Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ayaklarda şişlik kabuğunda beyazlık

semafurkan

Yeni Üye
kaplumbağamın ayakları şişmiş ve üst kabuğunda beyazlıklar oluşmuş ne olabilir

Cvp: ayaklarda şişlik kabuğunda beyazlık

akvaryumda kuru alanlarıda bulunmaktadır filtresi ısıtıcısı var

Fotograf yuklerseniz daha rahat yardimci olabiliriz

hemen yükleyeyim

[IMG]mailto:/311vxgk.jpg*

mailto:/seaqeh.jpg

mailto:/2ynp7ow.jpg

yardımc olun arkadaşlar

Mantar gibi geldi bana. Şişligin nedeni böbrektende olabilir. Kabuktaki beyazlar digerinede sıçramış

Kabuktaki beyazliklar kirece benziyor.cesme suyu mu kullaniyorsunuz? Kabugu kaziyinca cikiyor mu? Eger oyleyse kirec. Ayaklardaki sisliklere gelince bana tirnak kokleri iltihaplanmis gibi geldi mantar bu sekilde sisirmez sanirim ama pek emin degilim daha once hic gormedim. Bence tirnaklar icin egzotik hayvanlardan anlayan bir veterinere derhal goturmelisiniz

sema foruma hoşgeldin su olarak şebeke suyu mu kullanıyorsun. deniz kenarı bir şehirde mi oturuyorsun. o bölgelerde şebeke suyu yoğun kireç ihtiva eder.

şişliğe gelirsek, hayvana yiyecek olarak ne veriyorsun. tuz almaları vücutta ödem yapar. ısıtıcı lamban var mı suyu kaç derece ? bu konularda cevap yazarsan sebepleri buluruz. bir de akvaryumun genel bir resmi iyi olur.

kabuğa gelirsek önce mango kökü edinmen gerek. beyazlığa karşı önce ıslak diş fırçasına karbonat döküp ovalama yap duruladıktan sonra bu sefer tuz döküp ovalama yap. yavaşça ve derisine temas ettirme. eczaneden devit damla alıp haftada bir bir yeme bir damla damlatıp hayvana yedir. ayrıca kabuğunu kurutup damlatıp yedir arkasından 5 dakika lamba altında beklet. kalanı sildikten sonra akvaryuma al. bu üst bağasındaki plakaları yumuşatıp kolay çıkmasını sağlar. ama mangoyu unutma.

teşekkür ederim arkadaşlar bingölde yaşıorum ve burada doğru düzgün bir veteriner yok hele kaplumbağalarla ilgilenen hiç yok
karides veriyorum 2 gün önce kıyma verdim acaba ondanmı kaynaklandı bir tek lambamız yok ev sıcak ve sürekli güneş gördüğünden gerek duymadık suyun sıcaklığıda 30 derece

mailto:/m8zfjm.jpg
netten aldığım foto akvaryumum aynısı bingölde veteriner şansım olmadıgından lütfen yardımcı olun onu kaybetmek istemiyorum

suyu 28 dereceye çek. verdiğin kıyma tuz ihtiva ediyor muydu ? tuzlu ve şekerli hiçbir ürün vermiyoruz. hayvan büyük karidesi de bir süre kes bulabilirsen sera raffy P ve tetra reptomin al. bulamazsan netten juenpetmarketten al. güvenilir sitedir. marul ve kıvırcık ver her gün kabuğunun yarısı kadar yemediğinde yarım saat içinde sudan al. bakteri üremesin.

Kabuktaki mantar gibi duruyor. Tırnak sürtünce beyazlıklar kazınıyor mu? Hayvanın kafasında da bu oluşum var.
Ayak konusunda bende iltihabik bir durumdan şüphelendim. Eğer iltihapsa ki olabilir hemen veteriner hekim kontrolü gerekir. Her ihtimalde hayvanın gösterilmesi gerekiyor.

Hayvanda üst kabuk sağ yan sora orta plaka deforme olmuş gibi. Bu hayvanların yedikleri besinler nedir? Kalsiyum takviyesi yapılıyor mu? Bitkisel beslenme mevcut mu?

Ayaktaki oluşumun tuz kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Tuzdan o kadar uzak bölgede ödem olmaz bence.
Ayrıca kabuktaki beyazlıktan hayvanın başında da var. Kireç deride birikecek yoğunlukta olsa diğerinde de yoğun olurdu bence.

sema hayvanları koyduğun leğende çamaşır yıkanmadı değil mi deterjan gibi bir kimyasal bulaşmış mı ? dediğim uygulamaları yarın yapıp sonrasında bir resim daha çek net durumuna bakalım. mantar işinden bende şüphelenmedim değil aşırı dağınık vaziyette olması düşündürüyor.

kıyma tuzsuzdu bilgiler için cok teşekkür ederim

kesinlikle çamaşır yıkamadım kendilerine özel leğen başka hiçbir şey için kullanmıyorum
üzerindekiler kireç galiba dediğinizi yaptım temizlendi ama ödem geçmedi ödemin sebebi ne olabilir bugün durgunlaştılar ve dünden beri yemek yemiyorlar

Iltihap olmus gibi odem olsa tum bacakta sislik olurdu ve icine cekemezdi

tırnaklarda da deformasyon var mikrobik bir durum olabilir. antibiyotik tedavisi gerekli yalnız bunu vet. hekimden öğrenmek gerek. deri pomadları yeterli olmayabilir. oral yoldan da almalı. eczaneden şimdilik antibiyotikli deri merhemi alıp o leğende su koymadan ayaklarına sürüp 20 dakika kadar beklet. sonra kalanı bastırmadan yıkayıp kurula akvaryuma al hayvanı. deri merhemlerine ağız ve göz değmemeli buna dikkat et. leğeni de yıkamayı unutma. sabah akşam uygula ama diğer antibiyotik hekimin önermesiyle olacak.

sema, idil genta 40 mg ampul almış oralarda bilgili hekim bulamadığına göre o antibiyotikten al. yanında bir ml'lik şırınga al. daha büyük şırınga olmasın. ampülü 1 ml'lik şırıngaya komple çek. sonra ucuna iğnesini takıp yemine dikkatlice bir damla damlatıp elinle ağzına ver yesin. hayvan büyük, böyle etkisi daha iyi olur. işin bitince iğnenin kapağını takıp bir kenara koy. hergün bir damla yeter. ben bu yöntemle benim kaplumbağanın kulak enfeksiyonunu geçirmiştim. büyük hayvanda suda bekletme işi fos çıkıyor.

elden yediremiyorsan iki damla damlat yeme ve suya hemen önüne at. bir kısmı suya giderken kalanını yer. yemi kurutma antibiyotik sıvı halde olmalı. yani damlatır damlatmaz ya ağızdan yada su yoluyla hangisi olursa.

su 28-30 arası olsun. suyu da temiz. metilen damlatabilirsin. bu sudaki mevcut bakteri ve mikrobik oluşumları öldürür. su takviyelerini içme suyu ile yap. şebeke suyu kaynaklı bir durum da olabilir onu da göz önüne alalım. gerçi metilen o işi halleder. deep fix dezopur alacaksın bulamazsan bio-ichthyo veya contra-ichthyo alırsın.

kuru yerde de yukarıda anlattığım gibi deri pomadı sürersin.

Iğneyi hijyen acisindan bdaha kullanmasa iyi olur bence cem abi :(

teşekkürler bilgileriniz için yapıp tekrar yazacam

iğneyi değdirmeden ve el sürmeden yeme havadan damlatıp kapağını kapatacak o zaman sorun olmaz. içi ilaç dolu olacak ben hekimden bu şekilde aldım. uç kısmına iğneye temas etmedikçe sorun olmaz. zaten batırılma durumu olmayacak. bu maksimum 10 gün kullanılacak sonra 5 gün dinlenip duruma göre yeni iğne ile diğer ampule başlanacak.

Geri