmen biyolojik bir temizlik sağlar.

Eğer İstanbul'daysanız Penn Plax'ı 25 liraya benden de alabilirsiniz. Henüz bir ay kadar kullandım ama başka bir alternatif bulduğumdan kullanmıyorum şu anda.

Dijital termometre yerine tavsiyem cam termometre. Sera'nın termometreleri en başarılıları.

Ayrıca uygun fiyata daha büyük bir akvaryum mutlaka alın. Sonra pişman olursunuz keşke 30-40 lira fazla verseydim zamanında diye:)

Tekrar selamlar uzunca düşündükten sonra bu ebatlarda akvaryumu sipariş verdim, cumartesi alacağım inşallah : 55 x 30 x 40 akvaryum (50 lt.)

Ekipmanlarında siparişi şuan vermeyi düşünüyorum, tek sorum eheim 2010 mu yoksa 2008 mi almalıyım? Eheim markada ısrarcıyım fakat modelini seçemedim.

Aldıklarımın listesi de şöyle lütfen eksiğim var ise söyleyin :smile:

Eiheim Pickup 2010 (6watt)
Atman Kristal Camlı Isıtıcı (75watt)
Sera Cam Derece
Penn Plax Ada

Namiba Terra Ampul
Roxin Dalgıç Floresan

Vitasand Silis Kum (8adet)
Vitality İpek Bitki (30 cm)
Mango Kökü

Bence güzel seçimler olmuş. Bu hacim için ben eheim 2010 alırdım. Zaten kaplumbağa sayısıda 2 olduğuna göre ileride verimsizlik olmaz. Dediğim gibi bu filtrenin süngerinin altına birde zeolit eklerseniz iyi olur.

Kumu tam hatırlamıyorum ama 150*80 taban ölçülerindeki akvaryuma yaklaşık 100 kg kum koymuştum. 55*30 akvaryumunuza bence 10 kg kum gerekir. Buda paketi 800 gr olduğu için 12-13 paket gerekir demektir. Yada sizinki daha ince olup artırmak isterseniz daha sonra tekrar alınabilir.

Bu ölçü için kök olarak 15 cm den büyük almayın derim.

Cevap için çok teşekkürler. Eheim 2010 araştırdığımda zaten su debisinin ayaranabilir olduğunu farkettim. 2010 alıp eğer çok fazla çalkalanma olursa ayarını kısabilirim yanlış anlamadıysam?

Aslında bu büyüklükteki bir akvaryum için (50 lt.) bu büyüklükte bitki olur mu tam bilemedim :ff:

Tabandan 5 cm yüksekliğinde bir kum desek + 22 x 7.5 x 10 cm lik bir iç filtre ( eheim 2010 ) + kuru zemin adası + 30 cmlik bir bitki + 15 cm lik bir kök olursa fazla olmazmı acaba iç doluluğu olarak.

Teşekkürler.

Filtreyi kuru alanın altına saklamak iyi olur. O bitkinin yüksekliği 30 cm. Yani genişliği o kadar olsa tabi çok büyük gelir. Bu bitki muhtemelen 5-10 cm yer kaplıyor. Köküde kuru alanın ön tarafına koyabilirsiniz.

Tamamdır siparişi verdim, akvaryumu da cumartesi alacağım, ilerleyen günlerde sizleri yine rahatsız edip fotoğraflarla gelmeyi planlıyorum, herşey için çok teşekkürler :)

Şimdiden hayırlı olsun. Güzel bir sistem olacağı kesin. Artık kurulumdan sonra resimleri görürüz.

zafer ben de emre ile aynı düşünüyorum. 6 cm derinlik için kumdan 12 adet alman gerekiyor umarım bu şekilde yapmışsındır. ısıtıcıyı da keşke 100 w alsaydın iyi olurdu. tam batan cinsleri daha da iyi olurdu. ne yazık ki bütün gün işlerle uğraştığım için giremedim siteye. eğer değiştirmeye niyetin olursa telefonla arayıp siparişi iptal edip ona göre yeniden düzenleyebilirsin veya üstüne ek yaparsan aynı koli ile gelir.

Çok güzel bir seçimlerle güzel bir paludaryum oluşuyor :) Bende iç filtremi Eiheim 2010 ile değiştirmeyi düşünüyorum. Tecrübe ettikten sonra paylaşırsanız sevinirim.

Arkadaşlar gerekli tüm bilgileri paylaşmışlar. Sisteminizi kurduktan sonra fotoğraflarınızı bekliyoruz. Şimdiden hayırlı olsun.

Soner, bende eheim 2008 ve 2012 iç filtreler var. Muadil oldukları için bilgisini vereyim.

Eheim 2008 olanı 41 lt akvaryumda 1 yavru kaplumbağa ile kullandım. Muhtemelen 30-35 lt su vardı. İçine süngerin altına biraz zeolit koymuştum. Çok güzel verim aldım. Temizlik anlamında hiç sıkıntı çekmedim. Ses konusunda ise eğer suyu veren kısmı içeride durursa akvaryumda filtre yok yada çalışmıyor sanırsın. O kadar sessiz.

Eheim 2012 olanı büyük akvaryuma su yüzeyine taktım. Suyu veren kısım hemen su hizzasında hatta bazen yukarıda kalıyor. Temizlik açısından kullanmıyorum. Amacım su yüzeyini hareketlendirip akıntı yapmak. Bu sebeple filtre süngerini çıkardığımda çok az kirlendiğini gördüm. Dış filtre temizlik görevini fazlasıyla yapıyor. Yani temizlik anlamında verimi ölçmedim ama sessizlik konusunda gene en büyük model olanıda çok iyi.

Teşekkürler Emre. Aslında şuan iç motorumu modifiye ettim performansından memnunum. Ama merak işte :) Uygun fiyata bulursam almayı düşünüyorum. Tekrar saol :)

mailto:/product_info.php?products_id=27030
mailto:/pinfo.asp?pid=45
mailto:/?urun-248-Eheim-Pick-Up-2010-Akvaryum-ic-Filtre-500-litre-saat.html

En uygun fiyat Otuz.com gözüküyor. Başka yerlerde kalmamış. Alacağın zaman aklında olsun. Ama elindekinden memnunsan tabi ek masrafa gerek olmaz şimdilik.

Arkadaşlar tekrar merhaba. Malzemelerim geldi ve akvaryumumu da akşamüstü teslim aldım. Fakat şimdi ne yapacağımı bilemiyorum lütfen yardım edin.

Öncelikle söylemek isterim akvaryum silikon kokuyor, bu normal midir? Öyle aşırı kokmuyor fakat kokusunu alıyorsunuz. Araştırdım biraz ilk akvaryum kurulumunda tuzlu suyla doldurup 1 gün bekletmem gerektiğini okudum. Bu işlemi yaptım şimdi 5-6 saat oldu tuzlu suda bekliyor.

Bu arada kumu da leğene yaydım ve kaynar su döktüm ve yıkadım - bu işlemi 3-4 kez tekrarladım su soğuyunca sürekli kaynar su dökerek - Kumum hazır gibi duruyor?

Evet şimdi hangi adımı izlemeliyim tuzlu sudan sonra? İnanın her ağızdan farklı birşey duyduğum için kafam çok karıştı.

Teşekkürler.

Geri