Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

aydınlatma

kaplumbuğur

Bronz 3 Üye
merhabalar. kullanmış olduğum florasan tipi uvb lambam patladı. o uvb lambaya elektrikçi arkadaşıma bi düzenek yaptırmıştım. iki tarafına bişey takmıştı. o taktığı şeyleride kablo aracılığıyla prize taktığım zaman lamba yanıyodu. ama dediğim gibi lamba patladı ve arkadaşımın yaptığı düzenekte çok kullanışlı değil. şimdi iki konuda yardıma ihtiyacım var sizlerden. 
birincisi: 
juenpet e baktım ama uvb lamba yok, bulamadım. otuz.com a baktım, orda da florasan tipi var ve 2 pinli felan yazıyo. bu pin mevzusu nedir? bide bana önerebileceğiniz uvb ampul alabileceğim bi site varmı? yaklaşık 1 haftadır arıyorum ve bulamadım. 1 haftadır uvb lambasız kaldılar. ampul tipi mi daha kullanışlı olur yoksa florasan tipi mi?
ikincisi:
ampul yada florasan tipi hangisi için olursa olsun mandallı masa lambası tarzı bişey de lazım bana. dediğim gibi arkadaşımın yaptığı düzenek çok kullanışsız. bana önerebileceğiniz mandallı masa lambası yada florasan tipi uvb lambalar için armatür saran bi iste var mı?
şimdiden çok çok teşekkür ederim...

https://www.elektrikmarket.com.tr/Horoz-HL067-E27-60W-Masa-Lambasi,PR-50756.html

Uvb lamba önermem dostum...

Pin florasanın girdiği sokete uygun duy girişidir. Bu pinler farklılık gösterir. 2 pin sadece bir tarafta 2 adet fiş gibi iki teldir. Bu duya fiş gibi takılır. Bunların takıldığı alete balast denir. Balast florasanın watt'ına göre değişiklik gösterir. Balast ve florasan birbirine uyumlu olmalıdır.

Florasan tip uygun değildir. Bu teraryum canlıları için. Yani susuz ortam canlıları için. Ampul tip bizimkilere uygun olandır doğrudan kuru alanı ışıtmalıdır. Bunda uygun olan exo terra uvb 100'dür. Bu uva ve uvb içerir. Dayanıklı ve ömrü florasana ve spota göre uzundur. Diğer markalara göre daha ucuzdur.

Biz aldığımız dönem atakanpetshop'da diğer sitelere göre hesaplı idi.

Bunun 13-25-26 wattları var. 25-26 W olanlar biraz daha büyük ve ağırdır. Bunları kıskaçlı yada körüklü lambalar taşıyamaz bir şekilde çanaktan destek verilmeli yada deveboynu lamba kullanılmalı.

Cvp: aydınlatma

kullandığımız ampüllerde kompakt floresan,

florasan ucuzdur, kullanım ömrü azdır, balastı  ayrı satılır, reflektör takmak gerekir, farklı çeşitli girişleri olabiliyor, boy sıkıntıları var en kısası 30-45 cm gibi bişiydi yanlış hatırlamıyorsam , bulması zahmetlidir sylvania reptistar diye aratırsanız çeşitler çıkar, elinizdekinin boyuna ve wattına uygun olanı almalısınız uvb oranı %5-6 olmalı  yüksek uvbli almamalısınız

cem bey in tavsiye ettiği kompakt flo ise uzun ömürlü  (2-3 kat), e 27 duy uyumlu, kendinden balastlı (gövdesinde elektronik devre var) daha az elektrik harcar, kullanım kolaylığı sunar ( akvaryumunuzu boydan boya kaplayan uvli floresan istenmeyen yosun vs problemleri başınıza açabilir ) 

akvaryumu üstten boylu boyuna kaplayan bir kuru alan olsaydı kompakt flodaki mesafe oranlarından dolayı normal florasan kullanırdım fakat birçoğumuz belli bir alanı kuru alan yaptığımızdan kompakt flo daha kullanılışlı

şunun ortasına bir sineklik çek 4 de vantuz, ucuz akvaryum ayırma ::)

Geri