Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Buldugum Kaplumaga hakkinda hicbirsey bilmiyorum

Saziye

Yeni Üye
Yaklasik 3-4 hafta once balkonumda bir kaplumbag buldum.Cok haraketli. Onceleri hakkinda hic bisey bilmiyordum.Yeni yeni ogreniyorum bu konuda forumunuz cok yardimci oldu. Cinsiyeti disi.Internetten baktigima gore cinsi testudo graeca Akdeniz kaplumbagsi.Ne zamandir balkondaydi bilmiyorum ama balkondaki kovada biriken suyun icindeydi .Bende bu yuzden yaklasik 3 haftadir suda tutuyorum. Ama pek anlamadigimdan sevdi mi sevmedi mi bilmiyorum.Balkona yere koyuyorum baya hizli gidiyor.Su cok iciyor.Ama yemek hic yemiyor. Internette sariyi cok sevdiklerini duydum ama sariya dogru yanasmiyor.Ilk zamanlar tavuk veriyordum (pismis) onu yiyordu ama artik onuda yemiyor .Ne yapabilirim ?
Tesekkurler :)
Daha yeni yeni hakkinda biseyler ogreniyorum ama hastaysa yada evde bakilmaya uygun degilse baska bi yerede goturebilirim yani bosunaa masraf yapmak istemedim acikcasi yardimlarinizi bekliyorum
Fotografi burda

mailto:/x2kpcn.jpg
mailto:/1zow8y1.jpg

Farklı bir tür olmalı. Modlar acil cevap verirse iyi olur. Ben kara mı yoksa su kaplumbağası mı tam anlamadım o yüzden yanlış yönlendirmemek adına bir tavsiye yazmıyorum.

Bunun dışında yemek vermeni tavsiye etmem. Zararı olabilir. Türü öğrenilince uygun yem verebilirsin.

Bu arada balkonda bulman çok ilginç :D

Cvp: Buldugum Kaplumaga hakkinda hicbirsey bilmiyorum

Cok tesekkurler .
Aynen bende balkonumda buldugumda cok sasirdim galiba kuslarinda agzindan falan dustu :D

Kara kaplumbağası ayaklarında perde yok suyun içine de su içmek için girmiştir, sadece taze yeşillik tere gibi otlar verin ama en uygunu kara kaplumbağaları için yakında ki ormanlık alan olur.

Telefondan gördüğüm kadarıyla kara kaplumbağası. Bu hayvanlar ot türevli yiyecekler yerler. Ve su ihtiyaçlarını bu bitkilerden sağlarlar. Vereceğin yiyeceği pazardan alacaksın. Ama bırakmak istersen yeşilliği bol bir yere bırakman iyi olur. Hayvanı sudan çıkar yiyecek bulamadığı için su ihtiyacını bu şekilde karşılamış.

Kuş getirebileceği gibi varsa üst kattaki balkondan da düşmüş olabilir.

Egemen bey ve cem abi soylemis ot yerler ve sudan cikarmalisiniz, hayvani ormana birakabilirsiniz yada beslemek isterseniz yardimci olmaya calisiriz

Cok tesekkurler :) Internetten kara kaplumbaglarini iyice bi arastirdim sanirim etide cok aciktigi icin yedi etrafimda onu birakabilecigim bi yer yok ona ben bakicam insallah.Hep bi kaplumbagam olsun istedim ama cesaret edemedim hayvanlarin evde beslenmesinden yana degilim ama bu zavallicigida orda birakamazdim ^^
Alisana kadar boyle olurmus bide cok simartmamak lazimmis cunku bi cesit yabaniler .

Aslında kara kaplumbağaları su kaplumbağalarına göre daha evcildir.. Size ısınırlar bir süre sonra.. Güzel bir ev yapabilirsiniz hem masrafıda çok olmayacaktır . Doğada bulduğunuz malzemelerle yaparsınız sonrasında güzelleştirirsiniz ortamını yavaş yavaş

Evet oyleymis agustos ama dogada yasamalari daha iyi tabi.Internette talastan ev yapmisti bir bende ayni sistemi kagitlarla yaptim kagitlari ufaladim en alta bide uyumasi icin bi bolumun ustunu kapattim.Galiba suanda cok mutlu yemek yemeye baslid kollari ve bacaklari cok sonuktu kendine geldi .Suanda tek sorun bacaginda keneye benzeyen biseyler var ama keneler haraket edermis bu etmiyor onu cozmeye calisiyorum.Yardimlariniz icin sagolun :rolleyes:

Kene kan emecek yeri bulduysa yapıştığı yerde şişer. Hareket etmez. Kafa kısmından cımbızla çekip kıskaçları içerde kalmayacak şekilde çek çıksın. Kene siyahtır.

mailto:/pic/k/karakaplumbagalari/dsc05522.jpg

Bu fotografdakine benziyor ama bazi yerleri siyah

Saziye' Alıntı:
mailto:/pic/k/karakaplumbagalari/dsc05522.jpg
Bu fotografdakine benziyor ama bazi yerleri siyah

Kene olmayabilir asla cekmeyin et beni gibi bir sey olabilir

Zaten cimbizi azicik degdirdim hemen cekti izin vermedi bende cekmedim ama onceden var miydi sonradan mi oldu bilmiyorum evde 4-5 yasinda cocuk olunca korktum acikcasi

Bu renk kene görmedim. Altına bakmak gerek üstü gibi pürüzsüzse kene ya da başka parazit değildir.

Maalesef baktirmiyor surekli ayaklarini hareket ettiriyor belki veterinere gotururum :ff:

Geri