Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alt Kabukta Renk Değişimi

Faruk_Can_Durmuş

Bronz 4 Üye
Herkese iyi günler

Alt kabuğun boyun kısmının uçlarında pembelik var. Bölgesel bir pembelik. Üşümeye mi bağlı darbeye mi bağlı yoksa başka birşey mi çözemedim. Tam pembe de değil diğer kısımlara nazaran daha sarımtırak-kırmızı bir renk. Yardımcı olursanız sevinirim.

Fotoğraflarda belli olmuyor fakat gözle çok belirgin. Net gösteremesem de bölgeyi işaretliyorum

(Biraz stres yaptı tabi fotoğraf çekilirken ????)
IMG_20211006_080145.jpg
IMG_20211006_080544.jpg

Tam seçemiyorum. Dış ortam ısısı çok düşük değilse ve hayvan lamba teması olmadan sadece ön kısmı su dışında geri kalan kısmı su içinde rampada değilse üşütme ile alakalı değil. Darbeye bağlı da oluşmaz.

Yan kenar sarılığı altbağadan ziyade bacak çukuru civarı ton rengine daha yakındır.

Muhtemelen gelişime bağlı durum.

Tam seçemiyorum. Dış ortam ısısı çok düşük değilse ve hayvan lamba teması olmadan sadece ön kısmı su dışında geri kalan kısmı su içinde rampada değilse üşütme ile alakalı değil. Darbeye bağlı da oluşmaz.

Yan kenar sarılığı altbağadan ziyade bacak çukuru civarı ton rengine daha yakındır.

Muhtemelen gelişime bağlı durum.
Cevabınız için teşekkür ederim

Ciğerlerinde sorun olabileceğinden şüpheleniyordum. 1 aydır geceleri de dahil olmak üzere aşırı şekilde kuru alana çıkıyor. Tabi gece ışık olmadığından üşütmüş olabilir diye düşündüm. Kısır döngü yani acaba üşüttü de mi geceleri de çıkıyor yoksa geceleri çıktığından mı üşüttü? İştah, yüzüş, nefes, göz, burun vs bir sorunu yok.

Sanırım emsal olan gece lambasından(NightGlo'ydu sanırım) almam şart oldu. Sizce yeteri kadar ısıyı sağlar mı?

Artık geceleri ortamdaki hava soğuk olur. Şayet geceleri alana çıkma durumu varsa gece ısıtması şarttır. Night glo pahalıya gelir. 40 W armut ampullerin mavi>kırmızı>yeşil renk olanlarından bulabilirsen al. Yapı marketler ısı vermeyen ledlere döndü. Ampul, elektrik malzemesi satan dükkanlarda bulabilirsin. Bir iki yedekli alırsın. Bu çıkma işi daimi değildir zaman zaman kafalarına eser belli bir süre çıkarlar. (hastalık harici)

Yetişkinler yağ bağladığı için kolay kolay hasta olmaz ama bir noktada soğuktan da etkilenirler.

Artık geceleri ortamdaki hava soğuk olur. Şayet geceleri alana çıkma durumu varsa gece ısıtması şarttır. Night glo pahalıya gelir. 40 W armut ampullerin mavi>kırmızı>yeşil renk olanlarından bulabilirsen al. Yapı marketler ısı vermeyen ledlere döndü. Ampul, elektrik malzemesi satan dükkanlarda bulabilirsin. Bir iki yedekli alırsın. Bu çıkma işi daimi değildir zaman zaman kafalarına eser belli bir süre çıkarlar. (hastalık harici)

Yetişkinler yağ bağladığı için kolay kolay hasta olmaz ama bir noktada soğuktan da etkilenirler.
Anladım.
İlginiz için teşekkür ederim. Son bir şey daha sormak istiyorum.

Bu dediğiniz armut ampullerin temin edilmesi artık ihtiyacımız olan çoğu şeye göre daha zor hale geldi. Şayet bulamazsam NightGlo alacağım. Fakat kaç watt almalıyım ve optimum sıcaklık ne olmalı geceleri? Bu konuyu tam bilmiyorum.

Gündüz ısıtıcısında ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olduğu noktayı baz alıyoruz gece ise hayvan bazen sabaha kadar kalabiliyor bu da su kaybı yaratıyor. Onun için mesafeyi 2 cm kadar uzat 30-31 aralığında olsun.

Armut ampullerde renkliler 40 watttır. Spot tip ampullerin ısı değeri bunu aşmamalı. İnfrared ampul kullanmıyoruz onların ısısı daha da yüksektir.

Geri