Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

taha00

Bronz 5 Üye
Merhaba.
Forumda yeniyim o yüzden konuyu yanlış yere açmış olabilirim. Bununla birlikte amatör ve düzensiz bir akışa sahip yazı yazıyor olabilirim şimdiden kusura bakmayın.

Yaklaşık 1 hafta önce kabuk boyu 16-17 cm bir kırmızı yanaklı su kaplumbağası sahiplendim (anladığım kadarıyla erkek ve yaşı hakkında bir fikrim yok).
Kaplumbağaya akvaryum ayarlayana kadar biraz küçük bir alanda yaşadı(kuru alan ve 60w ısıtıcı ampul kullandım) şimdiyse 50 yüksekliği olan 75x60 ebatlarında bir akvaryuma geçireceğim zannımca yeterli bir tanktır diye düşünüyorum.

Youtube videoları forum yazıları derken beslenmesi, vitaminleri, mineralleri, kabuk jelleri, su düzenleyicileri(ve henüz bilmediğim başka şeyler) epey kafamı karıştırdı . ek olarak markalar konusu ayrı bir soru işareti hangi marka yemin muadili hangisi vs. bu(bu paragrafta yazdığım tüm ürünler) ürünler hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Genel soruma gelirsek bu konuda a dan z ye tüm hepsinin olduğu tek bir forum yazısı varsa veya detaylı bilgi alabileceğim çeşitli ve güvenilir yazıları ekleyip yardımcı olmanızı istemek.

(ek olarak bu forum konusunun altına a dan z ye detaylı bir rehber oluşturursak bilgiye daha hızlı kolay ve temiz şekilde ulaşılmasını sağlarız şimdiden çok teşekkür ederim)

Merhaba,

Su kaplumbağası bakımı hakkında bu konuda detaylı bilgi mevcut.

Foruma hoşgeldiniz.

Kabuk sertleştiriciyi kullanmıyoruz.

Yem olarak mineral anlamında sera carnivor yada tropical biorept W yemlerinden birini alın.

Dajana gammarus sticks yemi alın.

Omega one adult turtle sticks yemi alın. Tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemi alın.

Totalde 4 yem olacak. Öncelikle atakanpetshop.com'a bakın bu site nispeten ucuz oluyor. Alışveriş sitelerinden alırsanız trendyoldan almayın. Bu sıkıntı çıkarıyor.

Merhaba,

Su kaplumbağası bakımı hakkında bu konuda detaylı bilgi mevcut.

Teşekkür ederim slider farklı tür olduğu için/veya öyle zannettiğim için bakmamıştım detaylıca inceleyeceğim.
Foruma hoşgeldiniz.

Kabuk sertleştiriciyi kullanmıyoruz.

Yem olarak mineral anlamında sera carnivor yada tropical biorept W yemlerinden birini alın.

Dajana gammarus sticks yemi alın.

Omega one adult turtle sticks yemi alın. Tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemi alın.

Totalde 4 yem olacak. Öncelikle atakanpetshop.com'a bakın bu site nispeten ucuz oluyor. Alışveriş sitelerinden alırsanız trendyoldan almayın. Bu sıkıntı çıkarıyor.
Elimde birkaç tane yem var petshopun önerdiği acaba bu yemler hangilerinin muadili oluyor ;

Paw journey turtle stıcks(2 kutu x40gr)

Kurutulmuş karides

Ema tanganyıka chıps , sanırım bu balıklar için ama bana kaplumbağalarına kullandığını ve bitkisel yem olarak kullanabileceğimi söyledi.(bunu alırken acemilik yaptım ve bunların kurutulmuş ürünler olduğunu düşünüp tarihlerine bakmadım sanırım tarihi 2023 te bitmiş, silik olduğu için net okuyamıyorum. Kullanabilir miyim bir zararı olur mu ? Eğer zararı olmasa dahi yemler küçük taneli ,kaplumbağa yedi ancak vermeli miyim diye şüpheye düştüm.

Tor-Axsol marka vitamin , içinde çeşitli vitaminler(A ,D3 ,E ,C ,B1 ,B2 ,B6 ,B12 ,K3) bulunduğu yazıyor kutusunun üzerinde yazan şekilde kullanmamı söyledi fakat kullanmadan önce dikkatimi çekti üzerinde tarihi yazmıyor ve biraz da özensiz bir ambalajı var ek olarak internetteki ambalajında değil farklı görünüyor.

Kusura bakmayın şimdiden çünkü daha burayı çok meşgul edeceğim gibi görünüyor elimden geldiğince iyi bir bakım sunmak istiyorum aynı zamanda da yks yılım olduğu için normalden fazla zaman ayıramıyorum şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

IMG_20240309_210118.jpg
IMG_20240310_005619.jpg
IMG_20240310_005625.jpg
IMG_20240310_033553.jpg

Dün çektiğim resimleri bu şekilde , ışık açıkken gece 00.00-06.00 arası genelde kuru alanda bu şekilde duruyor ve yanında hareket hissetmezse gözlerini açmıyor ve uykusuna devam ediyor.
Henüz uv lambalarım yok yaklaşık 1 ay kadar daha edinemeyeceğim.

Uykusu karışık şekilde bazen karada bazen suda uyuyor. Bir sorun teşkil ediyor mu doğrusu nedir ?

Akvaryumun genel bir resmini çekip atabilir misiniz?

Hepsine toplu cevap vereyim.

Gammarusu açık aldıysanız olmaz. Bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir.

Diğer yemlerin sticklerini çekin bakayım.

Yeni akvaryumuna birkaç sorundan dolayı pazar günü geçireceğim geçirince atsam çok daha iyi olur.
17105066909111266381029228094978.jpg
17105069162193106665146943664684.jpg

Son düzenleme:
Akvaryumun genel bir resmini çekip atabilir misiniz?

Hepsine toplu cevap vereyim.

Gammarusu açık aldıysanız olmaz. Bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir.

Diğer yemlerin sticklerini çekin bakayım.
O halde gammarusu dajanayla değiştireyim.

Üstteki fotoğrafta referans olsun diye standart ösym silgisi koydum, paw marka olanı daha kolayca buluyor ama diğer yem küçük taneli olunca biraz daha uğraşsa da yine de bitiriyor.

Ema tanganyıka olanın tarihi geçmiş dün yemini verdikten sonra fark ettim herhangi bir sorun teşkil eder mi ? Tarihi geçmemiş olsa idi bitkisel yem yerine geçer mi acaba.

Balıklar kaplumbağa yemi yer ama kaplumbağalar her balık yemini yiyemez. Balıklarda farklı bölgelere ait içerik olması sebebiyle içeriğinde kaplumbağalara zarar verecek birşey olabilir. Her ne kadar su mercimeği gibi gözükse de vermeyin. Zamanı da geçmiş zaten.

Paw ot türevli gibi gözüküyor yetişkinler ot türevli besleniyor ona devam edebilirsiniz.

Gammarusu yiyebilir ama hayvan için ufak kalacaktır yerken zorlanır parçaları suyu kirletir. Dajana gammarus sticks yemi alın. Bu gammarus, krill gibi canlıların unundan yapılma stick formda yem.

Sera carnivor ve tetra reptomin diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Onları bırakın diğerlerini alın. Alınca program yapalım.

Vitamini haftada iki kez vereceğiniz ilk stick yemine 2 damla damlatıp suda önüne atın yesin.

Yemleri günde bir öğün vereceksiniz. Hayvanın kabuk boyuna göre 30 civarı yem verin. İlk 20'den sonra tek tek atın. Hayvan yeme konusunda isteksizleştiği nokta doyduğu noktadır ona göre sayıyı netleştirin. Yalnız 30 adet üstüne çıkmayın.

Isıtıcıyı plastik kısmına kadar su içine alın. Dışarıda durmasın.

O kuru alan olmaz. Suya da salınım yapıyor gibi duruyor. Hayvanın gözünde hafif bir enfeksiyon var. Onun için eczaneden gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın 1 hafta kullanın sonra bakalım. İlaç sonrası 25-30 dakika kuru yerde bekletin.

Kuru alan örnekleri burada mevcut.

Bu hayvanların göz kapakları şeffaftır. Hareketi gördüğü anda takibe alır. Durum tehdit noktasına gelirse gözlerini açar. Yani siz uyuyor sanıyorsunuz ama o sizi çoktan takibe alıyor.

Eksik bıraktığım birşey kaldı ise sorun.

Paw ot türevli gibi gözüküyor yetişkinler ot türevli besleniyor ona devam edebilirsiniz.
Pawın tam yem olduğu yazıyor içerik fotoğraflarını da yine de ekleyeyim vereceğiniz bir bilgi olması mahiyetinde bilgilenmiş olurum.
17105467514731588063693260151801.jpg

17105468182464044239416947610438.jpg

Sera carnivor ve tetra reptomin diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Onları bırakın diğerlerini alın. Alınca program yapalım.
Pawa devam edeyim değil mi hemen alamayacağım yemleri fakat en kısa zamanda temin etmeye çalışacağım, ilginiz için de ayrıca teşekkür ederim.

Vitamini haftada iki kez vereceğiniz ilk stick yemine 2 damla damlatıp suda önüne atın yesin.
Apex marka tor-axsol yazan bir vitamin atmıştım yukarıda fotoğraflarda sizce bunu kullanmalı mıyım, sizin bir öneriniz var mı ?

Isıtıcıyı plastik kısmına kadar su içine alın. Dışarıda durmasın.

O kuru alan olmaz. Suya da salınım yapıyor gibi duruyor. Hayvanın gözünde hafif bir enfeksiyon var. Onun için eczaneden gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın 1 hafta kullanın sonra bakalım. İlaç sonrası 25-30 dakika kuru yerde bekletin.
Akvaryumu değiştirdim ,değiştirmeden önce değiştireyim de şöyle şöyle yapayım diyordum ama fikrim kalmadı yavaş yavaş düzenleyeceğim içini. Bu konuda yine buradan yardım almak isterim.

Kuru alanı taştan değil de incelediğim örneklerdeki gibi yapay çimden yapmayı düşünüyorum bunlarda özellikle seçmem gereken bir durum yoktur sanırım.

Dediğiniz damlayı alacağım fakat enfeksiyon olup olmadığına emin olmamız gerekiyor mu ? Eğer enfeksiyon yoksa zarar verme durumu olabilir mi ?

Uykusu karışık şekilde bazen karada bazen suda uyuyor. Bir sorun teşkil ediyor mu doğrusu nedir ?
Şu durumu sizin forum yazılarınızdan birinde okudum sanırsam suda uyuması daha doğru oluyor.

Kuru alanı taştan değil de incelediğim örneklerdeki gibi yapay çimden yapmayı düşünüyorum bunlarda özellikle seçmem gereken bir durum yoktur sanırım.
Kuru alanda yapay çimi tavsiye etmiyoruz. Sonuç itibariyle petrol artığı. Bir de zamanla üstü alg, yosun ve yem artığı kaplıyor. Hayvan bunun kokusunu alınca koparıp yemeye çalışıyor. Yerse ciddi sıkıntı yaratır. Dışkılayamadığında midesinde birikir ve cerrahi müdahale gerekir.

Onun yerine pvc paspas kullanabilirsiniz.

Burada kuru alan örnekleri mevcut.

Suda uyuması daha makul olandır. Böylece gece soğuğundan etkilenip üşümez.

Gentagutu alıp kullanın, göz kapağı çeperinde beyazlık mevcut. İleri değil ama enfeksiyon mevcut.

O vitamini yazdım.

Tüm yerli malı yemlerde standart bu yazı yazar gerçekten doğru ise vermede bir sıkıntı yok. Tek yönlü beslenme uygun değildir. Hayvanın gereksinimleri için bir miktar yem çeşitliliği olmalıdır. Haşlanmış yumurta akı da verin. Sarısını atmayın suyu kirletir.

Kuru alanda yapay çimi tavsiye etmiyoruz. Sonuç itibariyle petrol artığı. Bir de zamanla üstü alg, yosun ve yem artığı kaplıyor. Hayvan bunun kokusunu alınca koparıp yemeye çalışıyor. Yerse ciddi sıkıntı yaratır. Dışkılayamadığında midesinde birikir ve cerrahi müdahale gerekir.

Onun yerine pvc paspas kullanabilirsiniz.

Burada kuru alan örnekleri mevcut.

Teşekkür ederim kuru alanı pvc paspas ile kaplayacağım.

Gentagutu alıp kullanın, göz kapağı çeperinde beyazlık mevcut. İleri değil ama enfeksiyon mevcut.
Tamamdır bir hafta sonunda tekrar atayım fotoğrafını.

O vitamini yazdım.
Apexi kullanıyorum o halde.

Tüm yerli malı yemlerde standart bu yazı yazar gerçekten doğru ise vermede bir sıkıntı yok. Tek yönlü beslenme uygun değildir. Hayvanın gereksinimleri için bir miktar yem çeşitliliği olmalıdır. Haşlanmış yumurta akı da verin. Sarısını atmayın suyu kirletir.
Sera carnivor ve tetra reptomin alıp yanına da dajana gammarusu sipariş edeceğim.
Gerekirse pawı bırakırız emin olduğumuz yemi kullanmak daha mantıklı geliyor.

Evet apexi kullanın.

Pawı kullanın sıkıntı yok. Her gün tek öğün vereceksiniz. Bunu haftada 1 gün verin.

Hayvanın gereksinimleri için bir miktar yem çeşitliliği olmalıdır.

https://www.n11.com/urun/sera-repti...l-72-gr-surungen-yemi-3766745?magaza=akvaryem

Tekrar merhaba fiyatlar uygun mudur alayım mı bu şekilde .

500 ml çok gelir ve bayatlarsa 250 şeklinde alayım.

Akakçe ve cimri üstünden bakın. Bir de atakanpetshop.com sitesi ile kıyaslayın.

Carnivoru alırsanız 250'lik dediğimiz ortaboy kutuda olsun.

Birde exporgin diye bir site çıkmış. Kediler için oradan hesaplı yem alıyorum. Orayada bakın. Belki vardır.

Teşekkür ederim. Pek fırsat bulamadım, halihazırda dışarı işlerim varken petshoplara baktım 6-7 dükkana baktım sadece paw yem var. Sadece bir tanesinde kaplumbağa malzemeleri varmış o da kapalı idi.
En kısa zamanda tamamlamayı umuyorum.

Netten alın hem hesaplı, hem bol çeşit, hemde taze bulursunuz.

Geri