Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum yeni düzen

Dilan1903

Taç 2 Üye
Yeni akvaryum düzeni yaptım 1 hafta önce akvaryumun şu seviyesini yükselttim ve kuru alanı yukarı taşıdım dublex çıktık yani ???? resim atıyorum degerlendirmeleriniz olursa sevinirim önerilere açığım

mailto:/0n7DpY

mailto:/7govZl

mailto:/7gov3a

mailto:/Pk5Mgv

Bu da suratsız onun sağlık durumu hakkında da tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyorum

mailto:/D2lJZz

mailto:/v5g4kv

mailto:/XkBdWk

mailto:/Mp6kl1

mailto:/Mp6k6M

mailto:/LApQga

mailto:/g8kXob

mailto:/d3nXGZ

Cvp: Akvaryum yeni düzen

Kuru alandaki renki ve şeffaf olan taşlar'ın zararsız olduğundan emin misin?
Su içinde pek önerilmiyor ama tecrübeli arkadaşlar bilgi verecektir zaten.

Onlar renk vermeyen cam taşlar su için 3 yıl ömürlü

Emeğinize sağlık. belliki emek verilip kurulmuş bir akvaryum tek problem kuru alandaki renkli renksiz keskin taşları çıkartmanızı öneririm resimde gördüğümüz gibi kapluş pek rahat değil ve ona zarar verebilir.

Görüntüyü dikkate almayın ufaklık için en sağlıklisi ne ise o olması daha iyi öneriler için üstadlar uğrar birazdan :)

Suratsızın yamuk durması rahatsız olduğu icin değil kendini askıya alıp kurulanmak hoşuna gidiyo diye düşünüyorum cunku hep bi taşın üstüne çıkıp o şekilde durup uyumayı tercih ediyor. O taşları koymamın sebebi görüntü için değil kuru alanı yeni yaptığım için teditedirgin oldu eski taşlarını görmesi binevi rahatlatır diye düşündüm yorumunuz için teşekkür ederim

Cepte net yavaş bilgisayara geçtiğimde bakarım.

önce akvaryumdan başlayalım. dereceyi biraz daha aşağıya ve köşeye doğru yanaştır. camdaki uğurböceklerini çıkar bunlar hayvanı tedirgin edebilir. diş fırçasını tutunma amaçlı koydunsa onu ön sol köşeye su yüzeyine yakın yapıştır gece tutunup uyusun. düşürmezse tabi. ya da vantuzla kısa ve ince oklava yapıştırabilirsin.

kuru alana gelelim. ampul kaç watt ? mesafe çok uzak.

hayvan rampadan rahat çıkıp inebiliyor mu ? birde rampa ile akvaryum kenarına dikkat et. şu an için olmasa da boyu 3-4 cm büyüdüğünde oradan akvaryum dışına atlayabilir.

bu taşlarda yürümede hayvan zorlanacaktır. bulabilirsen metal para şeklinde sal taşlar var onların üzerinde rahat hareket eder. cam mozaikte kullanabilirsin. bina dışı kaplaması olanlardan. olmadı tek parça halinde rampayı da kaplayacak şekilde halı kaydırmaz ile kesip kapla. olduğu yerde durması kabuk üstüne oturduğu için sorun değil ama üzerinde hareket ettiğinde, özellikle panik halinde kaçtığında alt bağası çizilebilir. 

hayvanın gözleri güzel kulaklar sağlam, kabuk yapısı dengeli ve güzel. hayvan büyüyor. ara çizgiler genişlemiş plakalar artmış. son resim nedir ?

Uğur böcekler ve derece tamam ayarlarım. Diş fırçasını kaşınması için koydum. Ampul 52 w olması lazım ısı değeri çok yuksek 31 dereceye ayaralmak için yüksek tutmak zorunda kaldım. Taşlar için dikkat ederim. Yüzey cam dEğil plastik o yuzden halı kaydırmaz düşünmedim ilerde cam yaptırınca halı kaydırmaz kullanabilirim son resim ayak tırnak resmi sağlıklı uzuyor mu onu öğrenmek istedim. Çok kaşınıyor ne zaman plaka atmaya başlar ?

Beyaz taşlar zararlı olabilir diyosunuz peki renkli cam tek tarafı kavisli taşlar var kuru alanda beyaz taşları çıkarsa sadece ondan koysam nasıl olur ?

Ya  da sadeoraya göre strafor koysam tek parça olur mu ?

olur straforda olur. o camlarda.

tırnaklar yavaş uzar sıkıntı gözükmüyor. sadece erkeklerde 10 cm civarı ön ayak tırnakları uzar.

kuru alana dereceyi bir daha yatırıp bak istersen bana çok yüksek gibi geldi.

O zaman strafor koyarım üstüne taş koyarım bikaç tane. Yok ampul değişik bi ampul acayip ısı veriyo öneririm herkese

Ampulun ne oldugu onemli degil aslinda. Kullandigin masa lambasi max 60 watta calişir saniyorum. Birazda tehlikeli gibi duruyor. Yani allah korusun akvaryumun icine dogru dusmemesi icin zeminini saglamlastirmalisin. Sivri taslari ve renkli camlari cikartman en dogrusu. Seni gordugunde kaplumbaga kuru alandan sulu alana dogru aniden hareketr gecerken biryerlerini zedeleyebilir

Masa lambası için ben mandallı öneriyorum her zaman en garantisidir 15-20 tl arasında bulabilirsiniz.. Olduki sallanıyor mandalın arasına bir parça strafor veya farklı birşey kesip yerleştirebilirsiniz.

Bence duzeltilmesi gerekenler:
Taslari kaldirmalisin. Sivri olmasinin yanisira aralarina zamanla pislik dolar ve suyunu pisletmeye baslar
Kara alaninin kestigin yerlerini en azindan cakmakla hafifce isit cakmakla ve elinle keskin kenarlari ovallestirmelisin.
Filtreni kisa kenara takki. Karsiya dogru suyu daha iyi cevirsin.
Belki garip gelecek ama cemin dedigi dogru. Hayvan biraz tedirginngibi.
Suyu cok yeni doldurmussun. Muhtemelen soguk su ile.
Dinlendirilmis su en uygun olanidir. Tirmanabileceklerininunutma.

Ampul olarakta cem abinin kullandığı ecolite 52W gerçekten çok iyi 1.5 haftadır kullanıyorum yaydığı ısı bir yana hayvan kuru alanda kendini ferahlamış hissediyor gözlerinin aşırı rahat olduğu anlaşılıyor

Ecolite var ama armut olduğu icin lambanin içinde ısı yapıyor ve koku yapıyor lambanın durduğu alan geçici bi süre zaten taşınma işlemimiz var. Filteyi kısa kenara tak derken onu anlamadım. Yarın taslar çıkıcak yerine strafor gelicek şuanlık o alandan düz cama tırmanamaz

Dilan1903' Alıntı:
Ecolite var ama armut olduğu icin lambanin içinde ısı yapıyor ve koku yapıyor lambanın durduğu alan geçici bi süre zaten taşınma işlemimiz var. Filteyi kısa kenara tak derken onu anlamadım. Yarın taslar çıkıcak yerine strafor gelicek şuanlık o alandan düz cama tırmanamaz

[url=mailto:/Mp6ZA6][img]mailto:/Mp6ZA6.png[/url]*

Bu lambalardan tavsiye ederim size aynı ampullerden kullanıyoruz hiçbir problem yok 60 W'a kadar etkili lambalar.

Yani akvaryumun dikdortgen dar bir akvaryum. Iki yan dar camimiz ikide uzun camimiz var. Sen filtreni kuru alanin oldugu yeri karsidan gorecek sekilde kisa olan cama tak. Ayrica straforu issirip kopartmaya bayilirlar.

Ecolite var zaten bende ama koku yapiyor benim masa lambamda kullanamıyorum. Bu da buzlu cam zaten şeffaf cam değil. Straforun üstüne streç koyucam daha önce kullandım yedillerini biliyorum

Dilan1903' Alıntı:
Ecolite var zaten bende ama koku yapiyor benim masa lambamda kullanamıyorum. Bu da buzlu cam zaten şeffaf cam değil. Straforun üstüne streç koyucam daha önce kullandım yedillerini biliyorum

Anladım hanımefendi bende size diyorumki eğer fotoğrafını attığım lambadan edinebilirseniz koku kalmayacak :)

Geri