Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

bebek kaplumbağanın bakımı

sunset-sunrise

Yeni Üye
Merhaba
Aylar önce bir yakınımız tatile giderken plastik küçük fanusta yaşayan iki tane su kaplumbağalarını bize bırakmışlardı.
Sonra da almadılar. Aslında ev ortamında hayvan beslenmesine karşıyım.

Tabii bizim de doğal olarak pek bilgimiz yoktu bakımları konusunda.
Yaz döneminde hiçbir ekipman olmamasına rağmen ikisi de hareketli ve gözleri açık ve yemlerini yiyorlardı.
Her gün balkonda güneşleniyorlardı. Biz de bir sorun olmadığını düşündük. Sonra havalar soğuduğunda ikisinin de
hareketleri yavaşladı, iştahları kapandı, gözlerinde şişlikler oluştu. Günde 1 tane yem anca yiyorlardı.
Sonra 1 tanesi geçen hafta maalesef öldü.
Sonra netten biraz okuma yaptım, ama pek çok sitede hep aynı şeyler yazıyordu ve de yetersiz bilgilerdi.

Zaman içinde iyice vicdan azabım arttı bebek kaplumbağalara iyi bakamadığımız için.
Sonra bu siteyi buldum ve gerçekten “kaplumbağa bakımı” ile ilgili makaleyi okuyunca ne kadar olumsuz şartlarda baktığımızı anladım yavrulara.
Hemen bir akvaryum, dış filtre, sera marka 3 çeşit yem ve vitamin, mango kökü, ipek bitkisi, silis kumu, yüzen ada ve uba-uvb lambası aldık.
1-2 gün içinde bebek kaplumbağanın gözlerinde şişlik biraz azaldı. Sanırım suyun ılıklığı hoşuna gitti.
Uvb-uva ışığı taktığımız gün patladı. Fotoğraflarda akvaryumların kuru alan üzerinde iki ve veya üç tane lambalar görüyorum.
Şimdi eksik olan ısıtıcı lamba ve uvb-uva lambasını da alacağım.

Acaba yeteri kadar kuru alanda ısı olmadığı için mi hala gözleri kapalı, iştahsız ve hareketleri zayıf?
Vücudunun büyük kısmını suyun içinde tutuyor hep, başı dışarıda sadece.
Birde aşağıdaki linkteki ısıtıcı ve uva-uvb lambalar uygun mudur?
Bana yardımcı olabilir misiniz?

bir de yavrucak arada bir cıyaklama tarzı bir ses çıkarıyor ve de esniyor?
hasta mı olduğu anlamına geliyor, yoksa kış uykusunda mı?

Esnemeleri normal sağlık bakımından daha bilgili arkadaşların fotoğraf görmek isteyeceğine eminim hayvanın fotoğraflarını gönderebilirseniz daha iyi bilgi sahibi olunur. Göstermiş olduğunu ürünler içerisinde bulunan UVB lambayı tavsiye etmem bir yerde daha görmüştüm aynı ürünü UVB 3.0 olarak geçiyordu markasınıda bilmiyorum. Gerekli olan lamba UVB 5.0 olmalı Exo Terra'nın UVB lambası uygun oluyor fakat fiyatı çok yüksek ve şuan Türkiye'de bulunmuyor diye biliyorum. Ben Crawlmiracle marka 13W almıştım biraz yakın konumlandırdığım zaman yeterli oluyor daha uygun fiyatlı Aliexpress'de mevcut yerli alışveriş sitelerinde de vardır ben N11den almıştım yanlış hatırlamıyorsam birde masa lambası için seramik duy gerekli o ürünü elektririkçiye götürerek seramik duy ve kalın kablo yaptırabilirsiniz ısı lambası taktığınızda sorun olmaması için.

Hayvan akciğer ve göz enfeksiyonu olmuş. Kabuk boyu nedir?

Eczaneden genta damla alın bu arada, başka marka değil.

Su 28 kuru alan 32 derece olacak. Şu an ısıtıcı lamba yoksa kalorifere yakın konumlandırın.

kaplumbağanın kabuk boyu 4-4,5 cm kadar, ısıtıcı lambası bugün gelecek.
Cem bey genta yı kaç damla damlatacağım? suyuna mı yoksa gözlerine mi damlatacağım?
fotoğraflar aşağıda(kabuğu da iyi değil gibi), bir kaç gündür hiç bir şey yemiyor, iyileşsin istiyorum,
lütfen yardımcı olun.

Ekli dosyalar

• 20210113_092219.jpg
    20210113_092219.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 19
  • 20210113_092229.jpg
    20210113_092229.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 18
  • 20210113_092250.jpg
    20210113_092250.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 20
  • 20210113_092338.jpg
    20210113_092338.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 20
  • 20210113_092351.jpg
    20210113_092351.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 18
  • 20210113_092416.jpg
    20210113_092416.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 15
  • 20210113_092405.jpg
    20210113_092405.jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 19
Hayvanın kabuğu yosun ve alg bağlamış. Enfeksiyon da hepsinin sebebi ısıtma lambası olmayışı. Lamba ısıtma yanında kabuğu kurutarak üzerinde biyolojik kalıntı oluşması ve üremesini engeller.

Kabuk için orta sertlikte diş fırçasını ıslatıp üzerine sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayın. Akvaryuma emsal sıcaklıktaki su ile durulayın.

Gentayı sabah akşam üçer damla ağzına ve üçer damla da her göze, her bir damla arası 10 saniye arayla damlatın. Göze damlattıktan sonra 5 dakika kuru yerde beklesin. Lamba gelince 10-15 dakikaya çıkarın. Gözlere ilaç iyi yayılsın.

Stick yemede damlatabilirsiniz. İlk verilecek yeme. Sonra verirseniz tadını alıp yemez. Vitamin damlayı da öğle vakti bir damla yapalım. Ya ağzına yada stick yeme damlatın. Suya mümkün olduğunca temas etmeden yesin gerekirse elden ve ikiye kırıp verin. Direk yutsun.

Vitamin kırgınlığını alıp iştahını açar.

Dışarı çıkarmayın en ufak bir esinti daha hastalık sebebi ki diğeri de bu yüzden ölmüş.

7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakım istiyor. Enerjileri yüksek bünyeleri zayıf olduğu için çabuk etkileniyorlar. 7 cm sonrası artık yağ depolama başlıyor.

Derecede sera yada jbl'nin ince cam çubuk derecesi var. 0-50 göstergeli içi sarı renk. Birbirlerine benzerler. En uygun olan bu. Daha kırdıklarını görmedim. Isırma ve kabuk darbesine dayanıklı.

Yukarıdakilerden bir tek son linkteki ısıtma ampulü uygun birkaç tane alıp yedekleyin. Hep zamansız vakitte patlarlar.

Merhaba Cem bey,
Genta damlayı aldım. Gözlerine 3-4 gündür damlatıyorum. Ağzına damlatmayı beceremedim ama ruj gibi sürdüm. Biraz da gözlerden ağzına doğru aktı damla. Biraz biraz ağzına da gittiğini düşünüyorum. Kabuğunu temizledim. Isıtıcı lambanın altında da duruyor. Ciyaklama tarzı ses çıkarmıyor, en azından denk gelmedim. Gözlerindeki şişlikler birazcık azaldı. Ama hala kapalı ve şiş. Ve gözlerini hiç açtığını görmüyorum. O kadar az hareket ediyor ki. Yemlerini de yemiyor.
Ne zaman iyileşir acaba, ya da iyileşecek mi? Gentayı gözlerini açana kadar devam etmeli miyim?

Ekli dosyalar

• 20210116_003345.jpg
    20210116_003345.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 19
  • 20210116_003308.jpg
    20210116_003308.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 17
Hayvan ısıdan tam faydalanmak için bacaklarını açmış bu güzel.

Gözleri kapalı olduğu için yemi göremiyor ve yemiyor açıldığında yemeye başlar. Fazla hareket etmemesi de bu yüzden.

Kuru alanda yemez. Hayvanı suya koyun önüne ağzına sığacak oranda ufaltıp hemen önüne bırakın ve uzaklaşın. O şekilde kokusunu alırsa yer belki yemez tekrar kuru alana çıkmak isterse çıkarın. O yemi de sudan alıp atın kirletmesin.

Kuru alana koyduğunuz yemlere su değmemişse tekrar yemin kutusuna koyun.

Gözler tamamen düzelene kadar devam edin. İçindeki iltihabı atıp temizlesin. Göz içine nüfuz ettiğine emin olacak kadar damlatın.

Ağzına damlattığınızda ağzına üç damlaya yakın girdiğine emin olun sürme sayısı önemli değil.

Gözleri açılıp yemi yemeye başladığında yeme damlatıp sudayken elden uzatırsınız yada hemen önüne atar fazla suya salınım yapmadan hemen yesin.

Hayvan tüm hastalıklardan kurtarsın kabuk işine de eğiliriz. Bunu hatırlatın.

Cem bey, 1.5 hafta oldu, hala gözleri açılmadı ve yemlerini önüne koymama rağmen yemiyor. Gentaya devam edeyim mi, yoksa başka ilaç almalı miyiz??

Göz içine işlemiyor mu? Gerekirse parmağınızla aralamaya çalışın. Damla sayısı önemli değil göz içine yeterince girmeli. 10 güne iyi kötü açılması lazımdı.

Göz kapağı üstünden beyazlık görüyor musunuz? Eğer öyle ise iltihap içeride taşlaşmıştır, yumuşaması lazım. Arada suya indirin göz kapakları kurumasın. Sürekli lamba altında durması gözlerini kurutur. Uygulama harici kuru alanda iken tepeden göz kapaklarına da damlatabilirsiniz.

Bir süre daha devam edin sonra bakalım durumuna.

Gözlerinin içine işlediğini sanmıyorum. Hep suyun içinde aynı yerde duruyor. Ben elimle alıp kuru alana koyuyorum. Damlasını damlatıyorum göz kapaklarına. Biraz ışığın altında dursun daha iyi emsin damlayı demiştiniz ya. Gözlerinde beyazlık var evet.
Bu arada göz kapaklarını açabileceğimi sanmıyorum çünkü kabuğunu temizlerken başını içine çekmişti. Bazen damlasını damlatırken bile başını içine çekiyor.
Sonra gece yarısı falan tekrar suyun içine giriyor. Ben dokunmasan hep aynı yerde suyun içinde duracak. 1 cm karelik alanda kımıldıyor sadece. Çok ilginç hayvancağız. Hiç yem de yemiyor. Nasıl yaşıyor anlamıyorum.

Son düzenleme:
Göz damlasını sabah öğle akşam yapalım. Kuru yerde bekleme 20 dakika olsun.

İki kişi yapabilirsiniz biriniz tutar diğeriniz temiz kulak pamuğu ile çok az da olsa kapağa hafifçe sürtüp aralayarak göz içine damlatsa bu iş tamam. Kafası içerdeyken sabit durur yeterki boyun derisi kapamasın.

Gözüne işlediği anda hayvan ön ayakları ile gözlerini ovalamıyorsa içine nüfuz etmemiştir. İlaç başlarda hafif yakar, daha çok kaşıntı yapar.

Hayvan az da olsa yağ depolamıştır onu kullanır yinede suda iken hemen önüne atıp uzaklaşın. Hareketi algılamayınca yer belki.

Tekrardan merhaba Cem bey
Az önce elimize aldık kaplumbağayı, kafasını içine çekti, kulak pamuğunu sağ gözüne değdirdimizde kafasını sağa, sol gözüne değdirdiğimizde başını sola çevirdi. Ağzını açıp pamuğu ısırmaya çalıştı. O arada ağzına damla ve yem verebildik. Ancak ne yazık ki gözlerini açmayı başaramadık. Ön ayaklarıyla doğal olarak gözlerini de ovalamadı. 20 dak dan fazla uğraştık. Sonuç olumsuz.
Ne yapacağız bu durumda.

Tepki verecek kadar büyümüş. O halde kafasını içeride tuttuğunda damlatın boyun derisi kenarında ilaç kısmen gölleşir o durumda dik tutarak bekleyin. Aradan bir miktar girecektir. Kafasını çıkarmaya çalışırsa burnuna kulak pamuğunu dokundurun içeride tutar. Yalnız ısırıp yutmasın.

Bu ağızdan yem yada damla damlatma durumlarında hayvanı 45 derece açı ile tutun dik durursa ciğerlerine kaçabilir.

Geri