Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumumda yenileme

muhammed kafadar

Bronz 5 Üye
[IMG]mailto:/rc625h.jpg*

[IMG]mailto:/33mty6f.jpg*

[IMG]mailto:/2j4vpmw.jpg*

[IMG]mailto:/r1zcdw.jpg*

[IMG]mailto:/zix1si.jpg*

[IMG]mailto:/2gso3e0.jpg*

[IMG]mailto:/5182h.jpg*

akvaryumu daha küçük, akrilik, hazır setlerden biriyle değiştirmekten şimdilik vazgeçtim. şuan elimdekini nasıl dekoratif hale getirebileceğimi düşünüyorum. 1 metre, 125 litrelik akvaryumun en büyük sıkıntısı bombeli olması. bu sebeple bir çok kuru alan, mobilya vb. uyumunda sorun çıkıyor. yukarıda bir kaç örnek var. hepimize fikir vermesi için paylaştım.

6. sıradaki en çok hoşuma giden oldu. 4. sıradakinin farklı bir versiyonu gibi. yani kuru alanı akvaryumun üzerine tam boy olarak almayı düşünüyorum. akvaryum içine diğer resimlerdeki gibi koymak alan kaybına neden oluyor. çift kat akvaryumlar var ama yarım değil tam boyutlu kuru alan düşünüyorum.

Cvp: Akvaryumumda yenileme

Behsettiğin akvaryumlar çok güzel ama gene bombeliye uygun değil. Biraz daha üzerinde çalışmak gerekir. Bence şu olabilir, arka tarafı ve yanı kapatacak şekilde cam yaptırılır. Araya kuru alan zemini koyulur ama komple akvaryum enini kaplamayıp dışarı atlaması engellenir.

birinci olan hoşuma gitti. ben de o havuzdan var zamanında indirimdeyken lazım olur diye almıştım. 500 lt'den büyük tam hacmini bilmiyorum. belki ilerde onu düşünebilirim.

muhammet senin akvaryumun bir resmini koy belki bir çözüm üretebiliriz.

Bence elinizde ki akvaryumun ileride degismesi gerektigini dusunerek akvaryuma harcama yapin

mailto:/forum/Konu-dunden-bugune-j-d-nin-akvaryumu.html

Akvaryum fotoları linkte.

Ilki çok güzel ama o tankta filtrasyon vb. Nasıl oluyor?

mailto:/a/img401/1462/nkkg.jpg

Bu akvaryuma üste kuru alan ancak bu şekilde olur. Yukarıya kırmızı ile çizdiğim üzeri açık bir camekan yapılmalı. Bu camekan biraz (her kenardan 0,5-1 cm gibi) yanlardan ve arkadan taşsınki yeşil ile çizdiğim bölümler gibi yanlardan sarsın. Böylece biri çarparsa yada başka sebepten sarsıntı olursa içeri yada dışarı düşmez. Ön cam zorunlu olarak tam akvaryuma oturacak. Bombe bölümü boşluk kalacak. Mavi ile istenen ölçüde kuru alan zemini oluşacak. Yani ölçü yukarıdaki cam eninde olacak ama nereye kadar uzanacağı akvaryumuda çok kapatmayacak ama kuru alanda çok ufak olmayacak şekilde belirlenmeli. Gene mavi ile rampayı çizdim. Resimde belirtmediğim ama olması gerekenlerden biri rampa ile kuu alan birleşme noktasına rampa açısına uygun açıda kesilmiş iki alttan destek kulağı olması gerektiği. Böylece rampa ve kuru alan zemini sabitlenir. Ayrıca esnemeleri önlemek için yukarıdanda mor ile belirttiğim kulaklarla köşeler sabitlenmeli.

evet bu güzel bir tasarım. yanlar komple cam olacağı için ısı dengesi de güzel sağlanıp oda soğuk olsa bile ısı kaybı az olacaktır. bombe boşluğundan da yemleme yaparsın.

teşekkür ederim, epey uğraşıp güzel bir şey yapmışsın. bunun üzerine düşüneceğim. bugün bornova zoo pet'te bir kaç akvaryum da baktım. geçen sefer acele ettim, bombeli ve mobilyasız aldım. şimdi acelem yok, iyice düşünüp öyle karar vereceğim.

muhammed kamil tunca bulvarına bak bir sürü petshop var orada. ben altın akvaryuma gitmiştim. silis kum mango var bir şeyler. akvaryum çeşitleride çok.

Ne demek, kuru alan dizayn etmekten hızlı alternatif düşünür olduk. Bu tip akvaryuma ilk aklıma gelen en kesin ve güvenli çözüm bu gibi.

Bu arada akvaryumun cam kalınlığı önemli. Yukarı koyulacak bu kuru alan ciddi yük. Uygun kalınlıktan fazla ise ki sanırım öyle çıkacak iyi bir kalınlık seçilerek bu tarz bir kuru alan yapılır. Kuru alan camı ne fazla kalın olup fazla ağırlık yapmalı nede çok ince olup dayanıksız olmalı.

Geri