Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumum hakkında yardımlarınızı & fikirlerinizi rica ediyorum ..

dogankazar19

Yeni Üye
Öncelikle merhaba
Elimde 120*50*60 boyutlarında akvaryum var 5-6 sene süren Malavi Chd. - Melek balığı maceramdan sonra biraz değişiklik istedim.
Ve su kaplumbağası beslemeye karar verdim En fazla 3 adet kaplumbağa alırım diye düşünüyorum fazla canlı fazla kirlilik olur bence :)
Size bir kaç sorum olucak elimdeki malzemeler ve ekipmanlar ile akvaryumda kaplumbağa besleyebilirmiyim ? Şuan için fazla para harcamam olanaksız çünkü biraz borcum var ve hobi param ne yazık ki kısıtlı :((
Akvaryumun Kirliliği için özür dilerim ne yazık ki temizlemeye elim değmedi henüz :)

mailto:/imag0503.jpg

Malzemeler:
-Isıtıcı ( 200w ) & Florasan
-Dış filtre & Şelale filtrem mevcut ( Jebo )
-İri Quartz kum 50 kg
-Kenarda Çok ince Beyaz Quartz kum var 50 kg
-Plastik bitkiler ve Taşlar resimlerde görüldüğü gibi
-Bir de 30-40 cm uzunluğunda bir batık gemim var bunuda kullanmam doğru olurmu ?

Bu malzemeler ile Güzel bir sonuç alabilirmiyim ve hangilerini kullanmam veya kullanmamam gerekir ?
Değerli yorumlarınız & fikirleriniz için çok teşekkür ederim .. Saygılar... ( Doğan Kazar )

Cvp: Akvaryumum hakkında yardımlarınızı & fikirlerinizi rica ediyorum ..

foruma hoş geldin doğan. kaplumbağalar için kuru alan, ısıtıcı lamba uv ampul takılı ikinci bir lamba gerekli. kapağı sökeceksin. akvaryum camı kalın akvaryum üstü camdan kuru alan yaptırırsan su yükseltme olanağın olur. bu da 3 kaplumbağa için ömürlük akvaryum olur. ısıtıcın eheim veya jbl proterm değil ise 300 lt'lik suyu ısıtmaya yeterli gelmez. hayvanlar için uygun olan 0.5-1 mm kalınlığında silis kumdur. quartz kum sivri kenarlı olduğu için ve büyük hayvan yutarsa tahriş edebileceği gibi boğulabilirde. silis kum bacaktaki deri ve alt bağa plaka değişimlerinde faydalı olduğu gibi sert yem yemesi durumunda kum yiyerek midesinde parçalamasına yardımcı olur. plastik, poliüretan, renkli dekorlar suya salınım yapacağı için zararlıdır. gemi olmaz. çıkıntılı kenarlar gözüne dalaşabilir. ayrıca bu linkteki konuda bilgi verecektir.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Akvaryum ölçüleri ideal.
Bitkiler ipek yapraklı ise kalsın. Komple plastik ise çıkarın. Taşlar doğal ise kalsın. Yapay ise çıkarın.
Kumları komple çıkarıp doğrudan 0,7 mm doğal sarı silis yani aşağıdaki kumu kullanın. 50 kg yeterli olur sanırım.
http://vitasand.com/tr/urun/detail/2/70.html

Filtrelerin kapasitesini bilmediğim için yeterlidir diye düşünüyorum. Zaten hayvanlar yavru olacağı için kirlenme ilk etapta bu akvaryumda çok çok az olacak.

Isıtıcının 300 lt suyu ısıtacak bir marka olduğunu düşünüyorum. Daha önce kullandığınıza göre bu şekildedir.

Floresan gereksiz olacak. Kapak kalsada lambayı takmaya gerek yok. Hatta ben kaplumbağa akvaryumlarında kapak kullanımını pek önermiyorum. Bunun dışında bir kuru alan ve ısıtma lambası ilk etapta esas almanız gerekenler. Eğer kapak çıkarsa camcıya buna göre bir kuru alan yaptırabilirsiniz. Bu konuda fikir veririz. Benim sistemlerim bu şekilde. Bir diğer yöntemde hazır almak. Ama hazırlar bu akvaryuma uygun olmaz.
Isıtma lambası olarak bu konudaki mandallı lamba ile 40-60 w güçte klasik soft ampul gerekli. Ampul bauhaus ta ecolite 52 w halosoft olan uygun.
mailto:/forum/Konu-hailea-food-timer-wt-180.html

Bütçe toparlandığında ikinci bir lambada gerekecek. Buda uvb lamba. Bunun ampulü pahalı olduğu için şimdilik devit 3 vitamin ile 2-3 ay idare edilir.

Bunlar dışında bu konuyu okuyarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Kaplumbağanın yaşam şartları nasıl olmalı nasıl beslenmeli gibi.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Kaplumbağa edinmeye karar verirseniz ve takıldığınız noktalar olursa çekinmeden danışın.

Cem yazmış bile. Hatta gemiyi unutmuşum :)

Foruma hoşgeldin Doğan.

Detaylı olarak konulara girilmiş zaten. Akvaryumun ideal büyüklükte ve bu akvaryumda, akvaryum üstü cam kuru alan en kullanışlısı olur. Varsa bir camcıdan Emre ve Cem abininkilerden kopya çekerek yapabilirsin.

Akvaryum üstü kuru alanın su hacmini arttırmasından başka ileride tekrar balığa dönme durumunda da avantajlı olacaktır. Filtren ve ısıtıcın madem var. Şimdilik Emre ve Cem'in bahsettiği mandallı masa lambası ve 40-60watt soft ampülü edinip işe öyle başla. UVB lamba hemen alamasan bile 3-5 ay içinde temin etmeye çalış. Bu arada haftada 1 kere 1 damla olmak üzere yemlerden birinin üstüne damlatarak hayvana güneş ışığından üretemediği d vitaminini suni olarak vermiş olursun. İnsanlar da aynı devit vitaminini bazı hastalıklardak ullanmaktadırlar.

Bunun yanında kuvarz kumun ağır olması da sert ve köşeli olması da biraz sıkıntılı. Kesin zarar verir diyemeyiz ama kaplumbağların kum yeme alışkanlığı olduğu düşünülürse tehlikeli diyebiliriz. İnce silis veya doğal dere kumu uygun olacaktır. Arkadaşlar silis kumu daha çok öneriyor.

Dış filtrende de temiz ve yeni filtre malzemeleri temin ederek iş görür hale getirebilirsin. Sanıyorum üste cam kuru alan yapımı, mandallı lamba, kum gibi masrafların çok tutmaz. Ufak bir masrafla işe başlayabilirsin.

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Öncelikle ısıtıcım tetratec marka 200 w bugüne kadar yeterli oldu akvaryuma dış filtreye gelince 2 adet var ihtiyaca göre 2. filtreyide aktif edebilirim .
Işık konusuna gelince onuda kısa bir süre içinde temin ederim herelde :)
Elimdeki yedek kumda beyaz silis tarzında çok ince bir kum bunun zararı olmaz diye düşünüyorum.
Kuru alana gelince 2. bir akvaryum kullanmam olanaksız çünkü evde kedim var hiç iyi sonuçlar olmaz böyle birşey yaparsam :) Onun için tek akvaryum kullanabilirim ve üzerini cam ile kapatmak zorundayım ne yazık ki :)
Taş & Dekor için elime yıllardır dekor taşları geçti ve hiç birini atmadım bunları kullanıp güzel bir sonuç almaya çalışıcam yeni fotoları paylaşırım kısa bir süre sonra . İlginiz için teşekkür ederim.

O zaman akvaryumunuzun bir köşesine devrilmeyecek şekilde taştan bir kuru alan oluşturmanız akvaryumun üstünü kapatmanıza olanak sağlayacaktır. Sadece kaplumbağaların güneşleneceği alanın üstü açık kalabilir. Şu an ben öyle kullanıyorum.

Ayrıca kediyi dert etmeyin bir iki meraktan sonra ilgilerini kaybediyorlar. Ablamlarda 3 tane kaplumbağa 1 kedi var. Bir kere kdinin bıyığını ısırdıktan sonra kaplumbağa kedi bir daha yaklaşmadı :)

Kumda 0.5 1.0 arası olması daha iyi oluyor. Kuru alan konusunda da taşların devrilmeyecek şekilde olması önemli. Allah korusun altında kalıp boğulma durumları falan gerçekleşsiz istemeyiz. El yapımı veya hazır kuru alanlara da yönelebilirsin.

Bu arada Emin emre, yazının sonunda kedinin bir ka çpati attıktan sonra ilgisi azaldı diye okumayı beklerken, bıyık mevzusu baya güldürdü :smile: Bizimkilerin terk korkusu aç kalmak herhalde

Karakterleri çok değişiyor Emin. Biri yem harici birşeyi ısırmıyorken diğeri suda dışarda herşeye saldırıyor :) Tarih boyunca ataları her türlü ortamı gördükleri için sanırım işlerini garantiye alma eğilimdeler :)

çevresinde kedinin çıkabileceği bir yer görmedim. o mesafeyede zıplayıp tutunacağı yer bulamaz. kuru alan konusunu inceleyip buradaki resimlerden bir fikir edinebilirsin. kuru alan bölümünde her çeşit kuru alan çalışması var.

Benim ilk akvaryumum halende çizgili kaplumbağamın yaşadığı bu şekilde taşlardan kuru alana sahip. Ona benzer bir dizayn olabilir.

Evet kuru alan konularını inceleyeceğim oradaki örneklerden kopya çekerim artık :) kediye gelince size şunu söyleyim melek balığı akvaryumuma dalış yapmıştı bir kere :) sonra cam ile kapatmıştım akvaryumu kedim fazla meraklı ve hareketli o yüzden güvenemiyorum :)))

kedi kazara kaplumbağa akvaryumuna düşerse kediye acırım. :smile: hele ki 10 cm üstü boydalarsa.

Geri