Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

aydınlatma

Cvp: aydınlatma

Kaplumbağalar diurnal canlılardır.Yani gündüzleri aktiftirler.Bu yüzden görüş kabiliyetleri kısıtlıdır.

Üst göz kapakları şeffaftır bu uyurken ram uykusunda değilse hareketleri algılamasını sağlar. Gölgeleri görecek kadar loş bir aydınlıkta görebilir ama karanlıkta göremezler. Bu hayvanın hareket etmesi halinde gözünü bir yere çarpıp yaralanmasına neden olur. Onun için loş bir ışık olmasında fayda vardır. Bu sokak lambası veya led gece lambası olabilir. Akvaryum içindeki ürünlerin gölgesini görecek kadar; daha yüksek ışıkta uyumazlar.

Bazen gece kalkıp hareket halinde oluyor bi yerde sabit durmasını bekliyorum odanın ışığını kapatmak için o yüzden sordum demek ki goremiyorlar doğru yapıyorum teşekkür ederim

Aydınlatma hakkında birşey daha sorcam. Yazın evler çok sıcak oluyor 32 dereceyi geçebiliyor bu durumda da yazın kuru lambanın açık olması gerekiyor mu?

Akvaryum isik aliyorsa Gerek yok ben yazin 1 saatligine eski plastik kaplarina koyup balkona cikartmayi dusunuyorum guneslenmeleri icin

Evet onu bende düşünüyorum o yüzden yazı iple çekiyorum doğal vitaminini alsın hayvan diye

Kargalara dikkat edin, balkonda guneslendirirken. Ortalikta olmasalar da; bir sekilde gorup geliyorlar

Karanlikta ise; bence biz ne kadar goruyorsak, onlar da o kadar goruyor. Ben onlari hafif sececek kadar karanlikta bakarken, onlar da bana gelip bakiyor.

Dilan loş ışık olsun yeterli. Bir yere tutunmasını beklesen çok beklersin. O durduğu yerde uyumaz rahat edeceği yeri kendi beğenmeli. Işığı kapadığında loş ışık ile uygun yer bulup uyur. Su içinde uyuyorsa da arada su yüzeyine çıkarlar. 

Yazında lambayı yakıyoruz. Önemli olan ısının direk hayvanın üstüne gelip kabuğu doğrudan kurutması. Yazın su dahi 30 derece üstüne çıkabiliyor. Ama lambayı 12 saat yakmaya devam ediyoruz. Burada önemli olan suyun 35 derece ve üstüne çıkmaması. Bu ısıdan itibaren filtre motoru soğutamaz ve yanar. Onun için akvaryumun bu limitlere çıkması durumunda perdeler kapatılmalı ve su azar ve yavaş oranda hayvanların etkilenmeyeceği biçimde bir iki derece düşecek kadar soğuk su eklenmelidir.

Dışarı konulması için havada esinti rüzgar olmamalı. İstanbulda martı, ankara ve bazı şehirlerde kargalar götürür. Götüremese bile gagasına alıp balkondan aşağı atabilir. Bunlar görülmüş hadiselerdir. 

Balkona bir leğene su koyup içine kuru alan niyetine birşey konur. Kuru alan kısmı hariç diğer kısımlar gölgede olmalıdır. Hayvan bunalırsa gölgeye kaçıp su içer ve dinlenir.

Suyun içinde uyuduğu yer sabit hep filtrenin üstünde uyur aynı odada uyudugumuz için ışık yakamıyorum gece ışık beni rahatsız ediyor migrenim var. Diğer odalara da akvaryumu koyamıyorum mutfakta sigara içilebiliyor yemek kokusu ve arada cam açılıyor hayvanın hasta olmasına göz yumamam diğer odalar da çok soğuk o yüzden en iyisi benimle aynı odada uyumasi ama gece ışık problemimiz oluyor
Aslında saat 9 gibi örtü koyuyorum üstüne derin bir uykuya dalıyor gece uyancagını sanmıyorum nadir uyanır o da ben akvaryumun yanına gidince uyanıyor
Bir şey daha sorucam gece suyun 1 2 derece düşmesinden bir şey olur mu ? 28 dereceye 26 derece olabiliyor geceleri

sabaha doğru hava soğuyor haliyle suyun soğuma oranı yükseliyor. Bu kışın olağan. 26 derece altına düşmesin yeterli. Hayvan büyüdüğü zamanda kendini şartlara adapte ediyor. Büyüdüklerinde bu açıdan sıkıntı yok. 

Küçükler ise ısıtıcıya yakın yerlerde durarak kendilerini koruyorlar.

Evet ısıtıcının yanında uyuyor ztn büyük bi ihtimal ısıtıcının yanı daha sıcaktır derece ısıtıcıdan uzak oldugu için daha soğuk sanırım

Akvaryumda  filtre verimli sirkülasyon yaparsa ısı her noktaya dengeli dağılır. Sirkülasyon yetersiz olursa sadece civarındaki suyu ısıtır. Uzak yerler daha soğuk olur. Akvaryumun yüzey alanı geniş ise ısı kaybı fazla olur. Yüzeydeki buharlaşma ile su soğur. Derinliği az olan su çabuk ısınır çabuk soğur.

Isıtıcının ısıtmış olduğu sıcak suyun akvaryuma dağılması amacıyla filtrenin su çıkış kısmı/borusu ısıtılan suyun akvaryuma yayılabileceği şekilde filtre ve ısıtıcı yeniden konumlandırılabilir.

Örnek : Yorum #42

Moderatör tarafında düzenlendi:
Filtreyi gece kapatıyorum dediğim gibi aynı odada uyuyoruz uyumasakta kendisi bu sefer suyun içini tercih etmiyor filtre açıkken kuru alana kaçıyor orda uyumasina müsade etmiyorum çünkü ısıncak lambasını kapatıyorum. Onun dışında qün içinde filtrenin yönü ısıtıcıya bakıyor

Geri