Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beyazlık

Tamerr

Yeni Üye
Su kaplumbağamın kabuğunda küçük bir beyazlık bulunmakta. Mantar olabileceğinden korkuyorum. Akvaryumlarını 5 günde bir temizliyorum. Kaplumbağamın kabuğunu fırçalamak istiyorum ama strese girer diyede korkuyorum. Yardım edebilirseniz sevinirim.
20240508_091859.jpg

Ekli dosyalar

• 20240508_091904.jpg
    20240508_091904.jpg
    899.3 KB · Görüntüleme: 6
  • 20240508_091853.jpg
    20240508_091853.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 6
Plaka altına işlemiş ise atılana kadar çıkmaz. Tam seçemiyorum ama mantar gibi durmuyor. Isıtma lambası altında durdukça plaka kuruyup gerilerek açılır.

Yüzeyde ise diş fırçası ile fırçalayın. Yalnız hayvanı tutarken ön ayakların arkasından tutun. Çıkmıyorsa içindedir.

Plaka altına işlemiş ise atılana kadar çıkmaz. Tam seçemiyorum ama mantar gibi durmuyor. Isıtma lambası altında durdukça plaka kuruyup gerilerek açılır.

Yüzeyde ise diş fırçası ile fırçalayın. Yalnız hayvanı tutarken ön ayakların arkasından tutun. Çıkmıyorsa içindedir.
Hayvanın sağlığını etkiler mi? Ve neden bu gibi bir sorunla karşılaştım? Ayrıca yardımınız için çok teşekkürler 🙂

Hayır. Bu her zaman olan bir durum plakalar açıldıkça altına işleyen su buharlaşır ve kireç tortusu altında kalıp taşlaşır. Plaka atıldığında çözülür.

Mantarlar ise iyi sterilize edilmemiş bir ürün konduğunda bulaşır.

Hayır. Bu her zaman olan bir durum plakalar açıldıkça altına işleyen su buharlaşır ve kireç tortusu altında kalıp taşlaşır. Plaka atıldığında çözülür.

Mantarlar ise iyi sterilize edilmemiş bir ürün konduğunda bulaşır.
Bir de rica etsem bana ısıtıcı önerebilir misiniz?

En boy su yüksekliği kaç cm?

Tahminen 19 litre civarı su var. Suyu rampa üstüne doğru az biraz daha yükseltin.

Normalde 50 watt yeterli. İleri dönük yine masraf yapmamak için 100 watt su ısıtıcı alın. Tam batan su ısıtıcısı olarak tetra ht yada çelik ısıtıcı alabilirsiniz. Roxin ve ribao markada var.

Isıtma lambası yok sanırım o alınacak. Bu konuda bilgi verdim.

Tahminen 19 litre civarı su var. Suyu rampa üstüne doğru az biraz daha yükseltin.

Normalde 50 watt yeterli. İleri dönük yine masraf yapmamak için 100 watt su ısıtıcı alın. Tam batan su ısıtıcısı olarak tetra ht yada çelik ısıtıcı alabilirsiniz. Roxin ve ribao markada var.

Isıtma lambası yok sanırım o alınacak. Bu konuda bilgi verdim.
Su ısıtıcısı alayım diye Eminönüne gittim. Bir ısıtıcıya 880 dediler plastikmiş almadım bende. Normal bir ısıtıcı ne kadar oluyor? Kazıklanmayayım.

Kaliteli bir marka ise fiyatları o civarlarda. Net üstünden bakın. Akakçe ve cimri.com

Tetranın plastik modeli mi? Bu plastik olanlarda çatlama, patlama derdi olmasa da içindeki plakalarda oksitlenme oluştuğu için arızalandığı konusunda şikayetler olmuş.

Geri