Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum yapımında yaşadığım sorunlar

incubus

Elmas 5 Üye
Arkadaşlar bu gün akvaryum yapmak için ilk adımı attım ve camlarımı kestirdim 50x41x32lik bir akvaryum düşündüm fakat iş silikonla birleştirmeye gelince ön camı yapıştırırken arada 2mm kadar açıklık oluştu orayı tamamen silikonla kapatsam ve pvc ile köşeleri iyice silikonlayıp kapatsam sorun olur mu? ortalama 15-20cmlik bir su yüksekliği düşünüyorum ama herkes gözümü korkutuyor ne kayıt yaptım ne de kuşak... şimdilik tek sorunum camlar arasında kalan 2mmlik boşluk :(

Söylediğiniz gibi akvaryum silikonuyla birleştirip bir kaç gün su dolu şekilde bekletin isterseniz. Kaçırma durumu olup olmadığını kontrol için. Olmazsa bir camcıdan yardım alırsınız. Hiç kendim akvaryum yapmayı denemedim.

Keşke bir camcıya yaptırsaydınız.Düzgün bir şekilde silikonlanmasına rağmen su sızdırması büyük ihtimal.2 mm boşluk sorun oluşturabilecek gibi duruyor :(

zaten camcıya kestirdim silikonlamasını ben yaptım ama adam kısa kesmiş :( benim düşüncemde boşlukları iyice silikonla kapatmaktı sonrada pvc köşelerini iyice silikonlayıp yanlara ve alt kenarlara yapıştırmaktı.. deneyip göreceğiz desenize yani :rolleyes:

Olmaz içine su doldurduğunuzda mutlaka su sızıntısı yaşarsınız.
Camları silikonlarken ilk önce çok iyi şekilde sabitlemelisiniz.Sonra ince bir şerit şeklinde silikonlamalısınız.
Silikonun kalın olması dayanıklılık değil görüntü kirliliği sağlıyor maalesef :(

mailto:/1zf7t08.jpg
mailto:/24mrqxc.jpg

resimler ön camın sağdan ve soldan çekilmiş halleridir. en alt, taban tarafı yani, yapıştı üst tarafta yapıştı ama orta tarafta 2mm açık kaldı şuan silikonla kapalı gibi görünüyor. yani ön cam tam 90 derece açıyla durmuyor 89,..... açıyla duruyor. eğer aklımdaki düşünce olmazsa bozup taban camını 1-2 mm daha kestiririm artık herhalde o olur?

Keşke yapıştırmaya başlarken tabanın üzerine camları oturtarak başlasaydınız.O şekilde hem daha kolay hem de daha sağlam olabilirdi.Umarım bu hali su sızdırmaz da bozmak zorunda kalmazsınız.Eğer bozarsanız tekrar yapışacak olan alanlarda ki silikonu iyice temizlemeniz gerekir.Yoksa tekrardan yapıştırmanız çok zor olur ve sağlam olmaz.

Silikon kapladıysanız su sızdırması çok zor ama zamanla bozulabilir keşke yol yakınken tabanı kestirseymişsiniz.Birde kaç paraya yaptırdınız?

zencefil' Alıntı:
Keşke yapıştırmaya başlarken tabanın üzerine camları oturtarak başlasaydınız.O şekilde hem daha kolay hem de daha sağlam olabilirdi.Umarım bu hali su sızdırmaz da bozmak zorunda kalmazsınız.Eğer bozarsanız tekrar yapışacak olan alanlarda ki silikonu iyice temizlemeniz gerekir.Yoksa tekrardan yapıştırmanız çok zor olur ve sağlam olmaz.

Orayı kapatmak için daha farklı birşeylerde düşünebilirim mesela dıştan pvc ile kapatırken silikon yerine köpükte kullanabilirim daha sağlam olabilir diye düşünüyorum. ama bozmak zorunda kalırsam büyük ihtimal camcıya yaptırırım zaten :rolleyes:

xeelbug' Alıntı:
Slikon kapladıysanız su sızdırması biraz zor ama zamanla bozulabilir keşke yol yakınken tabanı kestirseymişsiniz.

Slikon kapladıysanız su sızdırması biraz zor ama zamanla bozulabilir keşke yol yakınken tabanı kestirseymişsiniz.Birde kaç paraya yaptırdınız?

Zamanla bozulmaması için akvaryum silikonu almıştım ama? valla inanın bana yol hiç yakın değil birde arabada yok 6mmlik 50x41 41x32 (2tane) 50x32(2tane) camı 1 kilometreye yakın taşımak zor oldu diyeceksiniz 1 tanesini götüreceksin geri inanın gözüm yemedi birde açıkcası tahmin edemedim bu kadar açıklığın olacağını. camlar 40TL silikon+tabanca 10TL

Edit furkan54ozan !

O fiyata emin olun çok rahat hazır bir akvaryum alabilirdiniz.Keşke yapmaya başlamadan biraz daha araştırsaydınız :(

zencefil' Alıntı:
O fiyata emin olun çok rahat hazır bir akvaryum alabilirdiniz.Keşke yapmaya başlamadan biraz daha araştırsaydınız :(
kızılay + bahçeli'deki inanın bana her petshopu gezdim 30x25x35lik bir akvaryumdu sanırım yanlış hatırlamıyorsam 49Tl istediler. eğer profesyonel olup çok düzgün yapabilseydim bu akvaryumu gezdiğim o bütün petshoplarda ortalama 300TL'ye satılırdı.. :( ayrıca şuan durduğu çekmecenin üstüne göre ölçtüm ve yanında biraz yer bıraktım malzemeleri koymak için birazda öyle olsun istemiştim birazda kendi uğraştığım birşey olsun istemiştim ama herşeyi mahvettim :rolleyes::(

Edit furkan54ozan !

Küçük gelen camı ortalayıp 1er mm açıklık bıraktırsanız her iki yandan belki kapatması daha kolay olur.

Anlamıyorum bende bu işi bir petshopta bakıyorum 50 cm akvaryum 40 lira birinde bakıyorum 30 cm akvaryum 50 lira. 1 metrelik enine boyuna kocaman bir akvaryumu 120 liraya bulmuştum biyerde arkadaşıma almıştık. Fiyatlar çok değişken. En iyisi istediğiniz ölçülerde kendiniz camcıya yaptırtmak. Keşke camları kestirtip birde camcıya yapıştırtsaydınız. İşçilik parası alırdı biraz ama işiniz garanti olurdu. Gerçi ben silikonladıktan sonra su sızdırıcağını sanmıyorum. Umarım sızdırmaz o kadar emek harcamışsınız yazık olur.

Ben aynı fiyata hazır da olsa yine kendim yaparım.Ama benim durumum farklı babam mobilyacı ve dükkanı evin altında, hertürlü imkan var. Biraz da biliyorum bu işleri. Ben yaparken tek derdim silikondu onuda aldım :D

tubidik' Alıntı:
Küçük gelen camı ortalayıp 1er mm açıklık bıraktırsanız her iki yandan belki kapatması daha kolay olur.
yanda duran camları ortalamam kolay olmaz onu dik tutacak birşey bulmam lazımdı demek istediğinizi anladım ama dediğim gibi bu durumdan daha zor bir durum olurdu o.

seyyah' Alıntı:
Anlamıyorum bende bu işi bir petshopta bakıyorum 50 cm akvaryum 40 lira birinde bakıyorum 30 cm akvaryum 50 lira. 1 metrelik enine boyuna kocaman bir akvaryumu 120 liraya bulmuştum biyerde arkadaşıma almıştık. Fiyatlar çok değişken. En iyisi istediğiniz ölçülerde kendiniz camcıya yaptırtmak. Keşke camları kestirtip birde camcıya yapıştırtsaydınız. İşçilik parası alırdı biraz ama işiniz garanti olurdu. Gerçi ben silikonladıktan sonra su sızdırıcağını sanmıyorum. Umarım sızdırmaz o kadar emek harcamışsınız yazık olur.
Gerçektende dediğiniz gibi... :( elimden geleni yapacağım ve olacağından umutluyum :rolleyes:

Edit furkan54ozan !

Arkadaşlar akvaryum fiyatlarının bu kadar farklı olmasının sebebi, belki sizlerde biliyorsunuzdur ama, kimi pet-shop'lar firmalardan getirtiyorlar, kimileri ise ölçüleri bilip kendileri imal ettiriyorlar. Kendi imal ettirenler daha ucuz oluyor tabii ki ama garantisi yok, güvencesi az, getirtenler ise garanti verme imkanına sahip, başka firmaya yaptırdıkları için.

Ama yine de benim tavsiyem, kendisi imal eden ve asgari güven yeren bir yerden daha ucuza daha büyük bir akvaryum almanız. Mesela Ankara Kızılay'da benim bildiğim 3 pet-shop'dan biri kendisi ürettiriyor ve konu içerisinde konuşulan fiyatlarda boyutları fena olmayan akvaryumlar var.

Keşke önceden konu açsaydınız.Ben Ankara'da oturuyorum ve size bu konuda yardımcı olabilirdim.
Ne yapmaya karar verdiniz şimdi?

Ben 1 metrelik akvaryumumu kızılaydan 60 liraya almıştım. Eğer silikonla güzel kapatırsanız bir sorun olacağını zannetmem.

zencefil' Alıntı:
Keşke önceden konu açsaydınız.Ben Ankara'da oturuyorum ve size bu konuda yardımcı olabilirdim.
Ne yapmaya karar verdiniz şimdi?
iyice silikonladıktan sonra deneyeceğim eğer olmazsa tekrar sökmek zorunda kalacağım dün akşam yapmıştım bu akşam bir fazlalıkları temizler bakarım açıklık varsa silikonlarım yarın akşamda su doldurup denerim. sonucu zaten kesin paylaşırım burada :rolleyes:

Edit furkan54ozan !

Bu arada bu gün kızılay'da ki pet shoplarda 100 cmlik akvaryum 60 TL den başlıyor.Bence araştırmadan bu işe girişerek hata yapmışsınız.Sonuçları bekliyorum.

Geri