Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumdaki kurtcuk

Raccolta

Altın 2 Üye
Merhabalar. Sanirim kaplusuma pek ozen gosteremedim eve dondugumde akvaryumda bir kurtcuk gordum. Rengi siyahti bazen yuzuyor bazen cama yapisik sekilde geziniyordu. Duzenli bir sekilde mavi damla damlattim fakat yok olmadi bu sey. Kaplumbagasi kucuk bir kaba aldim. Pek keyfi yok. Merak ettigim sey bu kurtcuk ne kurtcugu ve nasil yok edicem ben bunlari? Ayrica kaplumbagam hastalanmis midir?

Cvp: Akvaryumdaki kurtcuk

bana da bi kere bu tarzda bir olay olmuştu benim mavi damlam yoktu ben ondan sonra hemen yıkadım suyla ama geçmedi. o kurtçuklar çok küçüktü ipin küçük bir parçası gibiydi ve siyahtı... ama yüzüyolardı sonra akvaryumu peçeteyle temizledim hertşeyi yaptım 2-3 gün onunla uğraşmıştım benim filtremde yoktu ama sizin filtrenz varsa ve benim gördüğüm gibi bir kurtçuksa ona çok özenli bir temizlik yapmanız gerekiyor. benim kaplumbağalarım hasta değildi. ama siz yinede bakın hasta mı ? çok mu haraketsiz ? yan yüzüyomu ? suyun içine bıraktığında direk dibe mi çöküyor ? ya da yine emin olamadınız bir veterinere götürün umarım yardımcı olabilmişimdir.

Unuttum şimdi o kurtçuğun adını ama çok lanet birşey. İnşallah o değildir...
Akvaryumu dezenfekte edin bir an önce.

1 hafta içinde akvaryuma hiç aksesuar aldınız mı?

mavi damla onu yok etmez. aslında onu ilacı japon balığıdır ama o akvaryuma konmaz. dip sifonu alın. yada sağlam plastik pipetiniz varsa. bir ucundan parmağınızı koyarak içinde hava olacak şekilde solucanın üstüne getirin ve parmağınızı hafifçe kaldırarak içine çekin. sonra parmağınızı tekrar pipetin üstüne bastırıp çekip alın dışarıya. birde dikkatli baktınız mı siyah mı kahverengi mi ? kahverengi ise onu balıklara canlı kurt olarak verirler.

mailto:/-24JvLcw5AVA/Ta76W79tqWI/AAAAAAAAC5Q/2IOJl1c0o4g/s1600/Planeria+and+shrimpIMG_2815blog.jpg

Bahsettiğiniz kurtçuk eğer fotoğraftaki planeria türüyse kurtulması o kadar kolay değil malesef.
Ne Cem beyin söylediği yöntem nede mavi damla hiçbir işe yaramaz Planeria türünde.

Bu tür yumurtlar ve bütün akvaryuma yayılır. Eğer fotoğraftaki tür ise bütün suyu boşaltıp, tüm ekipmanları kaynatıp, filtreyi tuzlu su ile iyice yıkamanız gerekir. Bazen bu bile çözüm olmuyor bilesiniz.

Bir fotoğraf daha koyuyorum ki o olduğundan emin olun ;

mailto:/img360/493/planariasex1hx5.jpg

Kahverengi ve beyaz renklerde olması mümkün.

ecem bunları tosbalar yemiyor mu ? belki birini parçalayıp yedirsen; tadını aldı mı dalar hepsine falan ne dersin ?^^

Vallahi Cem bey yemiyorlar :) Aynısı başıma geldi. Heleki cama yapışanları camdan kazıyarak çıkardım resmen. Bunları öldürmek çok zor. Bölünerekte çoğalıyorlar. Kimyasallarını bile denedim hiçbir işe yaramadı. Un kurdunu yiyen kaplumbağalarım bunları yemedi. Zaten yeselerde bitmiyor ki. Son çare akvaryumun içindeki kumu bile değiştirdim filtreyi değiştirdim o şekilde kurtuldum. Ya benim gibi herşeyi yenileyeceksiniz yada çok değillerse bırakın dolansınlar akvaryumda :D

Merhaba,

Aynı problemle ben de ilk defa bugün karşılaştım sabah yem verirken suda hareket eden cok cok kücük ince koyu kahve, siyah gibi bir kurt gördüm suda kıvranıyordu hemen aldım ancak akşam tekrar baktığımda suda ölü duran bir tane daha vardı aldım onu da ama acaba neden kaynaklanıyor anlayamadım ve ne yapmam gerekiyor. Bir ilacı vs var mıdır? Yardımcı olabilir misiniz? Filtrem var akvaryumu temizleyeli 1 hafta olmadı daha neden kaynaklandı anlayamadım acaba bağırsak kurdu vs mi? Yani hayvanlar mı hasta veterinere götürmem gerekir mi sizce? Teşekkürler...

Bir ilacı yok. Yukarıda dediğim gibi Berna hanım akvaryumdaki herşeyi değiştirmekten başka bir çare yok. Yada herşeyi tuzlu su ile kaynatın. Tam olarak bir çözüm olmasada etkili olabilir.

Kaplumbağalarla herhangi bir alakası yok durumun.

:((( anladım... mecbur değişeceğiz öyleyse kaplumbağalarıma zarar vermesin de gereken herşeyi yaparım... teşekkürler yine de bilgilendirme için...

Ben teşekkür ederim. Bu kaplumbağalardan öte suyla temas ettiğinizde sizin içinde zararlı bir canlı. Temizlerken eldiven ile temizlemeye özen gösterin.

bu tür şeyler sanırım gerçek bitkilerden bulaşıyor. çünkü başka bir akvaryumdan çıkarılıp verilen tek şey o. belki kumdan da gelebilir. çünkü baktığım her türlü kum torbasında ıslak olarak satılıyor.

Arkadaşlar 1 haftalık yoğun uğraş ve gözlemlerim sonucunda kurtların neden kaynaklandığını keşfetmiş bulunmaktayım. Tüm akvaryumu değiştim kurtlardan okadar tiksindimki en sağlıklısı akvaryumun içini komple değişip, akvaryumu iyice dezenfekte etmekte buldum çareyi... Bu işlem sırasında kaplumbağalarımı başka bir akvaryuma alıp birkaç gün beklettim ve şans eseri kurtların nasıl suya geçtiğini yem verirken görmüş oldum. Verdiğim karidesten geçiyormuş siz de dikkatli olun. 3 seneden fazladır kaplumbağalarım benimle yıllardır Tetranın yesil çubuk yeminden ve karidesinden veriyorum ilk defa başıma böyle birşey geliyor. Son kullanma tarihinde 2014 yazıyor ama sanırım birşekilde karideslerde bir problem var çürümüş bozulmuş vs. baktığınızda bir tuhaflık görmüyorsunuz ancak karidesleri suya attığınızda bazılarının içlerinde kıpırdayan siyah ip gibi uzantıların olduğunu görebiliyorsunuz ve bu kurtcuklar karidesin alt kısmından dışarı suya çıkıyor. şans eseri bir tanesini attığım karidesin içinden çıkarken gördüm attığım tüm karidesleri geri topladım, hepsinde değil ama büyük bir kısmında vardı aynı şey... Tetra kullanıyordum ama sanırım bu olaydan sonra değişeceğim... tabiki bir kutu bozuk çıktı diye marka hakkında asla kötü bir yorum yapmam ancak huylandım bir kere... Önerebileceğiniz başka bir marka var mı? Önceden açık karides alıyordum istediğim kadar poşete koyuyorlardı ancak artık açık karides satışının yasaklandığını söylediler o nedenle kutuda alıyordum. Başka bildiğiniz iyi bir marka önerebilirseniz çok sevinirim...

geçmiş olsun ve verdiğiniz bilgi için teşekkürler. açık karidesin avantajı hava alması dolayısıyla kuru olduğu için içinde bu tip şeylerin yaşamasına imkan vermemesi. dezavantajı bayat olma olasılığı. gammarus kullanın. kaliteli yemdir. sera ve jbl ürünlerinden şaşmayın.

Geri