Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumun dışarı taşması

ozanesk

Gümüş 5 Üye
Şimdiki daracık akvaryumdan kurtulup en azından biraz daha iyi boyutta olan 65*25*40'lık bir akvaryuma geçeceğim.Şimdiki 50*20*30.

Bildiğiniz gibi 2 tane büyük kaplumbağam var ve artık büyük olanda kaçmaya çabaladığından yeni akvaryum şart oldu.Dedemin rahatsızlığı sebebiyle anneannemle beraber bizde kalmaya başlaması sonucu odamı kaybettim ve oraya koyamama sebebimde bu.Salonda annem istemiyor.Geriye sadece mutfak kalıyor.Mutfaktaki cam önündeki mermerinin genişliği 23 cm.Akvaryum 25 cm.

1-1.5 cm dıştaki plastik koruma kaplayacağını varsayarsak mermere göre büyük olan akvaryumu buraya koymak doğru olur mu ? Turtle bank kullanacağım ve akvaryum dolu olacak.Kum olmayacak.Hem taşmadan dolayı esnememesi için hemde temizlik bakımından ( en kötü ihtimal deniz taşı olur )

Riske girmeli miyim ? Yoksa 1-2 cm kısıp özel bir model mi yaptırmalıyım ?

Şunuda diyebilirsiniz o boyutta bile onlar işkence ama ben onları bırakmak istemiyorum :ff:

Bence mutfakta akvaryum olmamalı. Komple kapalı balık akvaryumu olsa tamam. Ama bu hayvanlar su sıçratacaklar. Yemek hazırlanan yerde bundan sakınmak imkansız. Dikkatli olacağım desenizde mümkün değil. Kesinlikle mutfak olmaz. Aslında salon yerine mutfağa onay çıkması imkansız gibi. Yani bence ölçü vs değil mekan kesinlikle uygun değil. Sizin sağlığınız için büyük tehlike.

Bu arada dedenizin rahatsızlığı için geçmiş olsun. Allah şifa ve sağlıklı ömür versin.

Bir konuda o kadar ufak bir taşma sorun olmaz. Hele dekor ve yükler diğer tarafa gelince. Ancak çıkıntının daha büyük riski gene dikkatsiz anda takılıp düşürülmesi. Ne kadar dikkatlide olunsa bir gün buna denk gelinir.

Cvp: Akvaryumun dışarı taşması

geçmiş olsun ozan. acil şifalar dilerim bu konuda emreye katılıyorum. hayvanların o ortamda hastalanma riski bir yana sizin açınızdan da sıkıntı. annenle bu işi konuşmalısın. bir kenarda, köşede dursun altına 3 veya 5 cm'lik kalınlıkta strafor koyarsan yerde de durabilir. 5'lik straforu o mermere koyup üstüne akvaryumu koyarsan sıkıntı olmaz ama dediğim gibi mutfak her iki taraf için riskli. hele ki yaz aylarındayız pencere mecburi açılacak.

iyi dilekleriniz için teşekkürler.

cam açılınca üstünü mecbur kapatıyoruz,tabi yazın arada kaynayabiliyor,ama kışın kapalı duruyor.Geri hemen açıyorum,küsüyorlar resmen

Sağlık konusuna gelince akvaryum bizim sağlığımızı tehdit edecek bir noktada değil.Ne yemek masasına ne de yemek hazırlanan mutfak taşlarına asla sıçrama olmuyor.Zaten sıçrama olması mesafeden dolayı mümkün değil.Yerdeki taşlara sıçrıyor.

İç filtre kullanacağım yine ? Şelale bulabilirsem petshoplarda alacağım.Belki Juen de bakarım ama turtle bank ın large boyunun 89 lira olması pek iyi olmadı :ashamed0006: Akvaryumdan pahalı oluyor.Penn Plax mı alsam diye düşünüyorum.Akvaryum yüksekliği 40 cm olacak ama bu sefer yüzme alanları daralacak.Karar veremedim

mailto:/en/products/turtle_bank.php
Exo terra turtle bank genişliği 24 cm. Akvaryum cam kalınlığı falan derken sığmama durumu olabilir. Boşa gitmesin para. İyi kontrol etmeli. Zaten su alanı dar olan akvaryumda penn plax iyice kısıtlama yapar. Yada altına destek konulup onun üzerine oturtulur. Böylece su seviyesi yükselir.

Diğer konu akvaryumun yeri. Sağlık konusunda sıkıntı yaratacak yerde olmayacak diyorsanız karar sizin. Ancak bence akvaryum çıkıntılı durmasın. Dikkatsizlikle takılma çarpma hatta eğilip birinin başını çarpması dahi büyük kazalar doğurur. Bunuda hallettik diyelim camın önüne koyduğunuz bu akvaryum doğrudan güneş ışığı alacağına göre yosunlanma kaçınılmaz. birkaç gün sonra su yemyesil dahi olabilir.

Yosunlaşma kısmi değişim yapmayınca oluyor.Sudan çok halıkaymazın ve CD kabının alt tarafları full yosun oldu.

ozan şelale filtre alma onlar kullanışsız olduğu kadar gürültülü de.

cem' Alıntı:
ozan şelale filtre alma onlar kullanışsız olduğu kadar gürültülü de.
Evet bu konuda Emre abide belirtti.Yanlış konu oldu galiba :)

mailto:/forum/Konu-ic-filtre-ve-kum.html?pid=105183#pid105183

dün yoktum dediğin konuya yeni bakıyorum. yukarda yazdığın için belirttim. mesajları aşağıdan yukarı doğru okuyarak gidiyorum.

Geri