Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum yeterli mi ?

bk6912

Gümüş 2 Üye
boyu 48.5cm
eni 20cm
yükseklik 30cm

4 küçük (1 lira misali)
1 büyük (avuç içi kadar) ninjam var akvaryumumda yukardaki ölçülerde, akvaryum yetersiz şüphe yok ama en verimli gelişimi almam için ne kadar su doldurup kaç derece ayarlıyım ve kuru alan kaç cm ve derece olsun ? tecrübeleri konuşturun lütfen :))

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html
Link teki konuyu muhakkak inceleyip en kisa surede gereknlerin yapilmasi lazim.

Acilen hasta olan kaplumbaga digerlerinden ayri bir akvaryuma alinmali ve veterine goturulmeli.

Bu õlçulerle 5 hayvan icin verim almaniz bence hicbir sekilde mumkun degil, petshoptan bir farki yok suan akvaryumun. Eger varsa yapilabilecek birsey yazan olur.

Sicaklik 28°C ayarlanmali, kuru alan icin sicaklik 31-33°C. (Saglikli kaplumbagalar icin)

Cvp: RE: Akvaryum yeterli mi ?

olivia-peter' Alıntı:
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html
Link teki konuyu muhakkak inceleyip en kisa surede gereknlerin yapilmasi lazim.

Acilen hasta olan kaplumbaga digerlerinden ayri bir akvaryuma alinmali ve veterine goturulmeli.

Bu õlçulerle 5 hayvan icin verim almaniz bence hicbir sekilde mumkun degil, petshoptan bir farki yok suan akvaryumun. Eger varsa yapilabilecek birsey yazan olur.

Sicaklik 28°C ayarlanmali, kuru alan icin sicaklik 31-33°C. (Saglikli kaplumbagalar icin)

anladım ama şöyle bişeyde var beslenmesinden ısıdan ve hijyenden bi sıkıntı yok tek problem akvaryum. alan dar gelir huzursuzmu olurlar kesinlikle alışmazlar mı ? geldikleri gere göre tam anlamıyla yayladalar şuan çünkü

Cvp: Akvaryum yeterli mi ?

petshoptan alınan her hayvan oradaki ortama göre muhakkak rahat olacaktır. fakat neslihanın belirttiği gibi akvaryum çok küçük kuru alan boşluğu hesaplandığında 15-18 litre civarı su olacak. kum olursa daha da düşecek. hepsi küçük olsa kısa bir süre götürürdü. fakat büyük kaplumbağada var. o işi bozuyor. gelişim açısından bol yüzmeleri gerekir. alan darlığı büyük olanın küçüklere karşı asabileşmesine neden olabilir.

bunun yanında az orandaki su kısmi su değişimlerine izin vermeyeceği için akvaryumdaki suya göre ekleyeceğin su ısısı düşük olacak bu da sürekli ısıya adapte olma sürecinde hastalanmalarına neden olacaktır.

bu sebeple ara geçiş için 100 lt civarı bir akvaryum şart. ilerde ömürlük için 600 litreye yakın akvaryum gerekecek bu sebeple kaplumbağaların bir kısmını sahiplendirme olanağın varsa bunu değerlendir. maliyetleri yüksek olacaktır.

Yaşarlar tabi :ff: Burası bana dar geldi diyerek kaçmaz hayvanlar ama herseyi olumsuz etkilenir.

Su hacmi az su kısa surede kirlenir, hijyeni sağlamakta zorlanırsın, hastalık ihtimali yükselir.

Alan dar. 5 kaplumbağanın kullanabileceği büyüklükte kuru alan yapma sansın yok, kucuk bir kuru alanın olur buda kaplumbağaların ısınma süresini azaltır.

Büyüdükçe de sığamazlar yer kavgaları baslar. Beslemekte zorlanırsın......

Hızlı büyüdükleri dönemdeler yüzdükçe sağlıklı büyürler kasları gelişir. Yeterli yer bulamayınca gelişmezler.

Bu olumsuz durumlar daha sıralanabilir.

Sadece bu akvaryumda çok kısa bir süre kalacaklarsa olabilir fakat kısa süre sonra yine de 5 kaplumbağa için yeterli alan sağlamak lazım.

Hasta olan kaplumbağanın durumu ileri seviyede en kısa sürede diğerlerinden ayrılmalı ve veterinere götürülmeli.

anladığım kadarıyla yola 2 minikle devam etmem en sağlıklı hareket olucak.
hasta olan içine veteriner emel başaranla kontak kurdum operasyonu ona yaptırıcam. bildiğimiz 2 kafalı olmuş hayvan kötü durumda. ayrı değiller ama ayırıyorum hemen.

su sürekli steril olmak kaydıyla aynı akvaryumda durabilir. ayrıca mavi metilende almalısın. bu cerrahi müdahale sonrası iltihap kapmasına karşı bakterileri yok edecektir. senin akvaryum için bir damla yeterli olur. fazlası zararlıdır. ama kirle başa çıkamıyorum dersen ayrı bir kap şart yalnız bunun dezavantajı ısıtma sorunu olacaktır. antibiyotik olarak suya damlatılıp bekletilendese yeme günlük bir damla olacak şekilde hafif bir antibiyotik iste bu daha faydalı olacaktır. bunu elden direk ağıza vermelisin suya karışmamalı. bu şekilde başarı daha iyi sağlanıyor. benim hayvanlardan birisi de kulak iltihabı olmuştu bu yöntemle iyileştirdim. benimki işin başındaydı. uygulama netice verdi. seninkine cerrahi müdahale şart.
mailto:/forum/Konu-kulak-iltihabi--8269.html

Tek yavru hayvan için 40-50 lt su gerekir, gene tek hayvana ömürlük için 100 lt ve üzeri. Bu anlamda bu akvaryum tek hayvan için dahi uygun değil. Bir hayvanın dahi gelişimini yeterli devam ettiremeyeceği bu akvaryumda 5 hayvan ancak çırpınır.

Geri