Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bağırsağı dışarı mı çıkıyor?

zeyneppp

Yeni Üye
Merhaba. Bu akşam kaplumbağamı kabuk temizliği için elime aldım. alt kısmını fırçalarken kuyruğunun soluna doğru siyah küçük bir top gibi bişey gördüm. Kir sandım ilk başta almak istedim elimle yumuşak deri gibi bişeydi o gelmedi ama rengi baya siyahtı. Hatta burda bi arkadaşın bağırsağının dışarı çıkmış halinin fotoğrafını gördüm onunla alakasız kırmızılık yoktu aşırı küçük ve yumuşaktı kendi derisi gibi. Dışkılamasında hiçbir problem yok baya fazla yapıyo hatta ayrıca kabız da olduğunu sanmıyorum çünkü yutması için akvaryumunda küçük parçaya dair hiçbir şey yok kum vs. O siyah şey neydi bilemedim suyuna bıraktım 5 dakika sonra aldım baktım gitmişti o siyah şey içine çekti galiba anlamadım. Bir bilginiz var mı bu konuyla ilgili.

Faruk_Can_Durmuş

Bronz 4 Üye
Merhaba. Bu akşam kaplumbağamı kabuk temizliği için elime aldım. alt kısmını fırçalarken kuyruğunun soluna doğru siyah küçük bir top gibi bişey gördüm. Kir sandım ilk başta almak istedim elimle yumuşak deri gibi bişeydi o gelmedi ama rengi baya siyahtı. Hatta burda bi arkadaşın bağırsağının dışarı çıkmış halinin fotoğrafını gördüm onunla alakasız kırmızılık yoktu aşırı küçük ve yumuşaktı kendi derisi gibi. Dışkılamasında hiçbir problem yok baya fazla yapıyo hatta ayrıca kabız da olduğunu sanmıyorum çünkü yutması için akvaryumunda küçük parçaya dair hiçbir şey yok kum vs. O siyah şey neydi bilemedim suyuna bıraktım 5 dakika sonra aldım baktım gitmişti o siyah şey içine çekti galiba anlamadım. Bir bilginiz var mı bu konuyla ilgili.
Merhabalar

Fotoğraf yükleme imkanınız olursa çok daha iyi yorum yapılabilir. Bu tarife göre net bir şey şahsen ben diyemem. Fakat size bir hikayemi anlatabilirim.

Yaklaşık 3 sene önce daha kaplumbağam 10 cm kabuk boyunun altındaydı. Bir gün su değişimi sırasında elime aldığımda sizin tarifinize çok benzeyen bir olayla karşılaştım. Aşırı korkmuştum. Dedim hayvanın bağırsağı dışarı çıktı. Ama gözlerinde davranışlarında bir tuhaflık yoktu. Sonra usulca kuyruğunun altından geri soktu siyah-mor yumuşak dokulu uzantıyı. Meğerse kaplumbağam erkekmiş ve o da cinsel organıymış. O zamana kadar cinsiyetini bilmiyordum. Büyük ihtimal o da yeni keşfediyordu.

Sizinki de eğer cinsel kimliğini yeni keşfeden bir erkek kırmızı yanaklı su kaplumbağası ise düşündüğüm gibi olabilir. Bazı dönemlerde yalnız kaldıklarında erkek kaplumbağalar bu hareketi yapıyor. Ara ara yine denk gelmekteyim.

Umarım durum budur da aksi bir şey yoktur.

easyinthehood

Bronz 3 Üye
Benim de tahminimce o bahsettiğiniz şey hayvanın cinsel organı. Endişelenecek bir durum yok gibi gözüküyor. Fotoğraf yüklerseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Cevap yazmıştım ama silinmiş galiba, o cinsel organı; yalnız doğduktan itibaren normal büyüme kaydeden hayvan için gelişim süreci 9-10 cm gibi başlar. Bu dönem vücutlarındaki değişiklikleri algılamaya çalışır ve istemsiz olarak çıkarırlar. Bir süre sonra durur.

Bu hayvanın boyu kısa bu durumda hayvanın yaşı boyuna göre daha ileri. Nadiren bazı hayvanlar daha kısa boyda cinsel gelişim sürecine giriyor.

Mesela burada 6 cm kabuk boyu civarı bir dişi yarım santimlik yumurta atmıştı.

zeyneppp

Yeni Üye
Cevap yazmıştım ama silinmiş galiba, o cinsel organı; yalnız doğduktan itibaren normal büyüme kaydeden hayvan için gelişim süreci 9-10 cm gibi başlar. Bu dönem vücutlarındaki değişiklikleri algılamaya çalışır ve istemsiz olarak çıkarırlar. Bir süre sonra durur.

Bu hayvanın boyu kısa bu durumda hayvanın yaşı boyuna göre daha ileri. Nadiren bazı hayvanlar daha kısa boyda cinsel gelişim sürecine giriyor.

Mesela burada 6 cm kabuk boyu civarı bir dişi yarım santimlik yumurta atmıştı.
kabuk boyu 10 cm altında 6 ya var ya yok çok küçükken sahiplenmiştim ben onu 1 yıl bile olmadı 10 ay anca oldu okuduklarıma göre de en az 3 yıl falan diyor her yerde üreme için. Dün akşam normalin dışında çok agresif haraketler yaptı kuru alanına hızlı hızlı inip çıktı akvaryumdan çıkmak ister gibi ellerini vurmaya falan başladı baya bi agresifleşti yani. Cinsel gelişim sürecine girmiş olabilir mi?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Üreme ayrı cinsel gelişim ayrı bir süreç. Ayrıca erkekler biraz daha erken giriyor. Normalde 9-10 cm kabuk boyunda olacak hadise hayvanda daha erken seyretmiş. Bu da hayvanı 1-5 yaş aralığında olduğunu gösterir. Hayvan cinsel organı çıkardığına göre cinsel gelişim sürecinde bu dönem vücudundaki değişiklikler ve hormon artımı hayvanda bu tip davranışlar göstermesine neden olur. Bir panik havası yaşayabilirler.