Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bir Haftalık Isıtıcının Çatlaması

Sarp

Bronz 4 Üye
Isıtıcımın resmini aşağıdaki linkte görebilirsiniz. Markası VRONIC VR 570'tir. Bir hafta önce 22 liraya satın aldım. Bu şekilde kullanılmaya devam edilebilir mi, eğer edilmez ise pet shopun bunu geri alma zorunluluğu varmı? Ayrıca su içinde yan vaziyette çalışırken çatlama meydana geldi. Baloncuk çıkarmasıyla olayı farkettim. mailto:/f1wjsh.png

mailto:/f1wjsh.jpg

Evet bende teraryumda beslerken capraz sekilde konumlandiriyordum ve 3 isitici patlatti . Yaz durmasi pek saglikli degil en iyisi dik konumlandirmak . Petshop almaz gibime geliyor . Ama normal duz koyup catlasaydi alabilirdi .

Yan durmasi pek saglikli degil en iyisi dik konumlandirmak .

Cvp: Bir Haftalık Isıtıcının Çatlaması

Ne olur ne olmaz, kullanmamanı öneririm. Maazallah bir elektrik kaçırma olayı gerçekleştirirse kaplumbağalara zarar verebilir. Fark etmeniz iyi olmuş.

Normalde bu kadar kısa süre içerisinde darbe olmadığı sürece çatlamaması lazım. Sen aldığında yoktu demi böyle bir şey? Getir bi şansını dene en azından. Olmadı üzerine para verip biraz daha kaliteli ürün almak istediğini belirtirsin.

Yoo catlamasi cok normal :) bende o sekilde kullandigim icin biliyorum :) birde isiticinin ustu susuz kalirsa catlamasi garanti oluyor :) gerci susuz kalmasa bile catliyor

Birazda kalite ile alakalı tabi. Bendekide 1,5 senedir hafif yatık ama sorun yok. Isıtıcı o şekilde kullanılmamalı.

Maalesef aynı şey benimde başıma geldi bu sabah 25 liralık bi ısıtıcı kulanıyordum.Bugün çatladığını gördüm.Büyük akvaryuma saklıyordum ama Eheim 100w kullanmak zorunda kaldım.Risk almaya değmez diye düşünüyorum.

ısıtıcı çalışır vaziyette hava teması aldıysa çatlar. darbe alırsa çatlar. wattına göre kapasite üstü suyu ısıtırsa zorlanacağı için aşırı ısınma yapacaktır. bu da camda zayıflama yapıp çatlatır.

camın kalınlığı kadar kalitesine göre dayanıklılığı da artar. ısıtıcıda kulanıllan camların kalitesi sırayla: quartz cam, kristal cam ve sıradan camdır.

tam zamanında farkedip çıkarmışsın yoksa hayvanlar akıma kapılıp ölürlerdi. bu kullanılmaz artık direk çöpe atılacak. değişim durumu söz konusu değil.

ürünü alırken bakılması gerekenler anlık fişe takıp ışık geldiğini görmek. sonra hemen fişten çekilmeli kızarsa çatlar. ve cam kontrolü yapmaktır.

Bence kullanma.Kapluşların hayatını tehlikeye atmamak gerek.

Arkadaşlar bugün gittim petshop'a. Durumu izah ettim. Adam bu seferlik olsun diyerek geri aldı ürünü, aynısında yeni bi tane bana verdi. Hemen peşine aynı marka model bi ısıtıcıyı 2 yıldır yan vaziyette çalıştığını ve hiç bir şey olmadığını hem söyledi hem de gösterdi. Ancak bir daha yan kullanmayacağım. Bundan sonra hep dik :)

dik konumda kullanırken dikkat et üzerinde max çizgisi vardır onun altına su inmesin. bu da patlama riski doğurur. keşke başka bir markaya yönelseydin. bu alt kalitede roxin ayarında.

kullandığın su oranı ve ısıtıcının gücü nedir ?

Isıtıcı 100 w su oranı derken?

akvaryumda veya kapta kaç litre su var ? en*boy*su yüksekliği= su miktarı

Şimdi Cem ona su oranı ne kadar denmez, akvaryumunuz kaç litre denir. Akvaryumun eni 18 cm, boyu 39 cm yükseklik ise 25 cm. Bu akvaryum yaklaşık 20 litre su almaktadır.

peki işin acemisiyim kusura bakma. neyse o kadar su için yüksek bir ısıtıcı almışsın. bir iç derece alarak mümkünse cam olsun. ısı değerini netleştir. 28 derece sabit ısıda olmalı. yüksek wattlı ısıtıcı daha fazla ısı verebilir. üstelik kalibrasyon ayarı bozuksa daha da fazla olabilir. bu akvaryum eğer hayvanı yeni aldıysan yılbaşına kadar; birden fazla iseler daha kısa sürede değişmeli.

bu arada hitap şeklini düzelttim. yaş itibariyle uygun yaklaşım değil.

banada aynısı oldu hatta aynı marka bugü yenisini alıcam

Geri