Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bay Tarçın - Bayan Kahve çifti ve Nanecik - Limoncuk

oldscout

Taç 3 Üye
Mayıs ayında almış olduğum kabuk büyüklüğü yaklaşık 5 cm kadar olan kaplumbağam 1 ay gibi kısa bir sürede ölünce bir veterinerin "su kaplumbağaları kim ne derse desin çift beslenir" tavsiyesi üzerine bir tane kabuk büyüklüğü 10 cm ve bir tanede 3,5 cm lik iki tane kaplumbağa aldım. Aldım ama büyük olan(Bayan Kahve) anında küçüğü (Limoncuk) didiklemeye başlayınca hemen akvaryumcuya koşup kabuk büyüklüğü 11 cm (Bay Tarçın) ve 3 cm (lik iki tane daha kaplumbağa ve büyükler için yeni bir yuva kurmak zorunda kaldım. Ama bu zorunluluk tam bir keyif halini aldı. Daha sonra büyükler için aldığım akvaryumun onlara dar geldiğini düşünüp 80 x 60 x 45 (h) cm ölçülerinde yeni bir akvaryum yaptırdım.

Yeni yuvalarına taşınan büyük kaplumbağalarımın bir anda farklı bir özelliklerini keşfettim ve Bay Tarçın'ın Bayan Kahve'ye kur yaptığını farkettim. Birinin erkek birinin dişi olduğunu tahmin ediyordum ama hangisinin erkek hangisinin dişi olduğunu bilmiyordum. Ama hareketlerine bakınca Tarçın'ın erkek, Kahve'nin dişi olduğunu öğrenip onlara Bay Tarçın - Bayan Kahve çifti olarak hitap etmeye başladım. Sonra sukaplumbagasi.comu inceleyince Bay Tarçın'da onun cinsiyetini belirleyen (tırnakları, kuyruğu v.s.) tüm unsurları gördüm. Su kaplumbağaları ile ilgili ve bilgili rastladığım en kapsamlı forum olduğu için Bay Tarçın - Bayan Kahve çifti, Nanecik ve Limoncuk'la birlikte aranıza katılmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz....

Ve huzurlarınızda Bay Tarçın - Bayan Kahve çifti ile Nanecik ve Limoncuk :)

Son iki fotoğraf

Bay Tarçın'ın, Bayan Kahve'ye yapmış olduğu kur ile ilgili olarak bilmediklerimi öğrenmek için ayrı bir başlık açıp görüşlerinizi alacağım.

cok güzeller ve saglıklı görünüyorlar : ) umarım uzun bir süre sizinle beraber olurlar ve deneyimlerinizi bizimle paylaşırsınız ; )

Bu ne sevimliliktir böyle...Hele ki o sırtlarındaki sarı çizgilere bayıldım.((:)Ne kadar da hoş duruyor.Benim bıdıkta da yavaş yavaş belirmeye başladı sarılıklar , umarım sizinkiler gibi olur...Umarım uzun ömürlü olurlar.Yalnız hangisi Limoncuk , hangisi Tarçın hangisi Nanecik anlayamadım.Başka bir fotoğrafta adlarını yazıp tırnak ve kloaka bölgelerini gösterirseniz kesin bir de ben cinsiyet tahmininde bulunayım.:)

Veterineriniz size yalan söylemiş , ya da bilgisizliğinden kaynaklanıyor; kaplumbağaların çift beslenmesi gibi bir zorunluluk yoktur.Hatta çiftleşme ve güneşlenme dışında bir araya gelmediklerinden dolayı büyüdüklerinde birbirleriyle kavga edebiliyorlar.Çünkü sosyal hayvan değildirler.Gerçi beraber büyümüş kaplumbağalarda bu pek rastlanmıyor ama kaplumbağaların kavgaları ölümle sonuçlanabiliyor.Hele ki büyük bir kaplumbağa bir küçüğü ona rakip olarak algılayıp , yerini koruma amaçlı onunla ölesiye kavga edebilir.Aman yan yana koymayın onları.

Biz de sizi aramızda görmekten mutlu olduk.Umarım bıdıkların nice maceralarını daha buradan okuruz.Sevgilerle...

Tarçın~

Bayıldım ben bu kappuşlara. İnşallah benimki de sizinkiler kadar kocamannn olur. O zaman onlara 120*60*40lık bir akvaryum almayı dsüşünüyorum. Akvaryumu yere koyacağım. Suyu sonuna yakın koyacağım. Kayanın olduğu yere rampa yapacağım ve rampadan istediğinde eve kayış atabilecek, istediğinde içeri gire4bilecek. İsterse benim yanımda uyuyabilecek. Çünkü yatağımın başucuna koyacağım. Gerçi orada uyutmaz beni ama... Su falan sıçratır. Ama bunu yapabilmek için en azından 10 cm çapı olmasını bekleyeceğim yoksa kaybolur evde. Şimdi akvaryum çalışma masamın üzerinde. Çapı 5-6 cm.

Bay Tarçın - Bayan Kahve çifti ile Nanecik ve Limoncuk hakkındaki güzel sözlerinizden dolayı teşekkür ederim. Haklı olarak isimlerin hangisine ait olduğunu sormuşunuz hemen açıklayım.

1. Fotoğrafta bulunan küçüklerden soldaki Limoncuk sağdaki Nanecik. Naneciğin ayırd edici özelliği sırtının orta sırasında yer alan kabuk sırasının sona doğru bozulması ve bir tane fazla kabuğunun olması.

2. Fotoğrafta Bay Tarçın. Ön tırnaklarına dikkat ederseniz ne kadar uzunlar ve kuyruğu da kalın ve uzun, kloaka bölgesi kuyruğun uç tarafına doğru. Tipik bir erkek

3. Fotoğrafta Bayan Kahve. Ön tırnaklarına dikkat ederseniz kısa ve kuyruğu bayağı kısa ve ince kloaka bölgesi kuyruğun dip kısmına çok yakın. İlk bakışta ayırd edici özelliği ise koca kafalı olması :) Birde yakından görseniz, sizi görünce hemen yuvadan dışarı fırlamak için çırpınışı ayrı bir seyir konusu. Hele yeme saldırışını anlatmak imkansız parmağımı bile götürecek nerede ise :) Tipik bir dişi

Bay Tarçın, Bayan Kahve'yi epey hırpalıyor bu aralar. Bay Tarçın çiftleşmek için epey koşturuyor ama Bayan Kahve ya cinsel olgunluğa erişmedi yada hazır değil. Bu durum canımı biraz sıkıyor.

Hiç biri kurumak için bile sudan çıkmıyorlar. Bana geldikleri ilk günden itibaren 28 derece sabit sudalar, filtreleri sürekli çalışıyor.

Tek kelimeyle maaşallah.Büyük paludaryumuna ve özellikle suyun berraklığına bayıldım dekorasyonuda harika.Uzun, mutlu ve sağlıklı bir hayat diliyorum onlara aramıza hoş geldin

Cık cık.:)Isıtıcı lambanız yok...O soğuk kuru alana hangi kaplumbağa çıkıp kurumak ister ki...En yakın zamanda 2 tane lamba alıp ayrı ayrı kuru alanın 30 cm. uzaklığına monte ederseniz kuru alandan inmeyeceklerini görebilirsiniz.Kuru alan 30-32 derece olmadıkça bıdıklarımız kuru yere çıkmıyor.

Limoncuk'la Nanecik'in cinsiyetini onlar büyüyünce tahmin ederiz artık.Tırnakları uzun olan kaplumbağanız , sizin de anlattığınız kadarıyla Bay Tarçın , dediğiniz gibi kesinlikle bir erkek.Kahve biraz erkek-dişi karışımı gibi , ayırt etmekte pek zorlandım.:)Ama hepsi çok sevimliler.Uzun ömürler onlara...

Yalnız ufaklıklarınızın paludaryumundaki taban malzemesi dikkatimi çekti.Ufak çakılımsı bir şey değil mi?Kaplumbağalar taşları yiyebilir ve yutabilir.Büyüklerin paludaryumundaki taban malzemesi gibi küçüklerinkine de büyük malzemeler koyun.Yoksa taşları yiyerek zarar görebilir ufaklıklar.

Bay Tarçın - Bayan Kahve çiftinin paludaryumlarını yeni yaptırdım. Dün yeni kayrak taşları aldım. Antalya'dan plaj kumu sipariş verdim. Kuru alanlarını ayrı ayrı çıkacakları şekilde yeniden dizayn edeceğim. Şu sıralar hararetli bir şekilde nesillerinin devamı için gerelkli girişimlerde bulunuyorlar. Plaj kumu inşaallah yumurtlama zamanına kadar gelir. Üstlerine ışık da yerleştireceğim. Bu arada UV lambalarını da yenileyeceğim. Yıl sonuna yaklaştığımız için iş yoğunluğum nedeniyle pek ilgilenemiyorum. Yakında onları yumurtlarken görmeyi düşlüyorum.

Limoncuk ve Nanecik içinde ısınma lambası UV lambası ve en önemlisi taban malzemesi için gerekli değişiklikleri yapmaktayım. Belki onları bulundukları yerden kurtarıp daha büyük üstü kapaklı daha donanımlı bir yere alabilirim.

İş yoğunluğu bazı şeylere engel oluyor.

Ankara'da oturan arkadaşlar güzellerimi yakından görebilirler.

Gerçekten son derece harika düşünüyorsunuz.Böyle kaplumbağalarınızla ilgilenmeniz beni gerçekten çok mutlu ediyor.Ayrıca İnşAllah kaplumbağalarınızın miniklerinide görürsünüz.Anladığım kadarıyla minişlerinize elinizden geldiği kadarıyla iyi bakmaya çalışıyorsunuz.Ne diyeyim nazar deymesin İnşAllah böyle devam eder.

Gerçekden kaplumbağalarınız ve akvaryumun dekorasyonu harika...Birlikde nice zamanlar gerirsiniz umarım=)

çok şirinler inşallah benim bebişlerimde böle büyürler :)

Hayallerinizi suya düşürmek istemem ama bir gerçeği göz ardı ediyorsunuz ya da yumurtlamanın ne zaman başladığı bilmiyorsunuz.:)Çünkü kaplumbağalar en azından 4 yaşından itibaren yumurtlamaya başlar.Hatta bu süre dişilerde 6-8 yıla kadar da çıkabiliyor.Ayrıca yumurtadan yavru çıkarma olayı gerçekten çok zor.Gerekli nemi , sıcaklığı , havayı ve karanlığı sağlamak gerekir.Ben şu zamana dek kaplumbağalarından yavru alan kimse görmedim.Ama umarım siz bu güzel olayı yaşayabilirsiniz.

Onların yumurtlaması ve yavru sahibi olmayı görmek isterim tabiiki ancak o yavrulara gereken özeni göstereceğimden şüpheliyim. Bay Tarçın ve Bayan Kahvenin paludaryumdaki hareketleri görmeye değer nasıl koşturuyorlar onları izlemek ayrı bir keyif. Paludaryumda bazı değişiklikler yapmayı planlıyorum proje hazır camcıya gerekli değişikliğin siparişini vermek kaldı bir tek. Yumurtalarını gömebilecekleri bir yer bile var projemde hatta Antalya'dan pilaj kumunun siparişini de verdim.

Aşağıdaki resimde sarı renkle boyanmış alan onların yumurtlarını gömmesi için gerekli kumu koyacağım yer, gri olan yerede taşla kaplanmış ısınma mekanları olacak. Cama tutturulan spotlar dan alacağım ama çarşıya bir türlü çıkamadım. Tarçın'ın önerisini dinleyim eczaneden Devit-3 aldım bayramda kabuklarına süreceğim.

mailto:/img134/6129/paludaryumprojemga4.png

Geri