Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum ve ekipman seçimi

Cvp: Akvaryum ve ekipman seçimi

Evet yine ayağına yeltendi ısırdı. Kavgaya dönüşüp dönüşmediğini nasıl anlarım saldırıp ayrılmak istemedikleri durum mu kavga oluyor? Çünkü şimdi yanyana durabiliyorlar sakince. Arada bir esiyor ısırmak sadece.

Fotoğrafta ben mantardan şüphelenmiştim, mantar durumu söz konusu olabilirmi diye. Ayaklarda pamukçuk tarzı başlarmış diye okumuştum forumlarda çünkü.

Bu mantar yada zor deri değişiminde hayvanın kendisi ısırır. Diğeri ısırıyorsa başka sorun var demektir. Bu ısırmaların devamı olmamasıda ilginç. Sürekli gözlem altında tutmak gerekiyor. Zarar verecek duruma gelirse ayırmak şart.

Biraz gözlemledim ve ısırışmalar olmadı. Yaklaşık 1-2 saattir de kuru alanda dipdibe uyuyorlar :) Sabahki hareketlilikten eser yok istirahate çekildiler belli ki :)

ben dereceyi ısırmalarına güldüm o kırmızıyı yem sandılar herhalde. o parmak tamamen gitmiş. ama emrenin dediği gibi sıkıntı olmaz. adını serçe parmak koy. sen şimdi bir tane yem ver sakinleşsinler. sonra normal düzen devam edebilirsin. sebep söylediğin gibi dereceyi yem zannetme kaynaklı olabilir. bir tane yem var sanıp paylaşamıyor olabilirler.

Evet malesef ısırmaların arkası kesilmiyor, biri uyurken diğeri gidip yaklaşıp ayağını ısırıyor. Genelde bunu yapan hafif koyu renkli olan. Plastik kaba koydum onu. İzlemem gereken yol nedir arkadaşlar ?

Kuzenimde 2 kaplumbağa var yaklaşık 1 senedir plastik kapta besliyormuş birbirlerini ısırdıklarını görmedi hiç. Ben Çarşamba günü aldım o günden beri gerek plastik kapta gerek akvaryumda hep ısırmaya çalıştılar birbirlerini.

İzlemem gereken yol nedir arkadaşlar ? Gerekirse petshopçuya iade etmelimiyim birini ? Çünkü ikisine de ayrı yerlerde bakacak durumda değilim..

Suda yüzerken ısırıyor, karada uyurken ısırıyor, yani içim hiç rahat değil gözünü kuyruğunu kopartıcaklar ben yokken o olacak ....

Ayırmak çok iyi olmuş. Aynı yerde yaşayamayacaklar malesef. Bu durumda ayrı bakılmaları yada birinin sahiplendirilmesi gerekiyor.

Hayır bekar yaşıyorum ve şuanda izindeyim 2 haftalık. İşe gittiğimde sabah 6 da çıkıp akşam 6-7 de evde oluyorum. Ben başlarındayken bunlara şahit olduğum iyi oldu çünkü ben yokken neler olacaktı kimbilir. Bir de laftan da anlamıyor, ısıracağını anlıyorum parmağımla ittiriyorum hafif. Açıktan alıp yüzüp tekrar geliyor.

Hatta koyu renk olan açık renk olanı suya sokmuyor gibiydi. Ne zaman gitsem kuru zemine çıkmış oluyordu açık renk olan. Suya indiğinde direk ısırmalar var çünkü.

Plastik kaptayken bu ısırmalar oluyordu ilk gün ve ikinci gün. Ama yer darlığından yapıyorlar diye düşünmüştüm ve 2 plastik kap olarak ayırmıştım ikisini. Akvaryuma koyana kadar sabretmiştim bu durumu. Akvaryumda da devam edince ayırdım. Şimdi biri akvaryumda diğeri plastik kapta.

Ve eminim ki birkaç gün sonra koysam yine yapacaklar ısırmaları. Ayrıca uyurken ısırmak nedir? Centilmenliğe aykırı..

Sahiplendirecek tanıdığım yok. Bir kuzenim var onun da plastik kabında 2 tane yaşıyor. 3 faza gelir. Petshopta büyük akvaryumları ısıtıcısı kuru alanı vardı aldığım yerin, oraya geri mi götürsem ne dersiniz?

Ayrıca bu petshoplardaki akvaryumların çoğu benim evimdekinden küçük ve 20-25 tane atıyorlar içine. Bunlar hiç aç kalmıyormu yem kavgası yaşamıyorlarmı birbirlerini ısırmıyorlarmı hiç anlamış değilim.

Eger akvaryumumnuz buyukse ayirip.kullanabilirsiniz sahiplendirecekeseniz bence.pet shopa vermeyin cunku buyuk ihtimalle oradan alan kisi de plastik kaptan alacaktir burada sahiplendirme bolumune konu acin belki isteyen cikar

Petshoplarda da bu tarz problemler oluyor tabiki. Ama müdahale edilmiyor. Bazen başka kaba koyuyorlar.

Akvaryumu bölmek yada ikinci akvaryum mümkün olmadığında malesef hayvanla vedalaşmak gerekiyor. Burada da sahiplendirmek için konu açılabilir. İçimden geri verin demek hiç gelmiyor ama son çare bu olabilir. Birbirlerini yaralama yada öldürme girişiminden iyidir.

bu durumda vereceksen baskın olanı ver. veya petshopa iade et. başka alacağına bile saldırmayacağı garantisi yok. diğeri uyumlu gözüküyor. bu saldırı olduğuna göre ikisi de erkek.

Geri