Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bana bu lazım (Kuru Alan)

Turtle pier'i diyorsun. Türkiyede üç ayaklısı satılıyor. 4 ayaklı dikdörtgeni de var. Ama burada satışı yok.

Medium ve large olanı ek aparat ile 30 cm yükselebiliyor. Akvaryuma göre ölçüsüne bak.

Cvp: RE: Bana bu lazım (Kuru Alan)

cem' Alıntı:
Turtle pier'i diyorsun. Türkiyede üç ayaklısı satılıyor. 4 ayaklı dikdörtgeni de var. Ama burada satışı yok.

Medium ve large olanı ek aparat ile 30 cm yükselebiliyor. Akvaryuma göre ölçüsüne bak.

Abi Türkiye'de olmamasına ne kadar şasırdım anlatamam herşey var halbuki :D :D

Tamam abim ölçüsüne göre birşey alıcam

Cvp: Bana bu lazım (Kuru Alan)

Cem abim, akvaryuma dekor alsammı hafif süslemek için ama kapluşlara zarari olur mu ?

Akvaryuma dekor alırken hayvanın o suyu içtiğini varsayarak almak lazım. Ya da kendimizle empati kurarak. Mesela poliüretan yani petrol artığı ya da plastik bir malzemeyi su bardağına koyup su içmemiz gibi. Dekorların geneli poliüretan malzemedir. Salınım yapıp su içinde uzun süre durduğunda kanalizasyon gibi koku yapar. Kuma siyah bir renk verir. Bunlar sağlıklı şeyler değil.

Alacaksan exo terra marka almalisin

Cvp: RE: Bana bu lazım (Kuru Alan)

cem' Alıntı:
Akvaryuma dekor alırken hayvanın o suyu içtiğini varsayarak almak lazım. Ya da kendimizle empati kurarak. Mesela poliüretan yani petrol artığı ya da plastik bir malzemeyi su bardağına koyup su içmemiz gibi. Dekorların geneli poliüretan malzemedir. Salınım yapıp su içinde uzun süre durduğunda kanalizasyon gibi koku yapar. Kuma siyah bir renk verir. Bunlar sağlıklı şeyler değil.

Hiç tercih etmemek en iyisi o zaman abi

mevlut' Alıntı:
Alacaksan exo terra marka almalisin

Öyle yapıcam mevlut abi medium boy 90 tl den satiliyor n11 de

Petshoplarda satilan acik plastik bitkilerden alma tabiki. Ama her plastikte salinim yapacak diye birsey yok. Kalitelisini almalisin.sonucta plastik hayatimizin her yerinde

mevlut' Alıntı:
Petshoplarda satilan acik plastik bitkilerden alma tabiki. Ama her plastikte salinim yapacak diye birsey yok. Kalitelisini almalisin.sonucta plastik hayatimizin her yerinde

Abi haklısın anca sipariş vererek alabilirim ama fiyatı yuksek bile olsa yinede guvenemiyorum.

Fiyatin yuksek olmasi bir urunun kaliteli oldugunu gostermez tabiki. Cokta daraltma alanlarini. Dibe koydugun her sus bir sekilde pisliklerin saklanmasina olanak verecek ve olu alanlar yaratacaktir. Benim 120*50 akvaryumumun tabaninda sadece bir adet exo terra bitki , bir tane top hava tasi ,ve 30 cmlik mangrow koku var. Simdi ozenip bosu bosuna para harcama bence. Hayvanlarin uzerine bukadar dusme. Tabiki sulari temiz olsun alanlari genis olsun. Ama gerisi hep detay. Bunu surekli soylemeye devam edecegim. Benim kaplumbagalarim 18-20 senedir bende ve bir ic bir dis filtre ile son derece saglikli olarak bu yasa geldiler. Dusunebiliyormusun isiticilari bile gecen seneye kadar yoktu.pet siseler de plastikten.en dogal ortami saglamak istiyosan resleri floridaya memleketlerine gonder: )bu kadar cekinme tedirgin olma. Onlar icin en iyisini yapmaya calisirken kendini cebini zamanini bosa harcama. Farkindayim heyecanlisin hemen birseyler olsun istiyosun. Tadini cikara cikara gozlemleyerek kesfederek yapmaya calis. Bu konuda seni bu siteden daha iyi yonlendirebilecek bir yer bilmiyorum. Www. Redearslider. Com da mesela guzel bir site.ingilizcen var ise oradanda cok sey ogrenirsin. Ozellikle reslere yurtdisinda guney amerikada bakan insanlarin buyuk bir bolumu reslere buyuk derin plasik kaplarda bakiyorlar. Uzun vadede plastiklerin salinim yapip suya karistigi dogru .bundan optimum duzeyde uzak kalmak icin elinden geldigince avrupa birligi ve usa menseli urunleri kullan. Cunku bu ulkelerdeki uretimlerin kontrolu ulkemize gore cok cok ileride. Kalite maalesef fiyatida yukseltiyor. Fiyati yuksek urun illa kaliteli degildir. Onemli olan kaliteyi uyguna bulmak. Burada da marka faktoru devreye giriyor.
Sonuc olarak gozlemle izle planla yavas yavas kendini skntiya sokmadan cem inde dedigi gibi uzun vadede sorun cikartmayacak urunler al kardesim. Onlar yasarlar.

Tamamdır abim çok teşekkür ederim senin bu 25 cm lik develer benim içimi rahatlatıyor zaten gelişme aşamasında anlattiğin gibi :)

Herşeyleri tam aslında dediğin gibi abi benimki sadece heves aslında :) 

Ya ben bu hevesimi şöyle güzelinden bir beta balığı alarak atmak istedim içimden fakat dediğin gibi abi bende bir huy var kaplusların akvaryumu hemen degistiricekmisim gibi baska hayvana geçis yapamiyorum halbuki betaya 30-40 lt bir akvaryum aliyorsun pek masrafida yok alsammi acaba diye dusunmuyor degilim en azindan balik hevesimide gidermis olurum ?

Halbuki 1.5-2 senesi var akvaryumu degistirmenin bu bana kisa bir sure gibi geliyor :/

1.5-2 sene kisa bir sure degil aslinda demek istedigim

fikren tutrle pier alma yüzüyor diyolar ama bildiğin batıyor ben bacaklarını söktüm bayadır vantuzlarla kullanıyordum üçgen olanını, 12 cm lik ( ki 13 oldu ) bir kaplumbağa yetmiyor bence, ki sende 2 tane var 8 cm den sonra büyük ihtimal sorun yaşamaya başlarsın. akvaryum odamda değil salonda arada napıyo bu köfte diye bakmaya gittiğimde vantuzlardan biri bırakmış ve hillme nin o haliyle hala güneşlenmeye çalışması hem içimi cız ettiriyor hemde kahkaha attırıyor bende ki reptology ki kalitelisi nmc ye hiç girme alıcaksan da

cem bey 20 cm gibi bir mesafe düşünüyorum rampa için tabi hesapta şaşma olabilir, bunun 15 cm gibi su altında ve eğimi bu turtle pier den daha yumuşak vericem, yapabilseydim turtle pier rampası gibi basamak basamak yapardım ama yapamam, su altı kesime matkapla baya delicem sirkülasyonu bozup ölü alan oluşturmasın diye üzerinede kaydırmaz serip bu cırcırlarla monte edicem şimdilik fikir bu, atladığım bişi varsa lütfen belirtiniz :)

bu arada tetra reptomin alıcaksa okyanuspet ten alsın 300 ml lik 12 lira ve eylül 2018 fiyat olarak ve tarih olaraka gayet uygun dün aldım tavsiye ederim

alıncaksa o pardon düzeltmeden yollamışım

kubilay bey bu ara konuşmuştuk o hydor sirkülasyon aparatindan aldım ben taktım debi kesinlikle düşüyor kafa motoru filanlada dedim bilginiz olsun ona göre alın ama hala güzel bir alet olduğunu düşünüyorum o ayrı

Eğim yanında hayvanın rampadan rahat çıkabilmesi için hayvanın yarısı kadar bir kısım su içinde olmalı. Rampanın alt ucundan tabana 30 cmlik bir mesafe varsa sirkülasyon konusunda sıkıntın olmasın. Bu derinlik suyu çevirir. Sirkülasyon dairesel döndüğü için rampa kenarlarındaki boş kısımlardan dönecek.

Bu kuru alan cam üstü camdan olacaksa rampa kenarlarından giriş yan camına doğru ister üçgen ister yelpaze biçimli cam attır. Bu rampayı desteklediği gibi büyüdüğünde rampa yanından akvaryum camına basıp atlamasın. Ben bunu yelpaze biçimli sonradan yaptırdım. Rampa altından taban camı altına da destek.

Geri