Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ankara'da çizgili durumu ?

bumble bee

Bordo Bereli
13-14 Eylül iş için Ankara da bulunacağım. Çizgili türünün Ankara'da sık rastlanabileceğini duydum. Acaba geldiğimde bulabilir miyim ve nerede ?

Birde en fazla 5 cm olmak kaydı ile.

Cvp: Ankara'da çizgili durumu ?

Cizgili koruma altında değil miydi?

Petshoplarda bulman zor Emin abi çok fazla pet shop var Ankara'da ama belki Cem abi satan bir yere rastlamıştır onun haricinde doğal bir ortam yok ankarada çizgiler için .

Emin abi biraz araştırdım gerçekten Ankarada derelerde sıkça bulunuyorlarmış.

Değildi diye biliyordum ama siz yazdıktan sonra araştırdım.

http://web.ogm.gov.tr/birimler/bolgemudurlukleri/mugla/FSCOrmanYonetimi/Dokumanlar/FSC_isletmeler_sunu/yabanHayati/YonetimPlani.pdf

Linkte "Bern sözleşmesi (Avrupa'nın yaban hayatı yaşam ortamları korunması sözleşmesi)" gereğince çizgili türünün koruma altında olduğunu gördüm.

Sahiplendirme yolundan başka bir seçeneğimiz kalmadı.

Uyarı için teşekkürler.

Teşekkürler Emre zahmet edip araştırmışsın. Dur bakalım nasip işi gidince göreceğiz artık

ben denk gelmedim. ancak biri tarafından bırakılmış çıkabilir. iri kaplumbağaları pek alan yok. bu yüzden petshoplar tutmaz. bakacağın yerler ulus hali karşısında kuşçular hanı, kızılayda bir iki petshop. avm petshoplarında olacaklarını sanmıyorum. onlar işi sıkı tutar.

Çizgilinin doğadan toplanması yasak. Ama çiftlik üretimi oldumu satılabilir. Bu işi yapan biri belirttiğine göre çizgilide üretiyordu. Tabi bu kadar petshop buradanmı alıyor hayır, malesef kaçak toplama devam ediyor. Ben geçen yaz Ankara da bir avm pet shopta çizgili olduğunu öğrenip gittim. Adamlarıda korkutmuşlar yaptığınız yasal değil nerden geldi bunlar diye. Adam getirenin tümünü geri aldığını söyledi. Bence hayvanlardan bir şekilde kurtuldu.

Napalım merve dere dere gezelim mi :)

Tamamdır Cem abi, AnkaMall da pet shop varmı ?

Bakalım Emre abi şansımıza, olmadı dediğin gibi bir izmir turu yaparız artık.

http://altinakvaryum.com.tr/index.php?goto=diger#
Haziran ayındaki güncellemede varmış ama şimdi ne durumda bilmiyorum. Bundan bulsan seninki ile aynı yerde de yaşar.

Sahiplendirenlerde çıkacaktır Emin. Ben bu şekilde olmasa çizgiliyi almazdım. Şimdi doğaya dahi salamıyorum. O kadar alıştım.

Bende bulunmaz diye biliyorum.Çünkü ben Ankrarada otruyorum.Ama henüz bir çizgili su kaplumbağasına rastlamadım.Rastlasam bende alırım diye düşünüyorum.Çünkü gerçekten çok sevimli oluyorlar :)

Dediğin gibi Emre abi çizgili için sahiplendirme durumunu takipte kalacağım.

Hayır işin kötü yanı benim yeni akvaryum ile birlikte Merve'yede akvaryum hazırlayacağız. Benden daha istekli diyebilirim çizgili için, sahiplendirme çıkarsa ondan önce davranmam gerekecek :)

Sağolasın Sena bilgi için.

Izmir de bulabilirsin belki kemeraltinda oldugunu okumustum ama hem dogadan toplaniyorlar hemde cok kotu sartlarda bakiliyorlar almani tavsiye etmem

Çok zor durumda görmediğim sürece almama kararı verdim çizgili için. Bahsettiğin yere gitmeyeyim o zaman ki kötü şartlarda gördüğüm zaman onu ordan kurtarma hissim ağır basabilir.

bumble bee' Alıntı:
Dediğin gibi Emre abi çizgili için sahiplendirme durumunu takipte kalacağım.

Hayır işin kötü yanı benim yeni akvaryum ile birlikte Merve'yede akvaryum hazırlayacağız. Benden daha istekli diyebilirim çizgili için, sahiplendirme çıkarsa ondan önce davranmam gerekecek :)

Sağolasın Sena bilgi için.

Evet evet ben de istiyorum :( Dua edelim de insallah bulabilirsek iki tane bulalim da kavga cikmasin :)) tek olursa her sekilde ben mahrum kalirim sen kaparsin :)

bumble bee' Alıntı:
Napalım merve dere dere gezelim mi :)

Tamamdır Cem abi, AnkaMall da pet shop varmı ?

Bakalım Emre abi şansımıza, olmadı dediğin gibi bir izmir turu yaparız artık.

ankamall ana girişin bir alt katında petshop var ama kaplumbağa namına bir şey görmemiştim. yem bile yoktu. şimdi nedir durum bilmem. kaplumbağa konusunda en iyi içerik armadadaki petshopta ampulüne varana kadar var ama uçuk fiyatları var. bir de kızılay selanik caddesi selanik petshop var. yem konusunda içeriği geniş ama o da iyi fiyat çekiyor. 75 tl'ye bir royal almışım ki sorma.

emin ecolite ampulün yoksa bauhaus eskişehir yolu üzerindeki cepanın arkasında armadaya gidersen oradan oraya geçebilirsin.

flora11' Alıntı:
Izmir de bulabilirsin belki kemeraltinda oldugunu okumustum ama hem dogadan toplaniyorlar hemde cok kotu sartlarda bakiliyorlar almani tavsiye etmem

geçen hafta kemeraltındaydım. hiç çizgiliye denk gelmedim. bir tek seferihisar sığacıkta pis bir atık kanalında gördüm. orada üreyip yaşıyorlar. normalde oraya gelip yaşama durumları yok belli ki birileri atmış. orada birine sormuştum. bayağıdır varlar demişti.

Pek bilmiyorum Ankara'yı cem abi ama bir tek bulunacağım mevki Ankamall yanı ve birde yine Eskişehir yolu üzerinde tobb binasında olacak. Bu armada yakın mı tobb binasına ?

armada da bauhausta yakın. biri bir tarafta diğeri bir tarafta ampul ihtiyacın yoksa bauhausa gitmene gerek yok. gerçi cepa ve kentpark yanyana oralarda petshop var mı hiç bakmadım. hatta ankamalldan tobb'a konya yolu üstünden gidersen eşkişehir yoluna dönüşte yanından geçersin. aştinin hemen arkasında armada.

Geri