Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alt bağada değişiklik

Tört

Yeni Üye
Merhabalar, kaplumbağam bana geldiğinde 4 cm civarındaydı, geçen sene 13 Nisan'dan bugüne kadar çok fazla büyüdü, 8 cm'i geçti. Haliyle kabuğunun rengi de değişti ama alt bağası ekstrem değişti bence. Rengi çok farklı görünüyor ;eskisi çok daha açık beyaza dönüktü, şimdi sarının tonlarında. Hastalanmış olabilir mi? Hal ve hareketlerinde bir gariplik yok. Fotoğrafları:

photo_2022-05-10 20.46.02.jpeg
photo_2022-05-10 20.45.57.jpeg

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Su dışında alt ve üstbağasının (başı dışarıda iken) resimlerini çekip atabilir misiniz?

Kafa üstünde kırmızı nokta var mı?

Desenler önce kahverengi gölgeye sonra tamamen siyaha döner. O noktada sorun yok.

Sarı olması da hastalıkla alakalı değil.

Yem olarak neler veriyorsunuz?

Büyümesi normal standartlarda. İlk sene hayvan sağlıklı ise minimum 8-9 cm kabuk boyuna gelirler.

Son düzenleme:

Tört

Yeni Üye
Kafa üstünde kırmızı bir nokta yok. Yem olarak Sera Raffy P temel yem ve Ahm Gammarus yiyordu ama ikisi de bitti o yüzden Sera Raffy I gammarus ve Sera Raffy P Nature temel yeme başladı. Bir de haftada bir gün JBL agil sticks yiyor. Arada yumurta beyazı ve kıvırcık yiyor. Sürekli çılgınlar gibi yemek istiyor, ama gerçekten çılgınlar gibi, fakat günlük yemeği totalde kafası büyüklüğünde oluyor.

Sormak istediğim bir başka konu var: İç filtre. Size danıştıktan sonra Hailea Rp-600 iç filtre aldım. Ama buradaki akvaryumum küçük, değiştireceğim akvaryum bakıyorum ama o zamana kadar da filtre kullanmam gerekiyor. Filtreyi yatay olarak kullanmam mümkün mü? Sorun olur mu? Kılavuzda belli birkaç seviye var ama o seviyelerde dik koymam durumunda hayvanın kuru alanı su altında kalıyor. Daha yukarı bi noktaya da kuru alan yaparsam akvaryumun dışına çıkar o yüzden mümkün değil. Ya da yeni akvaryum alana kadar filtreyi kullanmayacağım, bilmiyorum gerçekten.

Bunlar da su dışından üst ve alt bağaları:

photo_2022-05-11 20.58.15.jpeg

photo_2022-05-11 20.58.18.jpeg
.
photo_2022-05-11 20.58.04.jpeg

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu sarılıklar plakadan kaynaklı onlar atılınca renk açılır. Kafasında hafif bir kızarıklık var. Bu kırmızılık olan hayvanlarda sarı renk biraz daha kalın çizgili oluyor. Diğerlerinde ise siyah çizgiler daha kalın.

Altbağada ön kısımdaki iki parça içeri çökmüş o aldığınızda da öyle miydi? Sanki çizgilerinden ayrılıp içeri çökmüş gibi duruyor. Boğazına baskı yapmıyor değil mi? Ön boşlukta yeterli alan varsa sorun olmaz.

Üstbağa için devit önermiş miydim? Yoğun plaka katmanı var. Pigmentli kabuk gözükmüyor.

Filtre köşe filtre gibi değil onun için yan konumlandırıp deneyin. Yalnız su çıkışı fazla derinde olmasın. Derinde su basıncı debisini zorlayabilir.

Gammarus bitince dajana gammarus sticks yemi alırsınız. Bu gammarusun stick formu.

Omega one adult turtle sticks yemi alın çeşidi artıralım. Bundaki protein oranı biraz daha yüksek ve raffy P yemden ucuzdur. Nature olarak gelenleri pek sevmediler yerine bu omega one yemi öneriyorum artık.

Raffy P bitince de tropical biorept W yemi alırsınız bunda mineralden bitkisele herşey var.