Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

bekle bekle tak etti :D

pretty

Altın 5 Üye
80*30*40 akvaryumum var .
akvaryum özel yaptırılmış şansıma denk geldi cam kalınlığı 8mm
turtle topper aldım suyu max kulllanabılmek için.
filtre HY-1300F
ısıtıcı 100 W
silis kum 0,5-1 mm

biri beni rahatlatsın dünden beri su dinsinde ben akvaryum içini göreyim diye bekliyorum.kapluşlarım yeni evi için sabırsızlanıyor , dün akşam kumu koydum güzelce suyu doldurdum aman Allah'm o ne o suda ben bile yaşamam ölürüm :whistling:
sabah kalktım rüyamda mı gördüm bilemicem filtreyı takmakla hata mı ettim .içi biraz gözüküyordu gene gitti :haha:

Cvp: bekle bekle tak etti :D

Gizem, kumu iyice yıkamışmıydın ? Akvaryuma koymadan önce bir kaç kez ılık suda, elinle karıştırarak su değişimi yapıp, koymadan önce kaynar suda da bir kere bekletip koyman, akvaryuma konulduğunda daha az bir bulanıklılık gerçekleşebilir. Bunun yanında da varsa mikrop bakteri vs. azda olsa gitmiş olur.

Filtre olmadan biraz zor gider o bulanıklık. Filtre açık kalsın iyi yapmışsın. Akşama kadar düzelir inşallah.

Cam kalınlığın çok iyi olmuş. Hesaplamada çıkan kalınlıktan 1-2 cm kalın olmasını öneririz senin ki 3 cm kalın olmuş. 4 hayvan için uzun sürmese Yaz sonuna kadar getirir seni.

Topper daha öncede söylediğim gibi hazır kuru alanlar içerisinde, akvaryum enine uyduğu sürece en iyilerinden biri. Suyu dediğin gibi tam kapasite kullanman en büyük avantaj ve üzerinde lambalar için alan gibi bir çok şey düşünülmüş.

Hadi hayırlı olsun.

emin ılık su falan yapmadım. direk sıcak suda kaynattım . elimlede fazla karıstırmadım acaba o sebeplemı oyle oldu. suyun hepsı musluk suyu . metilen koydum düzelsin dye sabah akşamkınden ıyıydı ama ben fltre taktım bı baktım hoppp akvaryumda savas :D

sterilizasyonu yapmışsın ama toz artıkları temizlememişsin kum bulanıklığının sebebi bu. zamanı daraltmak için kumu iyice karıştır ve kısmi su değişimleri yapıp yenisini kumu kaldırmadan ekle. arada filtre süngerini de yıka içine girmiş olan zerreleri temizlemiş olursun. filtre çalışır vaziyette iken maşrapayı altına geçir. fişini çek ve yavaşça ayırıp maşrapayı kaldır.içindeki kir suya akmasın. akvaryum güzel olmuş. bayağı aşama kaydetmişsin tebrikler.

sağol cem resmini atıcam da dedim şu bulanıklık sorunumu çözeyim . emin sağolsun yolladı lamba ve ampullerı elimde olur . tek eksiğim mango kökü ve uvb amplu . pahalı olduğu içn devit 3u kullanıyorum dediğiniz gbi. raff p aldm . diğeri bayatlamış olablr dye . bana bi yem programı uygularsnz sevınırım. hediye olarak 2 kapluş getirirldi yapacak bsey yok geri veremezdm soğuk suya bırakamazdm içim cızladı . benım cocuklarla anlastılar . tabı buyuyunce naparlar blmem :smile: bitanesi baya alısamadı ortama . maydonoz suyu dusunuyorum ona da iştahı acılsın dye . yavas yavas toparlıyorum yeni evlerine koyacağım :)

sera aquatanda var elimde. metilende var. ıkısı de kullanılabilir mi yoksa biri kullanırlırken dğeri kullanılmamalı mı. bir de metilenin hakkında iyi şeyler bulamadım.yararlı bakterılerıde öldürüyormus. mantar hastalıgı olmadıkca kullanmayınız dye okudum. haklılık payı var gbı geldı . siz ne dersiniz ?

Kumu karıştırarak defalarca durulamak gerekiyor. Sonrada akvaryuma koyup filtreyi çalıştırmak. Sabaha berrak oluyor. Sen uygulamaları eksik yaptığın için bu şekilde. Sorun yok ya yarın sabaha yada akşamına düzelir.

Kumu karıştırarak defalarca durulamak gerekiyor. Sonrada akvaryuma koyup filtreyi çalıştırmak. Sabaha berrak oluyor. Sen uygulamaları eksik yaptığın için bu şekilde. Sorun yok ya yarın sabaha yada akşamına düzelir.

uvb ampulunu ılerde alacağım ama lambayı aldım. modlardan bırı birine önerirken linkten bakmıstım hemen aldım. inşallah bır hata yapmadım uygundur dmı bu mailto:/ofis-kirtasiye/portatif-kiskacli-masa-lambasi-kitap-okuma-vb-93899902

Sera aquatan ilk kurulumda musluk suyunu düzenler ve tekrar kullanılmaz. Mavi damla ise sterilizasyon için bakteri ve hastalık durumlarında kullanılır. Tüm bakterileri yok eder.

İştah için maydonoza falan gerek yok. Yeme vitamin damlatıp vermeye çalış. Yemezse ağzına vitamin sür. Sonra vereceğin yemi gene vitaminle.

ben streil yaptıktan snra fazla kurcalamadım yalan yok. sağolsun erkek arkdşm cumburlop suyu dökünce direk bulanıklığın dibine vurdu . ama fltre koymamıstım gerçekten sabahı bekledm baktm az az oluo fltreyı takım dedm. fltrede braz karıstırdı tabı suan hala calısır durumda. cok fazla bi gelişme yok. suyu tazelicem yanı sureklı anlaşıldı. evet dediğin gbı fltreyı kullanıp bkez cıkardm temızledm sungerlerı tekrar koydum . artk bunlarda olmazsa kola şişesi yontemını denıcem :)

Akvaryum suyu berraklaştığında ilk aşamada filtreyi iyice bir temizlemeniz faydalı olacaktır.

Birde hayvanların kabuk boyları nedir? Bunlara göre programı vereyim.

Bir konuda uvb ampule uygun o mandallı lamba maksimum 40 w ampul kaldırır. Daha güçlü ampul takma.

denedım olmadı nerdeyse 1 hafta oldu yem yemiyor. diğeriyle beraber aynı anda geldı. ıkısıde 2 gun hıc yemedı ama snra dgeri gayet normal şekilde yemeye basladı . ama öbürü hala yemıyor. kılını bılke kıpırdatmıyor. hastalık gibi bi belirtisi yok sadece ıstahsız. maydonoz yontemı ıse yaramıstı küçük kızımda onada yapayım dedm. dediğin gbi vitamın ısınıde yaptm bana mısın demıyor :)

AEK' Alıntı:

Bir konuda uvb ampule uygun o mandallı lamba maksimum 40 w ampul kaldırır. Daha güçlü ampul takma.

haklısın zaten fazla kaldırıcanı dusunmedım ucuz cnku. 40 w uvb ampulu nerde bulcam. o sizin bana attıgınız pahalı ampul kac wattı ?

pretty' Alıntı:
ben streil yaptıktan snra fazla kurcalamadım yalan yok. sağolsun erkek arkdşm cumburlop suyu dökünce direk bulanıklığın dibine vurdu . ama fltre koymamıstım gerçekten sabahı bekledm baktm az az oluo fltreyı takım dedm. fltrede braz karıstırdı tabı suan hala calısır durumda. cok fazla bi gelişme yok. suyu tazelicem yanı sureklı anlaşıldı. evet dediğin gbı fltreyı kullanıp bkez cıkardm temızledm sungerlerı tekrar koydum . artk bunlarda olmazsa kola şişesi yontemını denıcem :)

Hiç bir şey denemene gerek yok. Kum kalsın, filtreyi çalışır bırak. Arada su ekleme çıkarma yapabilirsin. Ama tamamen yapma. Yarıyı al ve ekle. Bence sabaha kadar bekleyip ondan sonra bile deneyebilirsin.

Gizem bunu sadece uvb lambalar için kullanırsın. Isıtıcı lamba için zaten eline geçiyor. Sana verilen linkler deki uvbler 23 ve 15 w olarak ikiye ayrılıyor. 40 W bulmana gerek yok bunlar yeterli

3 tanesi 1,5 2 cm civarı . diğeri 5- 5,5

tamamdır anlaşıldı . bekleyım o zmn arada su ısıne bakarım. akvaryum baya buyuk gelıo gozume su cok fazla . inş hemen bulanıklık yok olurda bende dekorunu yapmaya baslarm:)

pretty' Alıntı:
denedım olmadı nerdeyse 1 hafta oldu yem yemiyor. diğeriyle beraber aynı anda geldı. ıkısıde 2 gun hıc yemedı ama snra dgeri gayet normal şekilde yemeye basladı . ama öbürü hala yemıyor. kılını bılke kıpırdatmıyor. hastalık gibi bi belirtisi yok sadece ıstahsız. maydonoz yontemı ıse yaramıstı küçük kızımda onada yapayım dedm. dediğin gbi vitamın ısınıde yaptm bana mısın demıyor :)

AEK' Alıntı:

haklısın zaten fazla kaldırıcanı dusunmedım ucuz cnku. 40 w uvb ampulu nerde bulcam. o sizin bana attıgınız pahalı ampul kac wattı ?

Benim 15 gün ilk gelişinde yem yemeyen kaplumbağalarım var. Biraz daha bekle ama hiç ilgilenme hayvanlarla. Ortama rahatça alışsın. Hepsi aynı karakterde olmuyor.

Uvb ampul iki seçenek. 15 ve 23 w seçenekleri var. Sadece mesafeyi etkiler. Yani 15 w olanı 20 cm mesafeden, 23 w olanı 26 cm mesafeden konumlandırmalısınn. Jungle olanı alacaksın. Yanlışlıkla desert olanı alma.

Cvp: RE: bekle bekle tak etti :D

AEK' Alıntı:
Elindeki tüm yemler nedir?

suan elimdeki yemler raffy 1 - raffy p - mineral almadım raffy pode var dye . vitamn var bde başka bişem yok. marin kullanmıyorum atıcam artk yanı onuda.

Bu mandallı lambaya bahsettiğimiz uvb ampuller uyar.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13212&ad=jbl-solar-reptil-jungle-uv-190-kompakt-surungen-terraryum-lambasi-15-w&kat=158
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13213&ad=jbl-solar-reptil-jungle-uv-310-kompakt-lamba-23-w&kat=158

pretty' Alıntı:
AEK' Alıntı:
Elindeki tüm yemler nedir?

suan elimdeki yemler raffy 1 - raffy p - mineral almadım raffy pode var dye . vitamn var bde başka bişem yok. marin kullanmıyorum atıcam artk yanı onuda.

Kabuk boyları neydi? Mesajlarında varmıydı, göremedim.

evet benımde uvb ampul pahalı olan snradan almayı dusundugum o linktekılerdendi. tamamdır :)

kabuyk boyunu soyledım msjlarda var. tekrar soylım :) 4 adet var suanda kapluş. 1 tanesi 5-5,5 diğer 3ü küçük ya 1-1,5 civarı

Geri