Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryuma yeni arkadaş

alaskasian

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar merhaba, bugün tesadüfen bir petshopta 3 cm kabuk boyuna sahip bir res kaplumbağa rastladım. Ölüm fanus dediğimiz kabın içerisinde kapının önünde duruyordu. Hemen alıp eve getirdim. Ama çok güçsüz gözlerini açmaya mecali yok. Hasta olduğunu düşünüyorum. Neler yapmam gerekiyor bana yardımcı olur musunuz kurtaralım yavrumuzu.
Benim evde 6-7 cm kabuk boyuna sahip res kaplumbağam ve ekipmanlarım var. Yeni kaplumbağa kuru alanda bekleyip duruyor, sanırım akciğer enfeksiyonundan dolayı güçsüz düşmüş. Hemen genta damla aldım ama henüz çok küçük olduğu için iyi gelir mi bilemedim. Bir de evdeki kaplumbağam dışlar mı farklı bir alana alayım mı? Lütfen yardımcı olur musunuz?

Hayvan kuru alanda durduğu sürece saldırı riski çok düşüktür. Sudayken gücünün yeteceğini bildiği için saldırabilir.

Lamba altında ısınıp kendine gelsin. Yalnız birkaç saatte bir suya alıp su içmesini sağlayıp tekrar kuru alana koyarsın. Hayvan halsiz birde su kaybı yaşamasın. Hayvan canlanırsa ayrı bir sisteme almak yerinde olur. İlerde birbirlerine yakın boya geldiklerinde bir araya getirilebilir.

Gözlerine 10 saniye arayla ikişer ağzına da yine ruj sürer şeklinde 10 saniye arayla sürebilirsin.

Vitamin damla var mı? Canlanması için vitamin takviyesi iyi olur.

Yem yiyor mu?

Merhaba Cem bey, şu an kuru alan lambasının altında uyuyor, suya inince hemen yüzeye çıkacak şekilde yüzüyor nefes alıp geri suyun dibine batıyor bu da yorulmasına sebep olacağından kuru alanda kalması daha iyi olur diye düşündüm.
Vitamin damlam yok maalesef öneride bulunursanız hemen tedarik edebilirim.
Genta damlayı da dediğiniz şekilde kullandım.
Henüz yemek yemiyor bu gece dinlendirip sabah yeniden deneyeceğim.
çok teşekkür ederim.

Derin suya ilk girdiklerinde hızlı şekilde bir süre inip çıkarlar. Bu derin su psikolojisinden birkaç güne kurtulur ve alışır. Daha ufak olmasına ve halsizliğine rağmen bunu yapabilmesi çok iyi. Canlılık belirtisi var.

Vitaminde en iyisi sera reptilin ama fiyatı uçuk. Deep fix reptivit alabilirsin. Bu iştahını açıp kırgınlığını alır.

Yem olarak neler var?

Eğer kaplumbağanız uzun süre kuru alanda kalıyorsa arada suya indirin susuz kalmasın. Geceleri kuru alanda uyuyor mu diye kontrol edersiniz eğer uyuyorsa renkli 40w ısıtma lambası almanız gerek.

Derin suya ilk girdiklerinde hızlı şekilde bir süre inip çıkarlar. Bu derin su psikolojisinden birkaç güne kurtulur ve alışır. Daha ufak olmasına ve halsizliğine rağmen bunu yapabilmesi çok iyi. Canlılık belirtisi var.

Vitaminde en iyisi sera reptilin ama fiyatı uçuk. Deep fix reptivit alabilirsin. Bu iştahını açıp kırgınlığını alır.

Yem olarak neler var?
Teşekkür ederim şu an vitamin siparişini verdim gelene kadar yem yemesi için izleyeceğim bir yöntem var mıdır?
Hayvan kuru alanda durduğu sürece saldırı riski çok düşüktür. Sudayken gücünün yeteceğini bildiği için saldırabilir.

Lamba altında ısınıp kendine gelsin. Yalnız birkaç saatte bir suya alıp su içmesini sağlayıp tekrar kuru alana koyarsın. Hayvan halsiz birde su kaybı yaşamasın. Hayvan canlanırsa ayrı bir sisteme almak yerinde olur. İlerde birbirlerine yakın boya geldiklerinde bir araya getirilebilir.

Gözlerine 10 saniye arayla ikişer ağzına da yine ruj sürer şeklinde 10 saniye arayla sürebilirsin.

Vitamin damla var mı? Canlanması için vitamin takviyesi iyi olur.

Yem yiyor mu?

Yem olarak neler var?
Teşekkür ederim vitamin gelene kadar yapabileceğim bir işlem var mıdır? İlçede yaşıyorum ve dediğiniz vitaminleri internetten alabiliyorum.
elimde yem olarak tetra reptomin ve rotifish premium bulunuyor.

Eğer kaplumbağanız uzun süre kuru alanda kalıyorsa arada suya indirin susuz kalmasın. Geceleri kuru alanda uyuyor mu diye kontrol edersiniz eğer uyuyorsa renkli 40w ısıtma lambası almanız gerek.
Teşekkür ederim Emre bey gece kuru alanda uyuyordu fakat sabah ben uyandığımda suya girmiş, suyun yüzeyinde kalıyor ve beni görünce hızlı hızlı yüzmeye başlıyor. Onun dışında hareketsiz yatıyor

Sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusunu al. Bunlardan suda iken normal öğünlerde diğerine verirken bu hayvanında önüne birer tane at. Biraz uzaklaş. Bu kadar hareketli olduğuna göre yiyebilir. Raffy P yemin bej olan stick yeminden at.

O sırada diğer köşede öbür hayvanı beslersin. Gelip bu hayvanın yemini yemesin.

Yakınlaşmaları nasıl senin kaplumbağa gelip koklayıp takip ediyor mu?

Genta damla ve ısınmak iyi geldi diye gözlemliyorum. Bugün ağzına damla sürmek için kuru alana aldım büyük kaplumbağamdan 2 kat daha hızlı kaçtı bu da beni sevindirdi :)
Küçük olan sürekli büyük olanın hareketlerini izliyor ama büyük pek umursamıyor. Saldırgan değil bu yönden aynı akvaryumda tutabiliyorum

Mümkün olduğunca gözlemlemekte fayda var. Yaralanma birşey değil ama uzuv kaybı olabilir. Yara bere gördüğün anda hemen ayırırsın.

Bir de yemlemede bu hayvan yemeye başlayınca da her ikisini ayrı köşelerde yedirmen iyi olur. Büyük olan yeme hamle yaptığında istemsiz olarak çarpabilir yada ısırabilir. Bu da hasar bırakır. Yem yerken gözleri başka birşey görmez.

Hayvanın enerjisi bol bugün yarın yeme başlar. Dediğim yemleri mutlaka al. Elindekilerden de ağzına sığacak oranda kırıp ufalt. Çenesi daha zayıftır büyük yemi kıramaz.

Pazartesi durumunu bildirirsin ona göre gentaya devam eder yada keseriz.

Geri