Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akvaryumum bombe yaptı

donmezcan

Bronz 3 Üye
dün 75*45*40h boyutlarındabi akvaryumumu kurdum içine 125 lt su koydum uyudum. sabah kalktığımda akvaryumu izlerken uzun bölgenin bombe yaptığını gördüm 20 tl suyu boşalttım şuan 100-105 tl su var akvaryumda bombe yapması normalmi akvaryumda kayıt kuşak yok bu bir tehlike doğururmu yardımlarınızı bekliyorum..... (camım 4mm )

Akvaryumun minimum 5 mm camdan olması gerekirdi. Ki bence 6 mm daha iyi. Bu akvaryum cam kalınlığı çok yetersiz, özellikle böyle düşük kalınlıklarda hiç toleransı kaldırmaz.
Yani o su hacminde bu camın esnemesi normal ama çok tehlikeli. Patlarsa evi su basar. Size veya içindeki canlılar yaralanabilir. Bence yarıya kadar suyu boşaltın ve ilk fırsatta akvaryumu değiştirin.

Cvp: RE: akvaryumum bombe yaptı

AEK' Alıntı:
Akvaryumun minimum 5 mm camdan olması gerekirdi. Ki bence 6 mm daha iyi. Bu akvaryum cam kalınlığı çok yetersiz, özellikle böyle düşük kalınlıklarda hiç toleransı kaldırmaz.
Yani o su hacminde bu camın esnemesi normal ama çok tehlikeli. Patlarsa evi su basar. Size veya içindeki canlılar yaralanabilir. Bence yarıya kadar suyu boşaltın ve ilk fırsatta akvaryumu değiştirin.

kuşak yapılsa bi yararı olurmu

bide su böyle kalsa bombe yapmaya devam edermi

Suyu yarıya indirmeden bombe azalsada risk olur. Kayıt kuşak üstteki esnemeyi ve birleşme yerlerini kuvvetlendirip silikon ömrünü uzatır ve dayanımı artırır. Ancak bombe su basıncını camın kaldıramaması ile alakalı. Bence akvaryumu değişin. Yeni bir 6 mm camdan akvaryum almak yada yaptırmak çok iyi olur.

Not: Ucuz akvaryum yapmanın ilk şartı ince cam kullanmalarıdır. Cam maliyeti düşer.

Cvp: akvaryumum bombe yaptı

Gerçek cam hiç esnemez sadece çatlar veya kırılır Senin akvaryum gerçek cam değil demekki senin akvaryumun camı plexiglass kesin Adi oluyo onlar ya petrolun yan ürünlerinden yapılıyo. Gerçek cam akvaryum diye satmışlar sana heralde

Venom cam esner tabiki. Bu oran cam boyu ve kalınlığı ile alakalı. İki kişinin 1 metre uzunluğunda 5 mm kalınlığında bir camı yatırıp iki uçtan kaldırdığını düşün. Cam ortadan aşağı doğru hafif esner. Akvaryumda içi su dolu olup suyun dışa doğru basınç yaptığı için eğer uygun kalınlık yoksa bu basınca mukavemeti olması gerekenden az olur ve esner. Bir süre sonra yada ufak bir darbede patlar. Yani arkadaşın bahsettiği bombe orta kısmın yukarıdan aşağıya kadar olan kısmının hafif dışarı esnemesi.

Allah allah camın esnediğini ilk kez duydum. Bizim apartmanın bodrumunda büyük bi cam parçası var. onu bi ara esnetip bükmeyi deniyim bakıyım nolcak merak ettim bende ya :33:

Şu şekilde izah edeyim. Bu konu eğilme, burulma ve bükülme dayanımı ile ilgili. Düz plaka halindeki cam az miktarda esner ve baskı gidince eski halini alır. Baskı camın esneme dayanımını aşınca cam kırılır. Baskı orta noktadan uygulanır. Orta kısım mm cincinden camı eğerek esneme yapar. Cam boyu uzadıkça ve kalınlığı inceldikçe esneme payı artar. Tabi bu esneme camda çok azdır. Isıl işlem olmadan şekil verilmeden aynı şekilde kalmaz.

Tehlikeli denemelere gerek yok venom. Camda esneme diye aratınca bir çok link çıkar karşına.

bu arada pleksi camdan daha pahalıdır onuda belirteyim.

Geri