Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumum, Ekipmanlarımın yeterliliği ve aydınlatma

Cerberus

Bronz 5 Üye
Merhaba, Yaklaşık 1 hafta önce 2 adet kaplumbağa satın alarak aranıza katıldım. Kaplumbağalara elimden geldiğince iyi bakmak ve uzun yıllar süren bi arkadaşlık sağlamak istiyorum ancak akvaryumum hakkında birkaç sorum olacak.

Öncelikle akvaryumun içeriğinden bahsedeyim. Akvaryumum yaklaşık 65 cm genişliğinde içerisinde su ısıtıcısı, iç filtre ve hava motoru mevcut. Sağ tarafta 1 Solda ise üst üste yığılı 3 adet mercan kayası bulunmakta kayaların en üst kısmı suyun dışında kaldığı için kuru alanı bu şekilde oluşturdum. Yaklaşık 3 cm yüksekliğindeki kumun üzerinde de 8 adet canlı bitki mevcut. Kumun altında gömülü 1 adet de mavi lamba bulunmakta.

Akvaryumuma ait birkaç resimi sizlerle paylaşayım :

Akvaryumum da eksik yada yanlış olan bir şey varsa paylaşırsanız sevinirim.

Aydınlatma konusuna gelirsek, forumda birçok konuyu okudum ve şuan kuru alana doğru bakması gereken bir adet uv b ve bir adet de ısıtıcı lamba olması gerektiği sonucuna ulaştım. Ancak bu lambalar ne derece önemlidir bunu sormak istiyorum ikisinden sadece birini almam durumunda çok bir şey eksik kalır mı ? Yada sadece uv b lambası alıp altlarına bir adet ısıtıcılı kayalardan alsam iş görür mü ?
Eğer illa almam gerekiyosa da hangi lamba ve ampulleri almam lazım paylaşırsanız sevinirim. Forumdaki linkler çok eski.

Son olarak da 2 gün önce kaplumbağalarımdan birinin gözünün bir miktar şiş olduğunu farkettim ve 2 gündür gözüne teramisin göz merhemi sürüyorum. Bugün ki son durumdaki resimlerini de sizlerle paylaşayım. Sizce bir sıkıntı var mıdır devam etmeli miyim yada ekstra yapılması gereken bir şey var mıdır ?

Çok fazla soru sordum, kusuruma bakmayın. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim, iyi akşamlar.

İlk mesaja ekleyemedim, Akvaryumun resimleri :

mailto:/q1pXqFKh.jpg
mailto:/9WRQbtW.jpg
mailto:/mn8mIglh.jpg

Kaplumbağanın eski ve şuanki hali :
mailto:/RnVgrzzh.jpg
mailto:/ZdsqT5Z.jpg
mailto:/XITpWDb.jpg

Bu kayalar hayvanın tırnakları için zararlı kuru alan yapmalısınız veya turtle bank almalısınız.O taşlar hem kir tutar hemde yaralanmalarına sebebiyet verebilir.Diğer konularda daha uzman kişiler cevap verse daha sağlıklı olur.Acil şifalar dilerim...

filtre tarafındaki kayayı çıkar bu filtreye çekilecek kiri engelleyip dibinde kir biriktirir ve alanı daraltıyor. hayvanlar şu an küçük ot türevli gıda yemezler dolayısıyla canlı bitkiler durabilir. ama ilerleyen zamanda hepsini yiyip parçalarlar. eğer camlarda yosunlanma görürsen bitkileri çıkar.

kum silis kum olacak kaya gibi aynı şekilde içine kir alacaktır. bu da zararlı bakteri üremesine, sonucunda da göz ve kulak enfeksiyonuna neden olur ki hayvanda göz enfeksiyonu varmış.

dalgıç florasanı aynı ısıtıcı gibi dik konumlandır ve kablo kısmı su dışında dursun. bir süre sonra içine su alıyor. ve akım veriyor.

hayvanların kuru alan olarak kullandığı mercanda sivri noktalar varsa onları traşla panik halinde hayvanlar hızlıca suya inerler ve derileri yırtılabilir. mercan kemikleşmiş olsa da zehirlidir. kanlarına karışmamalı.

akvaryum üstü hafif bir kuru alan veya başka bir alternatif bulabilirsen o mercanların bulunduğu alandan da faydalanabilir.geniş alan elde etmiş olursun.

ısıtıcı lamba önemli ilk alacağın o olsun. ısınmaları yanında kabuk atımı içinde gereklidir. soğuk yukardan gelir lamba bunu engeller. alacağın ampul bu veya buna benzer ampul armut olacak lambanın kaldıracağı max güce göre 40-60 W olmalı. kuru alan 31-32 derece gibi olmalı bunun için cam dereceyi kuru alana yatırıp 20 dakika kadar sonra bakıp bu değerlere gelecek gibi uzatıp yakınlaştırabilirsin.

gözlerde birşey gözükmüyor. yavrularda göz biraz pırtlak olur. bu göz kapağından dolayıdır. ama göz enfeksiyonu olması durumunda genta veya gentagut göz damlası kullanman yeterli damla sıvı olduğu için göz içine daha iyi nüfuz eder ve içerideki mikrobik durumu bertaraf eder. pomad kiri çıkarmaz yapışır.

Cvp: Akvaryumum, Ekipmanlarımın yeterliliği ve aydınlatma

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Sabah uyandığımda akvaryumu talan edilmiş bir şekilde buldum, sanki sesinizi duymuşçasına 8 bitkinin tamamını köklerinden yiyip atmışlar bir gecede :) hemen çıkarıp attım bütün bitkileri sudan, ilk işim birkaç adet ipek bitki ve mango kökü alıp suya koymak olucak.

Kum çok kafama takıldı, eski balık akvaryumumdan kalma bir Kum var şuan içinde ve türünün ne olduğunu tam bilmiyorum, silis kumla değiştirmem sizce çok gerekli midir ?

Söylediğiniz gibi sağ taraftaki kayayı çıkarttım. Ancak sol taraftaki 3 mercanı ne yapacağım konusunda pek bir fikrim yok. Açıkçası hoş bir görüntü sağlıyorlar hayvanlar aralarına falan giriyor üst tarafıda kuru alan vazifesini sanıyorum ki karşılıyor. Ancak bahsettiğiniz kaplumbağalara zarar verme durumu gözümü korkuttu. Üstlerini nasıl törpülerim bilmiyorum. Acaba üstlerine düz başka bir kaya yada benzeri bir şey koymam yardımcı olur mu yada ne yapmam gerekir ?

Tavsiyeniz üzerine teramisini de bıraktım, içimi rahatlattınız :)

Son olarak da ampulü en kısa zamanda temin edicem. Özel olarak önerebileceğiniz bir ampül yada horoz lamba türü var mıdır ?

Tekrardan çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

ampulde ecolite halosoft bauhausta satılıyor onun olduğu şehirdeysen oradan alabilirsin.
mailto:/forum/Konu-isitma-ve-gunduz-isigi-icin-ampul-ecolite-52-w.html
değilsen veya uzaksa herhangi bir markanın armut ampulü olur. öncelik soft yani camı beyaz olandan alman bulamazsan şeffaf olanı alırsın.

lambada horozun kıskaçlısı uygundur. duy seramik, max 60 W ve kablo 1.5 mt uzunlukta kalındır.
http://www.elektrikmarket.com.tr/Horoz-HL067-E27-60W-Masa-Lambasi,PR-50756.html

mercanı demir eyesiyle düzeltebilirsin. veya üst kısma düz bir taş olabilir ama düşmeyecek şekilde sağlam tutunmalı hayvanların üstüne düşmemeli.

silis ağır ve ince kumdur dibine hayvanlar eşelenmedikçe kir almaz yüzeyde kalır. resler kum yer. bu midelerinde parçalanmamış yemleri parçalayarak hazmetmelerine ve bağırsaklarındaki parazitleri atmalarına yardımcı olur. eşelenirken bacak derilerini atarlar alt bağadaki plakaları sürtünerek atarlar. bu sebeple o büyük çakılları yutmaları halinde sorun çıkacaktır. bize uygun olan bu ölçüdeki kumdur. marka olarakta kalitelidir.
mailto:/Product/vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm-/JPM013104

birde metilen mavisi al. suyu komple değil kısmi olarak yenileriz bu su ısı değerlerini farklılaştırıp hayvanların hasta olmasına neden olmaz. değişim sonrası en az haftada bir iki damla damlatırsın. bu bakteri namına herşeyi öldürür. ama fazla koyma. olurda fazla dökülürse su ekleyerek inceltirsin.

Tamamdır hocam, Söylediğiniz herşeyi yerine getirmeye çalışıcam. Bu arada bir pet Shop a girip etilen mavisi istedim "contra ıchthyo" diye birşey verdiler doğru ürün bu mudur ? Size danışmadan kullanmak istemedim

Cerberus' Alıntı:
İlk mesaja ekleyemedim, Akvaryumun resimleri :

mailto:/q1pXqFKh.jpg
mailto:/9WRQbtW.jpg
mailto:/mn8mIglh.jpg

Kaplumbağanın eski ve şuanki hali  :
mailto:/RnVgrzzh.jpg
mailto:/ZdsqT5Z.jpg
mailto:/XITpWDb.jpg

Kuru alan yaratmak için Exo Terra-Turtle Bank kullanılabilir.
3 farklı boyda satılıyor.Akvaryumun boyutuna göre ideal olan tercih edilebilir.

UVB ampul konusunda da piyasada bulunan Exo Terra UVB100 ya da JBL ReptilJungle UV190 tercih edilebilir.

Akvaryum dekorasyonunda kullanacağınız kaya ya da taşlar için de İstanbul-Kemerburgaz'da bulunan firma ile görüşebilirsiniz.

Doğal Taşçı

metilen mavisinde metilen daha yoğundur. contra-ichthyo ve bio-ichthyo biraz daha az çözünürlüklüdür ama işini görür kullanabilirsin.

uvb'de namibayı tekrar getirseler çok iyi olacak. en tasarruflusu bu marka 15000 saatlik ömrü ve günde 3-4 saat kullandığımız için seneleri bulan ömrü var. ya üretimi durdu ya da gelmiyor artık.

hesaplı olarak almak istersen atakan petshop uygun fiyata satıyor. uvb 100 ve 5.0 olacak
http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=uvb+ampul&satici=atakanpetshop

cem' Alıntı:
metilen mavisinde metilen daha yoğundur. contra-ichthyo ve bio-ichthyo biraz daha az çözünürlüklüdür ama işini görür kullanabilirsin.

uvb'de namibayı tekrar getirseler çok iyi olacak. en tasarruflusu bu marka 15000 saatlik ömrü ve günde 3-4 saat kullandığımız için seneleri bulan ömrü var. ya üretimi durdu ya da gelmiyor artık.

hesaplı olarak almak istersen atakan petshop uygun fiyata satıyor. uvb 100 ve 5.0 olacak
http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=uvb+ampul&satici=atakanpetshop

Alternatif sürüngen ürünleri üreticileri ile iletişime geçmek gerek aslında.Piyasada fazla ürün seçeneği yok.Son zamanlarda bir çok ülkede yeni firmalar kuruldu.Türkiyedeki ürün yelpazesini genişletmek adına hamle yapılsa alıcı için de çok daha sağlıklı bir pazar olurdu.

ne yazık ki iş ticaret olunca ve talepte ucuz mala olunca kaliteli mal alımına ticari işletmeler yanaşmıyor bir kaç tanesi getirtse de alan olmadığı için elinde patlıyor ikinci alımı durduruyorlar.

pazar payı büyük firmalarda küçükleri eziyor. bir daha mal vermemekle bir tehdit durumu söz konusu olunca türk firmalarda vazgeçiyor. çünkü büyük firmanın ürün yelpazesi geniş. hakimet kurulunca da fiyatlar yükseliyor. mecbur alacaksın durumu oluşuyor.

namiba türkiyede fazla tanınmasa da isim ve kalite olarak yurtdışında diğerlerini geçiyor. %6 uvb oranıyla da etkisi ve ömrü ile de tartışılmaz. hatta uv ampul konusunda ilk çıkan firma diye de aklımda kalmış.

şimdi baktım hala duruyor firma. ama ürün getiren yok. almanyaya giden birinden getirtilebilir.
http://www.namibaterra.de/index.php?id=6&type=prod&okatid=36&ukatid=38&L=1

Bahsettiğiniz herşeyi aldım, birtek uvb lambası kaldı. Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum, birtek şöyle bir durum var 42W lık bahsettiğinizle aynı özelliklere sahip halojen soft bir lamba aldım ancak kaplumbağalar ışıktan çok rahatsız oldular kuru alana hiçbi şekilde çıkmıyolar. Özel olarak yapmam gereken bir şey var mı yoksa zamanla alışırlar mı ?

resmini gönderebilir misin ampulün

mailto:/9DzhhKu.jpg

Buyrun hocam, aynısını 52 W lık olanından da aldım, şuan 42 takılı. Bu arada forbestlerde indirime girmiş 2.5 liraydı ihtiyacı olanlar için uygun sanıyorum fiyat.

evet kulanılacak ampul bu ve fiyatıda ucuz. ampul yerli üretim sanırım. 3 tl'den aşağı bulamadım ben.

hayvanlar alışır bu soft ampulü tercih etmemizin sebebi o zaten şeffaf olanlar daha fazla göz alıyor. hayvanlar görmedikleri için yadırgamışlar. ısıyı algılayınca çıkarlar. gözlerindeki çizgiler ışığı kırar o açıdan bizim kadar rahatsız olmazlar. ısı ayarını iyi yapmalısın ne üşüsünler ne kızarsınlar.

cem' Alıntı:
ne yazık ki iş ticaret olunca ve talepte ucuz mala olunca kaliteli mal alımına ticari işletmeler yanaşmıyor bir kaç tanesi getirtse de alan olmadığı için elinde patlıyor ikinci alımı durduruyorlar.

pazar payı büyük firmalarda küçükleri eziyor. bir daha mal vermemekle bir tehdit durumu söz konusu olunca türk firmalarda vazgeçiyor. çünkü büyük firmanın ürün yelpazesi geniş. hakimet kurulunca da fiyatlar yükseliyor. mecbur alacaksın durumu oluşuyor.

namiba türkiyede fazla tanınmasa da isim ve kalite olarak yurtdışında diğerlerini geçiyor. %6 uvb oranıyla da etkisi ve ömrü ile de tartışılmaz. hatta uv ampul konusunda ilk çıkan firma diye de aklımda kalmış.

şimdi baktım hala duruyor firma. ama ürün getiren yok. almanyaya giden birinden getirtilebilir.
http://www.namibaterra.de/index.php?id=6&type=prod&okatid=36&ukatid=38&L=1

Durumu özetlediniz.Aynı fikirdeyim sizinle.

Türkiye'deki NamibaTerra distribütörü Sosyal Dış Ticaret olarak gözüküyor.Biraz daha araştırmak gerek.

Verdiğiniz bütün bilgiler ve ilgi alakanız için çok teşekkür ediyorum uvb lamba haricinde gerekli herşeyin siparişini verdim :)

Akvaryumumda elimden geldiğince Söylediğiniz bütün değişiklikleri yaptım. Şuan kuru alan 33 su 28 derece. Sizce eksik yada yanlış olan bi yer var mıdır ? Şu hali iyi midir ?

Resimler :
mailto:/8G1iAnvh.jpg
mailto:/9PaWljBh.jpg

işte şimdi akvaryum akvaryuma benzemiş tebrikler. bir tek filtrenin şelale borusunun yan deliklerini aşağı doğru çevir. hayvanlar filtre üstüne çıkarken az da olsa gelecek sudan etkilenmesinler. filtre üstüne çıktıklarında sadece kafaları su üstünde olacak şekilde dursun. gövdeleri su üstüne çıkarsa üşütebilirler.

hayvanlar biraz daha büyüdüklerinde mangoyu yan yatırırsın kaşınırlar. derece diğer köşede dursun. ısıtıcı yakınında olmamalı. en uzak köşedeki ısı akvaryumun gerçek ısısıdır. kuru alan ısısını 32 dereceye sabitle lambayı 1-2 cm daha yukarı kaldır. hayırlı olsun tosbalara.

Çok teşekkür ederim dediğiniz gibi hayvanlar biraz büyüyünce yatırıcam mangoyu şuan için sadece dekor olarak duruyor.

Bir de Size yem konusunu danışmak istiyorum, elimde şuan Tetra reptomin, Sera raffy P ve kurutulmuş karides tarzı markasız bir yem var. Bu 3 yem ile bir haftalık bir program yazabilir misiniz ? Hangisini hangi gün kaç adet atacağım şeklinde.

Geri