Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bu mantar mı?

BERENNN

Yeni Üye
Merhabalar. İki adet su kaplumbağamız var. Küçük kaplumbağayı bir ay önce aldık. birkaç gün sonra yanağında böyle sivilce gibi beyaz krem bir şişlik fark ettik. Ne olduğunu anlamadık ama bir aydır duruyor. ondan bir hafta sonra da kardeşim diğer kaplumbağayı getirdi. kabuğunun kenarında bir kahverengilik vardı. alırken fark etmemiş. pet shoptaki adam da satmış bu şekilde. Şimdi bir ay geçti ve kahverengi bölüm ikinci plakaya yayıldı. İnanı suyu günde iki kere değişiyor.Arıtıcı suyu kullanıyorum.Vitamin veriyorum.kabuklarına haftada bir jel sürüyorum.yemeleri iyi keyifleri yerinde hareketliler. Ama bu gördüğünüz şeyler mantar mı?Kahve olan leke aynı kabuk gibi kalkıyor.Bugün batikon sürdüm. Ne kadar devam etmeliyim? Ne yapmalıyım

Ekli dosyalar

• * Image 2024-07-24 at 12.12.23.jpeg
    * Image 2024-07-24 at 12.12.23.jpeg
    585.4 KB · Görüntüleme: 25
  • * Image 2024-07-24 at 12.08.27 (1).jpeg
    * Image 2024-07-24 at 12.08.27 (1).jpeg
    522.5 KB · Görüntüleme: 26
  • * Image 2024-07-24 at 12.08.27.jpeg
    * Image 2024-07-24 at 12.08.27.jpeg
    342.8 KB · Görüntüleme: 27
  • * Image 2024-07-24 at 12.08.26 (1).jpeg
    * Image 2024-07-24 at 12.08.26 (1).jpeg
    351 KB · Görüntüleme: 25
  • * Image 2024-07-24 at 12.08.26.jpeg
    * Image 2024-07-24 at 12.08.26.jpeg
    329.8 KB · Görüntüleme: 25
  • * Image 2024-07-24 at 12.08.25.jpeg
    * Image 2024-07-24 at 12.08.25.jpeg
    312.1 KB · Görüntüleme: 25
  • * Image 2024-07-24 at 12.08.24.jpeg
    * Image 2024-07-24 at 12.08.24.jpeg
    334.5 KB · Görüntüleme: 25
Foruma hoşgeldiniz.

Mantar gibi gözüküyor.

Şimdi o kabuk jelini direk çöpe atın faydası yok zararı var.

Hayvanlara minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük akvaryum alırsanız o kadar uzun süre gider.

Kuru alan, su ısıtıcı, ısıtma lambası ve filtre olacak.

Lambayı hemen alın. Bu konuda bilgi verdim.

Isıtma lambası ısıtma yanında kabuğunu kurutup gerdirerek eski plakaların açılıp atılmasını sağlar. Üzerindeki biolojik oluşumların üremesini önler.

Metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur. Bu suya fazla gelecektir. 30-50 litrelik akvaryuma haftada iki kez 1 damla damlatılacak.

Kabuk boyları kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Kulak pamuğuna baticon sürüp hayvanın o bölgedeki kabuğuna ve diğerinin yanağına sürüp yarım saat kuru yerde bekletin kalanı peçete ile silip akvaryuma alın.

Reptiviti ilk hafta 2 günde bir, ilk vereceğiniz stick yemlerine 1 damla damlatıp suda önlerine atın yesinler.

Sonrasında 3 günde bir 1 damla uygulayın.

Her türlü temas sonrası ellerinizi bol sabunla yıkayın. Üstünüze su bulaşırsa giysileri değişin.

Su değişimleri emsal sıcaklıkta su ile olacak.

Akvaryuma geçince haftada 1 suyu yenileyin.

Haftada bir mutlaka bilgi verin.

Merhabalar, cevap verdiğiniz için teşekkürler. küçük kabuk boyu 3.5 cm ,büyük kabuk boyu 4 cm. daha küçükler bir süre daha bu akvaryumda devam ederlerse ölürler mi? Ben su miktarını cok tutmuyorum. Ayakta durduklarında kabukları dısarıda kalıyor çöktüklerinde suyu içine giriyorlar. Hata mı ediyorum? Çünkü birkaç kere yüzecekleri kadar cok su koydum,sürekli çırpnıyorlar,kafalarını suyun üstüne cıkarıp orda kalmaya çalışıyorlar. Dibe dalıp yüzmüyorlar. Bir de şunu fark ettim,Normal zamanlarda akvaryumun ucuna gidip sürekli duvara tırmanma hareketi yapıyorlar birbirlerinin üstüne cıkıyorlar.Bu normal mi? Oyun mu oynuyorlar?

Yüzebilecekleri derinlikte olması uygun olan böylece daha sağlıklı bir gelişim seyrederler. Ayrıca su ne kadar fazla olursa su değişim süresi uzar.

Başlarda derin su psikolojisi yaşayabilirler ama hayvanlar bunu atlatmış gibi gözüyor sadece kuru alandan uzak bir kısma üzerine tutunacakları bir tünek koyun. Hayvanlar tutunduğunda başları su dışında olacak şekilde olsun. Bu su yüzeyi hizasında olacak şekilde vantuzla tutturulmuş plastik boru yada küçük oklava olabilir. Yada alan genişse ters çevrilmiş dışı tutunabilmesi için tırtıklı, cam kase de olabilir.

Bu kap olmaz.

Merhabalar, cevap verdiğiniz için teşekkürler. küçük kabuk boyu 3.5 cm ,büyük kabuk boyu 4 cm. daha küçükler bir süre daha bu akvaryumda devam ederlerse ölürler mi? Ben su miktarını cok tutmuyorum. Ayakta durduklarında kabukları dısarıda kalıyor çöktüklerinde suyu içine giriyorlar. Hata mı ediyorum? Çünkü birkaç kere yüzecekleri kadar cok su koydum,sürekli çırpnıyorlar,kafalarını suyun üstüne cıkarıp orda kalmaya çalışıyorlar. Dibe dalıp yüzmüyorlar. Bir de şunu fark ettim,Normal zamanlarda akvaryumun ucuna gidip sürekli duvara tırmanma hareketi yapıyorlar birbirlerinin üstüne cıkıyorlar.Bu normal mi? Oyun mu oynuyorlar?
O kap akvaryum değil ki akvaryum almanız lazım mutlaka acil

Geri