Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alınması Gerekenler

gonzimmm

As 2 Üye
Kapluşlar için alışveriş listesi;

1-Isıtıcı
2-Filtre
3-Akvaryum(Plastik kaplarda kapluş bakılmaz.....)
4-Kuru Alan
5-UV B Lamba(Eğer güneşlenmesi düzenli olabilecekse çok fazla gerek yok.)
6-Isınma Lambası(Gereklidir.Her türlü spot veya masa lambası olabilir.)
7-Yem(3-4 Çeşit yem alınmalıdır.Hergün aynı yemden bıkabilirler.Özellikle kurutulmuş karides protein bakımından çok zengindir.)
8-Kapluş Vitamini
9-Dezenfekte Edici Mavi Damla.

UYARI: Akvaryumcularda ''Kabuk Sertleştiricisi'' adı altında satılan ne içerdiği belirsiz ilaçtan SATIN ALMAYINIZ.Kapluşlar için çok zararlıdır.Bunun yerine düzenli güneş banyosu ve vitamin kabuklarını sertleştirecektir...

Önbellek,FatihveMavis

Ama benim kaplumbağam pek karides yemiyor?

Edit alcatraz:
Tamamı büyük harfle konuşmak yasaktır ve Türkçe sözcükler kullanalım.

onların da damak zevki var :) diğer pelet yemlerden ve verilebilecek sebze meyvelerden vermeyi denemeli, arada sırada karides atmalısınız. hatta örnegin yemini aksam veriyorsanız, sabah acıkmısken bir karides atın ; ) forumun beslenmeyle ilgili bölümlerinde sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

benimkiler karidese bayılıyolar onların kardies parçalarıyla savaşmalarını izlemek çok güzel bende uv B lambası yok ısınmaları için masa lambası alıcam ama her sabah 1 saat balkonda güneşleniyorlar :) bilgi verdiğin için saol gonzimmm

ya ben okulda olduğum için pek güneşlendiremiorm anca haftada bir kez ama düzenli olarak yapmaya özen gösteriorm..sizce uv B lambasına gerek war mı zaten spot ışık kullanıorum

Eğer düzenli olarak güneşlendirebiliyorsanız UV B lamba almanıza gerek yok...Ancak güneş ışınlarını camın arkasından değil de direkt olarak alsın.Çünkü cam UV B ışınlarını kırıyor bildiğim kadarıyla.

yaklaşık 60-70 tl ye temin edebilirsiniz minumum(akvaryum:30-40 tl, ısıtıcı 15 tl, filtre 10-15 tl ufak tefek kalan şeyleri de 5-10 tl ye ayarlayabilirsiniz lamba vs..)

Kaplumbağalarıma karides atıyorum ama yemiyorlar :D
Normalde yedikleri yemdende bazen yemiyorlar yardım lütfen

Edit alcatraz:Türçeye uymayan sözcükler kullanmayalım lütfen

ısıtıcı filtre ve kuru alan edinmeniz şart.. ondan sonra farkı göreceksinizdir :) parmağınızı bile ısırmaya çalışacaktır..

Şey acaba peki plastik kapta beslersek ne gibi sorunlar olurrrr?

Çok yaşamazlar muhtemelen yani yaşasalar bile iyi olmaz sulları buz gibi olur =(
Yüzecekleri alan falan lazım.
Pek sağlıklı değil fanus =(
Fanusla ilgili yazıyı bulunca size yollarım daha detaylı açıklaması var.

EDİT: buyrun ;

mailto:/forum/showthread.php?tid=107&pid=4974#pid4974

angel' Alıntı:
Şey acaba peki plastik kapta beslersek ne gibi sorunlar olurrrr?

Plastik kaplarda beslemek çok iyi bir işkence yöntemidir. İşkence nasıl sorunlar yaratıyorsa (biyolojik, fiziksel, ruhsal) tamamı kaplumbağanızda aynen olur.

uv b lambalar pet shoplarda satiliyor mu. bir de hangi marka iyidir. boyutlari ne kadar olmalidir lambanin?

Evet ancak bazı petshoplar sürüngen lambalarını uv diye satıyorlar bu yüzden almadan önce alacağınız lambanın kutusuna mutlaka dikkat edin, uvb yazması gerek. İnternetten sipariş de verebilirsiniz, sera nınkiler oldukça kalitelidir, marka fazla da fark etmiyor aslında, zaten uv lambaların belirli bir ömürleri olduğu için 1-1,5 yılın sonunda mutlaka değiştirmeniz gerekiyor.

bn yeni aldım 60 tl tuttu ama ısıtıcı alırken biraz kazıklandım gibi 20 tlye aldım onu 15 tl likle değiştirecem teşekkürler

ScampSoul' Alıntı:
Kablumlarıma karedes atıorum ama yemiolar :D
Normalde yedikleri yemdende bazen yemioalar yardım ltfn

arkadaşım kaplumbağan ilgisizlikten veya soğuktan kış uykusuna yatmış olabilir..
Şunu da hatırlatayım kış uykusuna sadece kışın yatmazlar yazın da yatarlar..ayrıca kış uykusuna yatmaları sürekli uyumaları durumu değildir ama sık uyurlar eğer kaplumbağalarınız yem yemiyorsa ve sık uyuyorsa kış uykusuna yatmıştır merak etmeyin sıcaklığı korursanız 1-2 aya uyanır ;)

Arkadaşlar, ben UV lambasının ucuzunu nerden bulabilirim ki? İnternette baktım biraz, en ucuzu 200 liradan başlıyor. Bana bir yer önerebilir misiniz?

Çoğu yerde aynıdır muhtemelen.Ama oturdugunuz şehri falan sölerseniz o bölgedekiler yardımcı olur sanıyorum.

Geri