Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Aydınlatma hakkında lütfen yrdm

EverDEbo

Gümüş 5 Üye
Arkadaşlar şimdi elektrikçiye gidicem petshoplarda bulamadım ben balık akvaryumu almıştım ama büyük yani akvaryumum kaplumbağamın rahatlığı için ona göretasarladım herşeyi hallettim şimdi aydınlatma için lamba alıcam ama öyle değil benim kapak var sadece oraya takma kısmı var yani sadece floresan gibi birşey lazım elektrikçilerde olur diye umuyorum bana yardım edermisiniz nasıl birşey almam gerekli 6 7 saat yanıcak ve kaplumbağamın kuru alanın ısıtıcak birşey istiyorum neler alabilirim fiyatı nasıll olur

Cvp: Aydınlatma hakkında lütfen yrdm

Üstü kapali Akvaryumlar nem yapar kaplumbağalar akciğer solunumu yaptığı için uygun değildir çıkarabiliyorsan çıkar.
Bildiğim kadarıyla florasan lambalar ısı vermiyor

kapağı söküp normal ampul ve kıskaçlı yada boyu yetişebilirse deveboynu lamba al. florasan ısı vermediği gibi hayvan belli bir boya geldiğinde çarparsa patlayıp tuzla buz olur.

Merhaba Forum'a bugün katıldım, aydınlatma hakkında merak ettiğim çoğu konu hakkında konu başlıklarını inceleyerek bilgi sahibi oldum. Vardığım sonuçlar:
1. Isıtma için soft bir akkor ampul kullanıyorum. Bunu kıskaçlı bir masa lambası ile kullanacağım. Gündüz 10-12 saat yanacak şekilde kullanacağım.
2. UV ampul almam gerekiyor aşağıdaki ampul bunun için uygunmudur
mailto:/jbl-solar-reptil-jungle-uv-310-kompakt-lamba-23-w-u-13213
bunu günün hangi saatlerinde ve kaç saat kullanmalıyım.
3. UV için linkini verdiğim lamba haricinde bir lamba gerekli midir? UV-A ve UV-B dalga boylarının tamamı için bu yeterli oluyor mu?

öğrenmek istediğim bir diğer konu suyun içinde uyurken kullanacakları bir dinlenme alanı (kafası dışarda kalabilecek şekilde) bu gerekli mi gerekli ise ne şekilde yapmalıyım?

1. Doğru yalnız lamba max kaaç watt kaldırıyorsa o kadar 40 W ise 40; 60 W ise 60. Yada ecolite marka halosoft olabilir. 40 W için 42 wattı var; 60 W için 52 wattı var.

2. Ampul doğru ama exo terra uvb 100 olanlar daha ucuzdu. Hayvan tek mi; kabuk boyu kaç cm ? Ona göre wattını yazayım.

3. Bu uv ampuller hem uva hemde uvb içerir ama ısıtmaz. Bu sebeple ısıtma için ikinci bir lamba kullanırız.

Bir tünek gerekli. Bu suda yüzerken dinlenmelerine ve gece uyumalarına yarar. Küçük oklavaya vantuz takabilirsin. Vernik değmemiş çıta olur. Dış filtrenin su çıkış borularından biri sökülüp kullanılabilir.

cem' Alıntı:
3. Bu uv ampuller hem uva hemde uvb içerir ama ısıtmaz. Bu sebeple ısıtma için ikinci bir lamba kullanırız.

Bir tünek gerekli. Bu suda yüzerken dinlenmelerine ve gece uyumalarına yarar. Küçük oklavaya vantuz takabilirsin. Vernik değmemiş çıta olur. Dış filtrenin su çıkış borularından biri sökülüp kullanılabilir.
Cem Bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
  • Mandallı lamba 60w'a kadar kaldırıyormuş benim takacağım ampul 46 watt yalnız bunu şimdilik takacağım yakın zamanda ısıtma için sürüngenlere özel üretilmiş bir ısıtma ampulu alacağım bunun için tavsiye verebilir misiniz
  • iki adet kırmızı yanak var akvaryum ölçülerim En: 26-40(Bombeli) Yükseklik:45 Boy:100 cm kabuk boyları 3-3,5 cm kadar
  • exo terra uvb 100 UV-A da veriyor mu ekstra UV-A ampulu gerekir mi
  • Dış filtrenin çıkış borusunu nasıl yapabilirim tam olarak anlayamadım.
  • Bir de bu başlık yeri değil ama zemine lav kırığı koydum değiştirmem ya da üzerine silis kumu koymam gerekir mi?

seramik ısıtma ampülü ben kullandım, yanlız ayrı bir aydınlatma takmanız gerek çünkü hayvan ışığı sıcaklıkla bağdaştırıyor, şuanda bir tane 100 wattlık var elimde kışın çok soğuk günlerde takmayı düşünüyorum, bu ampüller baya ısınırlar o yüzden lambaların plastik aksamlarını eritebiliyorlar daha özel lambalar kullanmanız gerekir. çin malları nispeten ucuzdur ama üzerinde ki watt değerleri tutmuyor ( 50 wattlık ölçümde 75 watt çıkıyordu, 25 wattlık da ölçümde 100 watt çıkıyor ) markaların ki genel olarak pahalı diyebilirim

exa terra uva ve uvb verir.

Bu 46 W dediğin spot lamba ise olduğundan yüksek ısı verir. Ona dikkat hayvanlar kızarmasın su 28 kuru alan 32 derece olacak.

Sürüngenlere göre üretilenlerin çoğu teraryum hayvanları içindir. Kaplumbağalar için olanlara ise yüksek fiyat ödemene gerek yok. Soft ampul yeterli. Yerli armut ampuller 3 tl'den satılıyor. Birkaç tane alıp yedekle. Ecoliteler de 5-6 tl civarı.

Exo terra uva ve uvb içerir. %30 uva, %5 uvb. 6 cm kabuk boyuna gelince alırsın aceleye gerek yok.

Dış filtrenin su çıkışında birbirine geçme iki düz boru olur (her filtrede iki parça değildir) birini çıkarıp ayrı bir köşeye takabilirsin. Yalnız hayvanlar ufak. Boru çapı geniş olduğu için tutunmaları zor.

Elinde atıl iç filtre varsa bunu su yüzeyinden 3-4 cm aşağıya yatay koyarsan üstüne çıkıp durabilirler. Gövdeleri su içinde burunları dışarıda. Böylece uyurkende üşümezler. Kuş tüneği çapında çıtada kullanabilirsin. Köşelerinden galvanizli telle dolayıp çengel gibi cam üstüne takarsın.

Artık piyasada kalmadı ama bulabilirsen su yüzeyine yakın ve sert dallı içinden tel geçende olabilir ipek yapraklı bitki alıp koyarsan üstüne çıkıp durabilirler.

Lav taşı olmaz. Silis kum kullanıyoruz. 0.5-1 mm aralığında çapta olacak. Vitasand marka 0.7 mm'dir. Hayvanlar bu kumu hazımsızlık ve bağırsaklardaki parazitleri atmak için yerler; eşelenip vakit geçirirler; bacaklarındaki eski derileri atmada kullanırlar. Alt bağadaki eski plakaları atmada; anüsteki (kloak) lezyonlarda sürtme yoluyla çıkarma temizlemede.

Tabi bu belli boya gelince olacak. 6 cm kabuk boyu sonrası ama şimdiden de alabilirsin.

cem' Alıntı:
Bu 46 W dediğin spot lamba ise olduğundan yüksek ısı verir. Ona dikkat hayvanlar kızarmasın su 28 kuru alan 32 derece olacak.

Sürüngenlere göre üretilenlerin çoğu teraryum hayvanları içindir. Kaplumbağalar için olanlara ise yüksek fiyat ödemene gerek yok. Soft ampul yeterli. Yerli armut ampuller 3 tl'den satılıyor. Birkaç tane alıp yedekle. Ecoliteler de 5-6 tl civarı.

Exo terra uva ve uvb içerir. %30 uva, %5 uvb. 6 cm kabuk boyuna gelince alırsın aceleye gerek yok.

Dış filtrenin su çıkışında birbirine geçme iki düz boru olur (her filtrede iki parça değildir) birini çıkarıp ayrı bir köşeye takabilirsin. Yalnız hayvanlar ufak. Boru çapı geniş olduğu için tutunmaları zor.

Elinde atıl iç filtre varsa bunu su yüzeyinden 3-4 cm aşağıya yatay koyarsan üstüne çıkıp durabilirler. Gövdeleri su içinde burunları dışarıda. Böylece uyurkende üşümezler. Kuş tüneği çapında çıtada kullanabilirsin. Köşelerinden galvanizli telle dolayıp çengel gibi cam üstüne takarsın.

Artık piyasada kalmadı ama bulabilirsen su yüzeyine yakın ve sert dallı içinden tel geçende olabilir ipek yapraklı bitki alıp koyarsan üstüne çıkıp durabilirler.

Lav taşı olmaz. Silis kum kullanıyoruz. 0.5-1 mm aralığında çapta olacak. Vitasand marka 0.7 mm'dir. Hayvanlar bu kumu hazımsızlık ve bağırsaklardaki parazitleri atmak için yerler; eşelenip vakit geçirirler; bacaklarındaki eski derileri atmada kullanırlar. Alt bağadaki eski plakaları atmada; anüsteki (kloak) lezyonlarda sürtme yoluyla çıkarma temizlemede.

Tabi bu belli boya gelince olacak. 6 cm kabuk boyu sonrası ama şimdiden de alabilirsin.

Bir kaç tane yapı market gezdim hiç birinde soft ampul yok hatta bir çoğunda akkor ampul bile yok artık led ampullere geçildiğini söylüyorlar :breh:  aldığım ampul osram classic halogen ampul (Şeffaf), çevre küçük esnafta bulabilirim belki

O zaman anladığım kadarıyla yaklaşık 6cm civarına gelinceye dek soft ampul yeterli ve yine şimdilik lav kırığının zararı yok, 6cm boya ulaştıklarında silis kumu lav kırığının üzerine döksem olur mu acaba?

Yapı marketlerde tasarruflu ampul harici ampul satılmıyor artık. Ecolite şu an bir tek bauhausta var.

Piyasadaki elektrikçilere bakacaksın armut ampul için.

Lav kırığı arasına kir alıp göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri üretebilir. Dış filtre varsa ve düzenli karıştırarak temizlersen durabilir ama olmasa daha iyi.

Silis tek başına durmalı. Silisi de belli aralıklarla genel veya kısmi su değişimlerinde karıştırarak akvaryum içinde yıkarız. İçine kir yem artığını karıştırırken gömerler. Bunlar içerde birikerek metan gazı açığa çıkar. Kumu karıştırarak bunları su yüzüne çıkarırız.

En kısa zamanda bauhaus'a uğrayayım aynı şekilde silis sipariş edip lav kırığını da çıkarayım.
Kuru alanı lav kayalarından oluşturdum üst kısmını inceledim sivri keskin bir kısım yok bunun bir sakıncası varmıdır.

Hayvanın sürtünüp çizileceği bir yer yoksa durabilir. Bu işte pürüzsüz taş tercih sebebi yalnız sakıncası taştan soğuk alabilmesi. Halı kaydırmaz kaplayabilirsin yalnız suya temas ederse suyu emiyor.

Kuru alan ile akvaryum ve paludaryum atölyesi başlıkları altında el yapımı kuru alan örnekleri mevcut.

Hazırda ise turtle pier ve exo terra marka olmak kaydıyla turtle bank var. Her ikisinde mediuma bak.

Geri