Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum yapımında yaşadığım sorunlar

zencefil' Alıntı:
Bu arada bu gün kızılay'da ki pet shoplarda 100 cmlik akvaryum 60 TL den başlıyor.Bence araştırmadan bu işe girişerek hata yapmışsınız.Sonuçları bekliyorum.
bu gün geldiğimde dün yaptığım silikonlar kurumuştu ve gözüme az gelen yerlere tekrar silikon çektim. yarına kadar kurumuş olur onlarda yarın su doldurup sızdırıp sızdırmadığını deneyeceğim sonuçlarını paylaşırım ama güzel oldu gibi :rolleyes:

Arkadaşlar akvaryumu doldurmaya başladım. Şimdilik 4 parmak su var ve akıtma olmadı 30 dakikada bir 1 kova su koyuyorum. Dezenfekte etmem gerekiyor sanırım ama ne kullanacağım bilmiyorum. kaya tuzu ve dezenfektan kullanın diyorlar fakat ne marka kullanacağım nasıl kullanacağım kaya tuzu kullansam dezenfektan kullanmama gerek var mı? Yani kısaca bundan sonra dezenfekte için yapmam gerekenleri adım adım bana anlatırsanız sevinirim hata yapmak istemiyorumda :)

Su doldurmaya başlamadan önce akvaryumu tamamen yıkamanızı öneririm.Daha sonra suyu doldurup filtre çalıştırmadan mavi damla kullanarak bir gece bekletebilirsiniz.Başka yapmanız gereken bir şey olduğunu zannetmiyorum.

zencefil' Alıntı:
Su doldurmaya başlamadan önce akvaryumu tamamen yıkamanızı öneririm.Daha sonra suyu doldurup filtre çalıştırmadan mavi damla kullanarak bir gece bekletebilirsiniz.Başka yapmanız gereken bir şey olduğunu zannetmiyorum.
2 saat önceden zaten iyice yıkadım daha doğrusu ilaçladım camları sonrada 5 dakika boyunca temiz su tuttum küvette şuan koyduğum su temiz su yani çeşme suyu ama temizlenmiş akvaryum. ben akvarryum yapımında kaya tuzuyla falan ovulmasını söylemişlerdi o yüzden sormuştum zaten herşeyi hazır değil herşey hazır olduktan sonra kaplumbağalarımı alıcam :) şimdilik bir tek kum aldım. ilaçlar dekorasyon kuru alan yapımı ışıklandırma var 1 haftaya falan anca tamamlarım paradan dolayı :)

Kum bir heves bende aldım ama hafta sonu çıkaracağım akvaryumdan.Çok fazla pislik tutuyor maalesef.Kaplumbağa eşeledikçe iğrenç bir görüntü oluşuyor.Denemek isterseniz deneyin ama benim tavsiyem kum kullanmayın :)

O zaman da çok sıradan bir görüntü olmaz mı ya :) yani böyle boş bir görüntü :)

Deneyerek kendiniz karar verin bu duruma.Bende yazılanlara inanmayıp kum aldım ama sonuç hüsran oldu :)

artık estetik uğruna temizliğe katlanıcaz otuz.com'dan filitre ve ısıtıcı siparişimi verdim :) termometre almıştım. ilaçlar, ışıklandırma ve kuru alan kaldı :)

Hayırlı olsun ısıtıcı ve filtreniz. İlaçlar demişsiniz hasta mı kaplumbağanız?

Hayır kaplumbağam yok :rolleyes: su hazırlayıcılar klordan vs. gibi katkı maddelerinden musluk suyunu temizlemek için birde mavi damlaydı sanırım ilerde hasta olursa diye onu alıcam :shy:

İlaç derken bildiğimiz ilaç zannettim :D Kaplumbağa almadan yerini hazırlıyorsunuz demek. Tebrik ediyorum sizi :)

Temiz rahat güvenli bir akvaryum yapmaya çalışıyorum e ilk yardım malzemeleri de bulunması gerek :) Plastik kapta bekletmekten iyidir diye düşündüm :)

Arkadaşlar bu gün itibariyle kargolarımı aldım yemlerim, ısıtıcım, filitrem, su hazırlıyıcım ve her ihtimale karşı ilaçlarım elime ulaştı. Otuz.com'a çok teşekkür ediyorum. Sadece kuru alan hazırlamak, uvb lamba (ki bu hafta içi büyük ihtimak alıyorum) ve dekorasyon işlemlerim kaldı :)

Dekorasyonu bir şekilde kaplumbağalar bozduğu için çok özenmeyin :D
Benimki dipteki kumlardan tepeler oluşturuyor, yapay bitkileri oradan oraya sürüklüyor :D Kuru alana koyduğum bütün yapay bitkileri ya parçaladı ya da yapıştırdığım yerden söktü :D

zencefil' Alıntı:
Dekorasyonu bir şekilde kaplumbağalar bozduğu için çok özenmeyin :D
Benimki dipteki kumlardan tepeler oluşturuyor, yapay bitkileri oradan oraya sürüklüyor :D Kuru alana koyduğum bütün yapay bitkileri ya parçaladı ya da yapıştırdığım yerden söktü :D
böylede çok sade oldu amacım bu biblomsu sivri bir tarafı olmayan dekorlar bulmak :) belki yapma çiçekte koyabilirim :D

önceki kaplumbağalarım yapma çiçeklerin arasına giriyorlardı :D ayrıca kare bir akvaryumda kuru alanı nasıl yapacağım bilemedim :) acaba boydan boya bir kenarı kuru alan mı yapsam :)

Akvaryumun bitmiş halinin fotoğrafı varsa koyarsan bir fikir söyleyebilirim :)

Ben olsam kat çıkardım :D
Çok kullanışlı oluyor gerçekten.Akvaryumda hem çok yer açılıyor hemde kuru alan kocaman olduğu için kapluşlar resmen keyif yapabiliyor.
Kat çıkmak için bir kenarın uzunluğu ölçüsünde tabanı kestirip, rampayı ise biraz daha dar tutarak hem kullanışlı hemde güzel görünümlü bir kuru alan elde edebilirsiniz :D

Arkadaşlar 2 tane kaplumbağamı aldım :) geçici bir kuru alan oluşturdum su sıcaklığı şuan 26-27 derece arası 28e ayarladım ısıtıcıyıda akşam annemler gelince kuru alan sıcaklığı için 40 watt ampul alıcaklar p.tesi veye salı günüde uvb lambamı alıyorum :)

Geri