Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bugün gözlemlediğim melezler

emronyus

Elmas 5 Üye
Alışveriş merkezlerine yolum düştüğünde bazen normal kaplumbağaların özel türlere karışıp gelmesi umuduyla petshoplara uğrar, tüm dikkatimle kaplumbağaların akvaryumlarını incelerim. Bugün A City Outlet(Ankara) deki petshopta çok ilginç bir kaplumbağa gördüm (Neyazık ki fotoğraf çekemedim telefonumun şarjı bitmişt :( ). Yanakları yine kırmızıydı ama çizgileri normal bir kaplumbağanın derisindeki çizgilerden iki kat daha kalındı. Karnı tamamen sarıydı, benek yoktu. En ilginç yanı ise üst kabuğunun ön kısımdaki parçaları(resimde işaretlediklerim) yanaklarıyla aynı renk olan turuncumsu kırmızıydı. Büyük ihtimalle chicken turtle+kırmızı yanak çaprazlamasıydı.
mailto:/img401/2929/turtleshell.jpg
Bir de Optimum'da kırmızı yanak+sarı karın çaprazlaması kaplumbağa gördüm.

Kısacası anlatmaya çalıştığım şey şu : Ben petshopları her zaman ziyaret ederim ama bugün ilk kez pür dikkat akvaryumlardaki kaplumbağaları teker teker inceledim ve ilginç sonuçlar aldım. Belki de günün birinde uzun zamandır aradığım map turtle türünü bulurum. Petshoplara gittiğiniz zaman kaplumbağaları dikkatli inceleyin, ilginç şeyler yakalayabilirsiniz :)

Cvp: Bugün gözlemlediğim melezler

İlginç şekillerde kaplumbağalar evet pet shoplarda mevcut.
Ben daha lise 1 deyken Pakize'nin yanında 2 kaplumbağam daha vardı ve birisi sarı karınlı kaplumbağaymış.Tabi o zaman türleri falan bilmediğimden daha yeni anlıyorum.O zaman akciğer enfeksiyonundan kaybetmiştim.Şimdi de aramama rağmen bulamıyorum maalesef :(

Yumuşak kabuk bulduğum anda bitkili tankı bozup ona akvaryum hazırlayacağım.Ama hala bulabilmiş değilim :(

Ben şimdiye kadar bir çok farklı cins kaplumbağa fırsatı teptim:
1-Bir petshopa tanesi 30 TL'den shoft sheller gelmişti ama almadım çünkü görünüş itibariyle hoşuma gitmiyor, büyük boyutlara ulaşabiliyor ve çok hassas.
2-Best-Exotics den sipariş verme: Çok uçuk bir fiyat karşılığı istediğim türü getirtebileceklerini söylediler haliyle bizimkiler izin vermedi.
3-Çizgili kaplumbağa ilanı(şu anda aktiftir) : Bu ve bütün fırsatları tepmemin nedeni.
4-Bir petshoptaki benekli kaplumbağa : Asla yerli tür ticaretine destek vermem ! Alırsam önceden alıp büyütmüş sahibinden alırım.
Aslında bütün bu fırsatları tepmemin ortak nedeni iki kaplumbağa bile bu kadar zorken üçüncü bir tane daha almak çok büyük bir risk. Bu yüzden bu riski almama değecek tek tür missisippi map turtle ki o türle henüz karşılaşmadım.

Yerli türlerin ticaretine diğer kaplumbağalarınkine olduğu gibi bende karşıyım.

Bundan sonra bende daha dikkatli inceleyeceğim.Sizin gibi değişik türler görürsem buradan yazacağım :)

Çok iyi olur :) Artık yazarız buraya ilginç türleri rastladığımız. Bir de yazmayı unutmuşum, o gördüğüm benekli kaplumbağa "Propec Petshop" adındaki başlığımda bahsettiğim map turtle imiş. Bana söylediği kaplumbağa benekliye daha çok benziyormuş. Ama hala düzgün adres alamadım ve almak da istemiyorum açıkçası.
Konunun linki : mailto:/forum/Konu-propec-petshop.html?highlight=propec

petshoplara hep uğrarım ama daha önce hiç bu kadar dikkatli bakmadım bundan sonra bende çok dikkatli inceleyeceğim benim de umudum bir yellow belly slider bulabilmek biraz da şans işi bakalım kısmet

Geri