Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

alt türler

flora11

SKF Delisi
Emre abi bu soruyu daha önce ben de dahil olmak üzere birkaç kisi sormustu (hatta sanirim ilk ben sordum) biyolojik bariyer sebebi ile alt türler arasi dogal yollarla ciftleme olmaz daha dogrusu yavru alinamaz demistin. internette bu konuyla ilgili bir kac yere baktim . hep olbilecegini yazmislar . Benim biraz kafam karisti acikcasi
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090109044541AAIDfK0
http://www.turtletimes.com/forums/topic/11605-can-a-res-and-a-rio-grande-slider-mate/
Emre abi asla yanlis anlasilmak istemem s adece dogru bilgiye ulasmak ve bu koniyu merak edenlere de yardimci olabilmek icin bu konuyu actim.
bu konuda bulgisi veya düsuncesi olanlar da bir seyler yazalars sevinirim.

Cvp: alt türler

Aslinda emre abinin cok bilgili oldugu kaplumbagalar konusunda asikar ama o konuya sanirim sizin konunuzda emin degilim daha once kaplumbagalari uretmiste olan "Snapper" olabilecegini yazmisti

Bende baktim biraz ureme olabiliyor slider alt turleri arasinda

tahminimce; normal res ve rio grande birbirlerine benzer özellikler taşıyor. kabuk renklerinde farklılık olsa da kulak bölgesindeki kırmızılık cezbedebilir. dar bölgede kalırlarsa kendi türlerinden eş bulamazlarsa bir ihtimal olabilir. ama diğer çeşitlerde yellow belly ve cumberland'de renk farkları res ile birbirlerine yaklaşmalarını engeller.

bunun dışında hayvanın isteği dışında suni döllenme yapılıyor.

cem' Alıntı:
tahminimce; normal res ve rio grande birbirlerine benzer özellikler taşıyor. kabuk renklerinde farklılık olsa da kulak bölgesindeki kırmızılık cezbedebilir. dar bölgede kalırlarsa kendi türlerinden eş bulamazlarsa bir ihtimal olabilir. ama diğer çeşitlerde yellow belly ve cumberland'de renk farkları res ile birbirlerine yaklaşmalarını engeller.

bunun dışında hayvanın isteği dışında suni döllenme yapılıyor.

O linklerdekilerden biri res ve rio grande biri yellow bellied ve res ile ilgili onlara da olur yazıyor.

Ilk linkte adam sadece bir cikarim yapmis gerci buarada demekki gollere kaplumbaga birakmak sirf turkiyede yapilmiyormus

Ikinci linkte zaten cem abide dedi olur diye

yellow belly olacağını pek sanmıyorum. çünkü esas belirgin noktalar yanakların rengi. bu bana pek mantıklı gelmiyor. kesinde konuşmayım ama dediğim gibi dar alan psikolojisi ne getirir bilmiyorum. bunu söyleyen kişi de aynı bölgede yaşadıklarından dolayı böyle bir mantık yürütmüş. yavru olasılığı olsa bile gen farklılığı kısır bir tür çıkarabilir.

Yanliz ikinci linkte cooter la res ciftlesse bile yavru birakamiyomus aca yellow belly lerden yavru oluyormu ben oluyor diye biliyorum cunku

Ciftlesseler bile yavru olurmu cem abi ?

dna zincirindeki farklılığa bağlı olarak olabilirde olmayabilirde. düşük riski her zaman vardır.

Ben çok önce birkaç yabancı kaynakta alt türlerin çiftleşmediğini, bunada biyolojik bariyer yada duvar denildiğini okumuştum. Bunu kaplumbağalar için değil genel olarak hayvanlar için belirtmiştim sanırım. Tabi kaplumbağalar içinde geçerli oluyor. Aslında doğada yaşadıkları alanın çok uzak olmaması sebebiyle birbirlerine denk gelme şansları çok olmasına rağmen türler birbirine karışmamış. Yani birbirlerine yaklaşmıyorlar. Heleki amerikada bu kadar çeşitlilik varken. Örneğin map çeşitliliği çok daha fazla ve daha dar alanda. Türler karışıp tek çatıda toplanmamış.

Cem in dediği gibi yapay döllenme ile birşeyler yapıyorlar. Hatta alt türler değil farklı türleride karıştırıyorlar. Genetik oynamalarda cabası. Bu konu gerçi farklı. Belki esaret ortamında iş değişir, buna dair bir örnek yaşayıp paylaşan olmadı. Benimkilerde cinsiyetler farklı olursa neler olur göreceğiz. Ama şu ana kadarki izlenimim baskınlık için dahi diğerine kendi türdaşından çok daha az ilgi gösterdiği. Cumberland dişi çıkarsa ki öyle gibi iki erkek res ne yapacak göreceğiz.

En azindan sanirim rio grande olanlarda olabiliyor çünkü onlar da rio grande red eared slider olarak geçiyor. benim shrek bu türdense (büyük ihtimalle öyle) ve disi simarik Res ve erkek bende ne yapacaklarini merak ediyorum. simarik her gun shrek ve fionaya el titretiyor (özellikle shreke) daha sonra ne olur bilemiyorum
çok tesekkür ederim yinede en azindan yeni seyler ögreniyorum :)

Bir ara bu konu hakkinda detaylica bilgi edinip derleyerek bir yazi yazmayi planliyorum. böylece herkes yararlanabilir

Aslında daha detaylı araştırma iyi olur İpek. Bende aynı şekilde merak ediyorum aralarında bunun olma ihtimali varmı diye.
Rio grande res olana çok benziyor zaten.

http://wiki.answers.com/Q/Will_a_Red_Ear_Slider_and_a_Yellow_Belly_turtle_mate

Acikcasi bu linki yazan baya sacmalamis bence zaten soluk kirmizi "ears" lari varsa o yellow belly olamaz ki

Konu hakkında bilimsel bir kaynak bulursak daha güzel olacaktır İpek. Ama bu tip cevaplar en azından akvaryum ortamında olma ihtimalini artırabilir. Su ürünlerinden bir arkadaş vardı. Aslında konuyu görürse ona yada onun danışabileceği hocalardan kısaca bilgi alabiliriz. Ama doğada birbirlerine yaklaşmadıklarını düşünüyorum.
Burada hybrid var;
http://www.youtube.com/watch?v=DneHEVH4rdw

Alisarp' Alıntı:
Acikcasi bu linki yazan baya sacmalamis bence zaten soluk kirmizi "ears" lari varsa o yellow belly olamaz ki
Hayir orada yellow belly ve reslerin ciftlesmesi sonucu soluk kirmizi yavrular olabilecegi yaziyor

Çiftliklerde üretilen bu mix hayvanlar hep kafa karıştırıyor Ali Sarp. Bende de ne cumberland ne yellow bellied diyeceğimiz bir hayvan var. En sonunda mix olduğuna karar verdik. Benzerliği sebebiyle İpek teki hayvanın dahi rio grande res karışımı olabileceği mümkün.

AEK' Alıntı:
Konu hakkında bilimsel bir kaynak bulursak daha güzel olacaktır İpek. Ama bu tip cevaplar en azından akvaryum ortamında olma ihtimalini artırabilir. Su ürünlerinden bir arkadaş vardı. Aslında konuyu görürse ona yada onun danışabileceği hocalardan kısaca bilgi alabiliriz. Ama doğada birbirlerine yaklaşmadıklarını düşünüyorum.
Burada hybrid var;
http://www.youtube.com/watch?v=DneHEVH4rdw
Evet Emre abi ben de bilimsel kaynaklar ariyorum ama sanirim olabiliyor özellikle akvaryum ortaminda bu sansin daha yuksek oldugunu düsünüyorum . ayrintisini dedigin sekilde ögrenebiliriz ben de bilimsel kaynaklardan bulmaya calisacagim

If you go to a pet shop, you will notice that most baby yellow bellied sliders have faint red 'ears'

Yazan cumle bu fakat yinede karisimda olsa turuncu yanak olucagini zannetmiyorum verdiginiz bir kaynakta birlesseler bile yavru olmazda yaziyordu hatta

Alisarp' Alıntı:
If you go to a pet shop, you will notice that most baby yellow bellied sliders have faint red 'ears'

Yazan cumle bu fakat yinede karisimda olsa turuncu yanak olucagini zannetmiyorum verdiginiz bir kaynakta birlesseler bile yavru olmazda yaziyordu hatta
evet o cümlede benim anladigim yellow belly ve reslerin yavrularindan bahsediyor pet shoplarda da var diye örnek göstermis ama tabi bunlar bilimsel kaynak degil ama yinede iclerinde en guveniliri son attigim diye dusunuyorum

Emre abi dedigin uye "tost" sanirim bu konuyu gorurse ne cevap yazacak bende merak ediyorum banada olabilir geliyor

Geri